23. novembra 2020

Počúvate pri práci hudbu alebo pracujete v úplnom tichu? A čo je vlastne najlepšie pre vašu produktivitu? Tu je pár tipov, ktoré by ste mali pri výbere pracovného playlistu vziať do úvahy.

K rutine hudbu, ktorú poznáte

Ak pracujete na rutinných úlohách, mali by ste si pustiť hudbu, ktorú poznáte. Vyplýva to zo štúdie vykonanej na 50 chirurgoch. Podľa zistení tohto experimentu je pri úlohách, ktoré sú pre nás nezáživné a bežné, výber hudby veľmi dôležitý. Môže nám totiž pomôcť spraviť danú úlohu rýchlejšie.

Takže ak budete vypĺňať v tabuľke v Exceli dvetisíc mien s adresami a telefónnymi číslami, pustite si k tomu obľúbený zoznam skladieb, s ktorým napríklad bežne chodíte behať či do posilňovne. Uvidíte, že práca vám pôjde od ruky.

Ku kreatívnym úlohám ticho

Naopak, ak robíte niečo kreatívne, hudbu úplne vypnite. Ďalšia štúdia zistila, že pri kreatívnych úlohách nás hudba — či už inštrumentálna, alebo s textom — ruší. Do tejto kategórie sa mimochodom počíta aj bežná práca so slovami, a teda aj to, keď píšete mail.

Ak nedokážete pracovať v úplnom tichu, siahnite po playlistoch s bielym šumom (t. j. druh nerušivého monotónneho zvuku v pozadí). Myslite však na to, že by ste si ho nemali púšťať nahlas — podľa štúdie je ideálnych 70 decibelov, čo zodpovedá zhruba zvuku pusteného vysávača. Vyššia hlasitosť by mohla vašej kreativite, naopak, ublížiť.

Na sústredenie Mozarta

Vo chvíli, keď sa potrebujete sústrediť, napríklad na čítanie, zvoľte inštrumentálne kúsky. Experiment z Lancaster University ukazuje, že pesničky s textom našu koncentráciu znižujú, ale inštrumentálna hudba nám môže pri čítaní pomôcť.

Aby ste nestratili zbytočne veľa času hľadaním toho správneho Mozarta, vyberte si niektorý zo skvelých zoznamov skladieb na Spotify, ktoré boli vytvorené špeciálne na tieto účely.

Ak pri práci chcete byť produktívny, myslite na to, že by skladby mali byť v durovej tónine. Na rozdiel od molovej tóniny vám môže dodať potrebnú silu.

Článok vyšiel na webe Forbes.cz.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?