21. apríla 2021

Čo ovplyvňuje naše rozhodnutia, ako sa pozeráme na svet? Ako zmeniť zabehnuté nastavenia? Aj na tieto otázky by sme mali hľadať odpovede, ak chceme byť dobrým lídrom. Leadership je tvorenie budúcnosti, ktorá by sa inak nestala, no na jej dosiahnutie je potrebné porozumieť čo najviac sebe samému a tomu, ako fungujeme. 

V minulom článku som písala o integrite a o tom, čo v skutočnosti pojem leadership znamená. Popísala som, ako je pre efektívny leadership potrebné zbaviť sa vlastných fixných nastavení o sebe. Dnes ostanem práve v tejto rovine – ako lepšie rozumieť vlastným vnútorným nastaveniam.

Každý z nás je veľakrát expertom na život niekoho iného či situáciu, ktorú pozorujeme. Náš prístup môže byť dvojaký:

 • Prvý nesie názov konceptuálny popis z hľadiska. „Z hľadiska“ tvoríme koncepty, konštrukty, interpretácie, ktoré sa nám zdajú najlepšie.
 • Druhý je tzv. popis konkrétnej akcie z arény. Situácia „v aréne“ sa mnohokrát deje výrazne vyššou rýchlosťou a v každom momente narážame na rôzne nastavenie v našom internom stave a kontextoch okolo nás.

Čo ovplyvňuje naše fungovanie a naše rozhodnutia

Čo vlastne znamená interný stav, alebo ako fungujeme? Ide o kombináciu 4 elementov:

 • Náš aktuálny mentálny stav alebo nálada, v ktorej sa v danom momente nachádzame.
  (Napríklad ja som v momentoch písania tohto článku v nastavení, že chcem zdieľať, čo som sa naučila a ako sa mi darí či nedarí to, čo som sa naučila aplikovať.) 
 • Naše cítenie či emočný stav.
  (Aktuálne som pokojná, cítim pocit radosti, lebo robím veci, ktoré ma bavia. Počujem, ako sa spoločne hrajú moje deti, je mi dobre.)
 • Stav, v akom je v danej situácii naše telo.
  (Po včerajšom behu cítim únavu, ale dobre som sa vyspala, a tak mám pocit, že zvládnem zdolať aj Mount Everest.)
 • Myšlienky a spomienky.
  (Keďže študujem leadership, ktorý dáva veľký dôraz na introspekciu, hlavou sa mi neustále hmýri veľa spomienok z minulosti. Mojím cieľom je odhaliť sama pre seba čo najviac momentov neautentickosti.)

Kombinácia týchto štyroch stavov sa v nás deje neustále a automaticky. V akomkoľvek momente, keď musíme vyhodnocovať, čo sa deje okolo nás, naše rozhodnutia a to, ako fungujeme, je ovplyvnené aj naším interným stavom.

Reklama

Ako sa dívame na svet?

Čo ďalej ovplyvňuje to, ako sa pozeráme v každom momente na svet? Sú to kontexty o veciach okolo nás, ľuďoch a situáciách alebo aj takzvané predvolené kontexty. Náš mozog si tvorí skratky, aby efektívne využil vlastnú energiu.

Kontext, ktorý si vytvorí naša hlava, je unikátny a určený našimi minulými skúsenosťami, zážitkami, vedomosťami. Kontexty, ktorých si nie sme vedomí, nás ovládajú, vo veľkej miere prispievajú k našim rozhodnutiam a riešeniam.

Náš  mozog prirodzene generuje akcie, ktoré vykonávame, podľa toho, ako sa mu veci, ľudia a situácie javia cez naše „predvolené kontexty“. Čo to znamená? Uveďme si príklad v troch bodoch:

  1. Tento predvolený kontext má nad nami moc. – Môj „predvolený kontext“ je napríklad to, že mám potrebu byť užitočná a pomáhať.
  2. Každá situácia sa zobrazuje cez náš kontext. – Keď s niekým diskutujem v tomto nastavení, teda v predvolenom kontexte „byť užitočná a pomáhať“, je to ako filter, cez ktorý počujem. Keď moja hlava vyhodnotí, že v tejto situácii neviem byť užitočná a pomôcť, prestane dávať pozor a hľadá novú situáciu.
   V konkrétnom správaní to môže vyzerať aj takto: keď neviem byť užitočná na mítingu, budem užitočná na sociálnej sieti, na ktorej mi bliká správa, skontrolujem si mailovú schránku a podobne. To spôsobí nedostatok mojej pozornosti, od čoho sa odvíjajú ďalšie problémy. Zároveň nie som autentická voči sebe, lebo môj záväzok bol zúčastniť sa stretnutia, nie odpisovať na správy. 
  3. Náš kontext determinuje, ako vidíme danú situáciu a ako následne konáme. – Keďže v tomto nastavení podvedome hľadám situácie, v ktorých viem byť užitočná a pomáhať, pokiaľ tak danú situáciu nevnímam, vypínam a som neprítomná. Ovplyvní to moje správanie a som mentálne neprítomná do chvíle, kým zase nenastane situácia, v ktorej sa budem cítiť nápomocná.
   Tým ako líder v podstate nastavujem štandard – keď ma situácia nepotrebuje, nevenujem jej pozornosť.

Tento kontext sa vytvára z našich minulých zážitkov, skúseností a vedomostí a limituje situáciu, ktorú máme pred sebou (často ako lídri). To má dopad aj na vyriešenie situácie, lebo aj riešenia sú rovnako limitované minulosťou.

Čo nás ovláda a ako to zmeniť?

Keďže leadership je v princípe tvorenie budúcnosti, ktorá by sa inak nestala, tak aj kontext si dokážeme prispôsobiť a vytvoriť. Vytvorený kontext pre akúkoľvek situáciu nám dáva možnosti a príležitosti vidieť, počuť a rozumieť, čo sa deje okolo nás bez nánosov minulosti.

Aby sme si boli schopní vytvoriť nové kontexty, je dôležité rozumieť našim predvoleným kontextom, aby nás automaticky neovládali.  Čo máme zautomatizované, to nás ovláda.

Aj nastavenia, ktoré vnímame ako pozitívne, môžu spôsobiť neefektivitu v leadershipe. Napríklad pre mňa porozumenie, že som pozitívny človek, bolo niečo, na čo som hrdá. No zrazu moje pozitívne nastavenie prestalo fungovať, keď som ho musela prekonať a dať negatívnu spätnú väzbu, alebo som musela niečo odmietnuť.

Rovnako môj prednastavený kontext pomáhať, nech znie akokoľvek noblesne, spôsobuje neefektivitu, keď moja hlava vyhodnotí, že nie som potrebná a automaticky vypne pozornosť. Tým, že to viem, mám možnosť sa rozhodnúť. Zároveň ak poviem ľuďom v mojom okolí môj kontext, môžu ma „prichytiť pri čine“ a pomôcť mi tam, kde zlyhávam.

Autorka je spoluzakladateľka Pixel Federation, matka 3 detí s vášňou pre inovácie, vzdelávanie, hry, svoje deti, tvorivé radosti, udržateľný rast. Riadila projekty v oblasti ľudských zdrojov pre korporátne inštitúcie, od analýz tréningových potrieb vo verejnom sektore, riadenie IT projektov, až po rozbeh vlastnej spoločnosti. V súčasnosti má na starosti riadenie rozvojových programov spoločnosti Pixel Federation. Jej druhou témou je riadenie aktivít Edufactory by Pixel Federation, ktoré sú zamerané na podporu a tvorbu edukatívnych projektov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?