29. októbra 2020

Poznáte francúzskeho mysliteľa Blaisa Pascala? Zažiaril nielen vo fyzike, ale ako si všimla spisovateľka Maria Popova zo serveru Brain Pickings, veľa poznatkov mal aj o psychológii človeka. V diele Myšlienky prišiel s jednoduchým návodom na to, čo robiť, keď s niekým nesúhlasíte. 

„Ak chcete opraviť druhých a oponovať ich chybnému úsudku, musíte najprv porozumieť ich uhlu pohľadu, z ktorého aj chybné argumenty poväčšine dávajú zmysel. Musíte uznať, že sa z ich perspektívy nemýlia a zároveň im ukázať, prečo s nimi nesúhlasíte. Druhá strana bude spokojná, pretože nebude mať pocit, že má na vec úplne nesprávny názor. A pochopí, že len nedokázala obsiahnuť problém rovnako ako vy,“ píše vo svojom diele Pascal, ktorý žil v 17. storočí.

Blaise Pascal v skratke odporúča, aby ste vyskúšali jednoduchú vec: len čo sa s niekým dostanete do názorového sporu a budete ho chcieť presvedčiť o tom, že váš pohľad na vec je ten správny, musíte najprv vyzdvihnúť niektoré jeho myšlienky a až následne predniesť vlastné argumenty. Slávny fyzik totiž dodáva: „Ľudia sa ľahšie nechajú presvedčiť tým, na čo prišli sami.“

Blaise Pacal má čo povedať nielen k fyzike, ale aj k psychológii. Foto: Wikimedia

Poďme si to ukázať v praxi. Ste v práci a s kolegom riešite nový projekt. Po čase zisťujete, že každý z vás pristupuje k projektu inak a vy chcete kolegu presvedčiť o tom, že váš názor dáva väčší zmysel.

Namiesto toho, aby ste mu vytkli všetko, v čom sa podľa vás mýli, radšej uznajte, v čom má pravdu. A potom poukážte na to, čo je dôvodom vášho rozporu. „Áno, s týmto úplne súhlasím. No ak by si sa pozrel na problém z môjho uhla pohľadu, uvidíš, prečo sa naše názory rozchádzajú.“

Reklama

Veď uznajte, nebol by aj vám tento prístup milší ako vyhranená názorová prestrelka? Keď sa nabudúce pristihnete, že s niekým nesúhlasíte, spomeňte si na Pascala.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?