19. februára 2019

Svetová superveľmoc chce do roku 2050 dobyť aj najväčší globálny šport. Tu je 10 najbohatších a najdôležitejších ľudí či najväčších a najdrahších firiem, ktorí a ktoré sa z Číny snažia urobiť skutočne svetového futbalového hráča.

Slávni tréneri a manažéri, štadióny pre 30 až 60-tisíc divákov, hoci málokedy plné. Svetové futbalové hviezdy, aj keď len na sklonku kariéry. Náklady na prestupy hráčov na úrovni výdavkov talianskej Serie A a španielskej La Ligy dohromady, ale aj nedávne nútené obmedzenia rozpočtov, ktoré klubom nadiktovala vláda. A veľmi, veľmi bohatí biznismeni v pozadí. To je čínsky futbal, nový domov slovenského futbalistu štvrťstoročia a tváre titulnej strany Forbesu z júla 2015 Mareka Hamšíka.

Peniaze v slovenskom futbale.
Klub štvrtého najbohatšieho Slováka je najstratovejší

NAJVÄČŠÍ SPONZOR. Ping An Insurance je málo známa značka, vo Forbes rebríčku Global 2 000 najväčších firiem sveta je však na 10. mieste s aktívami 1,1 bilióna dolárov a 342-tisíc zamestnancami ako vôbec najväčšia poisťovňa na svete. Ako titulný sponzor čínskej ligy od roku 2014 prispela 130 miliónmi dolárov, za ďalších päť rokov pridá 150 miliónov.

NAJVÄČŠÍ FANÚŠIK. Si Ťin-pching, doživotný čínsky prezident, dostal od časopisu Foreign Policy prezývku „najmocnejší futbalový tréner sveta“. Podľa jeho plánu sa má Čína do roku 2050 stať majstrom sveta, neskôr cieľ zmenili na konkurencieschopnosť na najvyššej úrovni. Na známej selfie z roku 2015 z Manchestru je spolu s útočníkom City Sergiom Agüerom a ministerským predsedom Davidom Cameronom.

Zľava: čínsky prezident Si Ťin-pching, útočník Sergio Agüero a bývalý premiér Spojeného kráľovstva David Cameron.
Zľava: čínsky prezident Si Ťin-pching, útočník Sergio Agüero a bývalý premiér Spojeného kráľovstva David Cameron. Foto: SITA/AP

NAJÚSPEŠNEJŠÍ KLUB. Jednoznačne Kuang-čou Evergrande. „Juhočínski tigri“ sú majstri z rokov 2011 až 2017 a dvojnásobní víťazi ázijskej Ligy majstrov. V roku 2015 sa klub s odhadovanou hodnotou 282 miliónov dolárov ocitol na čele Forbes rebríčka najväčších čínskych futbalových klubov.

NAJLEPŠIE ZAPLATENÝ FUTBALISTA. Brazílsky záložník Oscar je v aktuálnom Forbes rebríčku Top 100 najlepšie zarábajúcich športovcov sveta na 56. mieste ako šiesty z celkovo deviatich futbalistov. S platom 25,9 milióna dolárov a 1,5 milióna od sponzorov zarába u aktuálneho majstra Šanghaj SIPG viac ako štvornásobok svojho platu v Chelsea.

NAJBOHATŠÍ (SPOLU-)MAJITELIA KLUBU. Hui Ka Yan (v inom prepise Xu Jiayjin), zakladateľ Evergrande, najväčšieho čínskeho developera, bol najbohatším Číňanom v roku 2017 (aktuálne je s majetkom 30,3 mld. USD tretí). Menšinu v klube má aktuálne druhý najbohatší Číňan Jack Ma z Alibaby (39 mld. USD, č. 20), prostredníctvom jej spin-offu Taobao. Futbal však nie je cudzí ani aktuálne najbohatšiemu Číňanovi. Firma Ma Huatenga (45 mld. USD), internetový gigant Tencent, pôsobí (aj) v digitalizácii futbalu.

NAJZNÁMEJŠÍ FUTBALOVÝ MILIARDÁR. Svetový hráč vo filme a realitách konglomerát Dalian Wanda pôsobí vo futbale už viac ako 20 rokov. Najznámejšou akvizíciou firmy aktuálne 4. najbohatšieho Číňana (30 mld. USD) Wang Jianlina je menšinový podiel v Atléticu Madrid. Klub Dalian Yifang, ktorý podpísal Mareka Hamšíka, vlastní iba rok, od roku 1994 však podporoval jeho predchodcu v meste.

Ktorí ruskí oligarchovia zarobili na majstrovstvách sveta

NAJBOHATŠÍ FUTBALOVÍ SÚRODENCI. Pred štyrmi rokmi darovala vtedajšia britsko-hongkonská miliardárka Xiu Li Hawken v rámci „reorganizácie rodinného majetku“ svojmu bratovi Dai Yongeemu podiel v realitnej firme Renhe za 482 miliónov dolárov a zmizla tak z Forbes rebríčka. Dvojica spoluvlastní anglického druholigistu FC Reading a menší z pekinských klubov Renhe FC.

NAJZNÁMEJŠIA (ČESKO-) SLOVENSKÁ „SPOJKA“. Sinobo a Citic. Čo vám to pripomína? Spolu táto dvojica firiem vlastní klub Beijing Sinobo Guoan. Sinobo od jesene vlastní Slaviu Praha. Predtým ju vlastnil Citic. A predtým zasa CEFC. Teda trojica čínskych firiem, ktorá sa v posledných rokoch objavuje ako partner finančnej skupiny J&T.

NAJSLÁVNEJŠÍ ŠTADIÓN. Štadión robotníkov má akurát 60 rokov, keďže ho otvorili ako jednu z „Desiatich veľkých budov“ v 1959, počas roku, keď Čína oslavovala desiate výročie svojho založenia. Pred olympiádou v roku 2008 ho zmenšili na kapacitu 66-tisíc divákov, stále je však najväčším futb1alovým štadiónom v krajine. Hral tam už aj Bayern či Tottenham.

Čínsky štadión robotníkov počas rekonštrukcie v roku 2008. V popredí veľká futbalová lopta, v pozadí súsošie.
Štadión robotníkov počas rekonštrukcie v roku 2008. Foto: SITA/AP

NAJSLÁVNEJŠÍ „ČÍNSKY“ KLUB NA SVETE. Niekoľko rokov sa zdalo, že vlajkovou loďou čínskej futbalovej armády sa stane AC Miláno. Na jeseň minulého roka sa však tento pokus o akvizíciu zrejme definitívne skončil. Čínske konzorcium Rossoneri Sport nedokázalo splatiť úver, ktorý mu mal umožniť prevziať zadlžený Berlusconiho veľkoklub. Od októbra 2018 je tak top klubom v čínskych rukách zrejme mestský rival Inter, v ktorom kúpil v roku 2016 za 300 miliónov dolárov 70-percentný podiel holding Suning. Predajca elektroniky patrí do portfólia miliardára (6,9 mld. USD) Zhanga Jindonga.

HLAVNÉ FOTO: SITA/Braňo Bibel