29. októbra 2020

Poznáte francúzskeho mysliteľa Blaisa Pascala? Zažiaril nielen vo fyzike, ale ako si všimla spisovateľka Maria Popova zo serveru Brain Pickings, veľa poznatkov mal aj o psychológii človeka. V diele Myšlienky prišiel s jednoduchým návodom na to, čo robiť, keď s niekým nesúhlasíte. 

„Ak chcete opraviť druhých a oponovať ich chybnému úsudku, musíte najprv porozumieť ich uhlu pohľadu, z ktorého aj chybné argumenty poväčšine dávajú zmysel. Musíte uznať, že sa z ich perspektívy nemýlia a zároveň im ukázať, prečo s nimi nesúhlasíte. Druhá strana bude spokojná, pretože nebude mať pocit, že má na vec úplne nesprávny názor. A pochopí, že len nedokázala obsiahnuť problém rovnako ako vy,“ píše vo svojom diele Pascal, ktorý žil v 17. storočí.

Ceruzka, papier a časovač.
Návod na to, čo spraviť, ak v práci nestíhate

Blaise Pascal v skratke odporúča, aby ste vyskúšali jednoduchú vec: len čo sa s niekým dostanete do názorového sporu a budete ho chcieť presvedčiť o tom, že váš pohľad na vec je ten správny, musíte najprv vyzdvihnúť niektoré jeho myšlienky a až následne predniesť vlastné argumenty. Slávny fyzik totiž dodáva: „Ľudia sa ľahšie nechajú presvedčiť tým, na čo prišli sami.“

Blaise Pacal má čo povedať nielen k fyzike, ale aj k psychológii. Foto: Wikimedia

Poďme si to ukázať v praxi. Ste v práci a s kolegom riešite nový projekt. Po čase zisťujete, že každý z vás pristupuje k projektu inak a vy chcete kolegu presvedčiť o tom, že váš názor dáva väčší zmysel.

Namiesto toho, aby ste mu vytkli všetko, v čom sa podľa vás mýli, radšej uznajte, v čom má pravdu. A potom poukážte na to, čo je dôvodom vášho rozporu. „Áno, s týmto úplne súhlasím. No ak by si sa pozrel na problém z môjho uhla pohľadu, uvidíš, prečo sa naše názory rozchádzajú.“

Hádky sú prirodzenou súčasťou partnerstva.
Vo vzťahoch potrebujeme určitú mieru frustrácie

Veď uznajte, nebol by aj vám tento prístup milší ako vyhranená názorová prestrelka? Keď sa nabudúce pristihnete, že s niekým nesúhlasíte, spomeňte si na Pascala.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?