7. júla 2020

Ako to má na pracovisku vyzerať, ak sa z vášho kamaráta stane váš šéf, prípadne keď máte zrazu vy šéfovať kamarátovi? Tu je pár tipov.

Priateľstvo na pracovisku je súčasťou zdravého pracovného života, ako všetko v práci sa však môže rýchlo zmeniť.

Nová štúdia Resume Labs zisťovala na tisícke zamestnancov v USA, akým spôsobom sa v práci vyrovnávajú s posunom z úrovne kolegov na vzťah nadriadený-podriadený.

Takmer 44 percent opýtaných sa už stretlo so situáciou, že z kamarátov sa stali vedúci a podriadení. Keďže išlo o prieskum medzi mileniálmi, toto číslo bude ešte ďalej narastať spolu s tým, ako kariérne pozície opúšťa staršia generácia.

Čo má robiť šéf, keď zamestnanec príde s problémom?

Reklama

Mileniáli sa posúvajú na manažérske pozície, 62 percent tejto generácie v USA už má priamych podriadených. Ako teda reagovať, keď sa z kamarátov stane nerovná dvojica?

Závisť je bežná. Ale škodí

Celých 50 percent respondentov pripustilo, že prežívalo pocity závisti, keď sa z kamaráta stal nadriadený. Takmer 69 percent však uviedlo, že kamarátstvo sa nezmenilo. Asi 14 percent dokonca uviedlo, že priateľstvo sa posilnilo, kým 17 percent tvrdilo, že sa oslabilo.

Nedávno povýšení manažéri sa nielen musia naučiť svoju novú rolu, ale musia manažovať aj novú dynamiku vzťahov. Štyridsaťpäť percent respondentov v prieskume povedalo, že zmenili spôsob, akým sa rozprávajú s kamarátmi, keď sa stali ich nadriadenými.

Nastoliť subordináciu bola z ich pohľadu najväčšia výzva (38 %), nasledovaná riešením konfliktov (31 %), napomínaním (30 %), vedením (22,1 %) a konštruktívnou spätnou väzbou (19,4 %).

Takmer 37 percent nových manažérov uviedlo, že ich autoritu podkopáva kamarát na pracovisku a 16 percent sa priznalo, že aktívne podkopávali autoritu šéfa. Viac ako desať percent nových manažérov muselo bývalého kamaráta vyhodiť.

Profesionalita pomáha

Potlačte závisť. Zhlboka sa nadýchnite a pripomeňte si, že ste profesionál. Využiť tento pocit na nejakú produktívnu činnosť, ako tvorbu zoznamu cieľov alebo osobný rast, dokáže negatívnu energiu zmeniť na pozitívnu silu.

Nestrácajte čas na poradách, ktoré k ničomu nevedú. Majú trvať do 30 minút

Predovšetkým však nepodrývajte autoritu nového šéfa. Nepomôže to nikomu a mohlo by to poškodiť váš imidž profesionála.

Neklebeťte. Jednoducho nie

To platí aj pred, aj po povýšení. Až 37 percent respondentov uviedlo, že po povýšení ľutovalo svoje klebety, a odporúčalo, aby sa ľudia klebeteniu vyhli.

Aj keby bolo pre klebety dosť dôvodov, v tomto prípade platí, že kto rozdúchava oheň, môže sa aj popáliť. Kto si zahryzne do jazyka, tomu sa jeho budúce ja poďakuje.

Zvážte, aký bude váš manažérsky štýl

Prieskum zistil, že zo všetkých manažérskych štýlov sa považuje pri vedení kamarátov za najefektívnejší konzultačný štýl. Šéf s takýmto prístupom sa so zamestnancami porozpráva o smerovaní firmy, rozhodne však sám. Ak si všetci v tíme myslia, že sú vypočutí a ich názory majú pre šéfa cenu, pomáha to všetkým.

Zmena „mocenských“ pomerov v kancelárii môže spôsobiť celú hromadu dôvodov na zmeny. Mnoho z faktorov tejto zmeny nemáte pod kontrolou. Čo máte pod kontrolou, je vaša vlastná reakcia.

Ide totiž o to, či zostanete profesionálom a sústredíte sa na svoje ciele, či už ste nový šéf vy, alebo váš kamarát.

Mark C. Perna píše na Forbes.com o vzdelaní a práci mileniálov a Generácie Z.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?