Súčasná kríza, odštartovaná pandémiou koronavírusu, pôsobí na správanie sa investorov, firiem, centrálnych bánk a vlád. Aké zmeny so sebou prináša na finančných trhoch? Na čo by ste mali pamätať pri investovaní?
Od vypuknutia pandémie sa udialo v ekonomike či v spotrebiteľskom správaní ľudí niekoľko zmien, tie sa však budú najlepšie dať zmerať, až keď budeme mať k dispozícii dostatočne veľkú štatistickú vzorku. Prelom v mysliach ľudí a aj určité upokojenie pravdepodobne nastane až po tom, ako bude všeobecne dostupná účinná vakcína proti ochoreniu Covid-19.
Akciové trhy sú ovplyvnené každou väčšou správou o boji s koronavírusom. To sa prejavilo aj pred pár dňami, keď americká farmaceutická spoločnosť Pfizer a nemecká biotechnologická spoločnosť BioNTech informovali, že ich vakcína má podľa klinických štúdií účinnosť viac ako 90 %, čo je v porovnaní s inými doterajšími nádejnými liekmi dobré číslo. Na to pozitívne zareagovali aj akciové trhy.
Rovnako tak trhy ovplyvnila pondelková (16. 11.) informácia o tom, že účinnosť vakcíny proti koronavírusu spoločnosti Moderna je na úrovni 94,5 %. V reakcii na to akcie Moderny zaznamenali 9,58 % rast, americký akciový trh S&P 500 narástol mierne nadpriemerne o 1,16 %, európske trhy zaznamenali priemerný nárast o 0,5 %.
Významnú úlohu zohrala aj rýchlosť reakcie centrálnych bánk počas vypuknutia pandémie vo svete. Najväčšie svetové centrálne banky na čele s americkým Fedom vyhlásili, že urobia čokoľvek, čo bude potrebné na to, aby upokojili trhové výkyvy a pomohli zlepšiť potenciálne ekonomické dopady. Fed znížil úrokové sadzby takmer na nulu, aby podporil úverový proces vo svete. Snaží sa tak umožniť firmám požičať si za lacno. Rýchlo reagovali aj vlády. Európska únia schválila obrovský program pôžičiek a grantov na boj s následkami pandémie.
Mladí zarábajú na raste trhov, ale môžu naraziť
Jedným z dôsledkov hlbokého, až približne 30-percentného poklesu amerických akciových trhov, je extrémne zvýšený počet novootváraných retailových tradingových a investičných účtov (medziročné nárasty v desiatkach až stovkách percent). Veľa, prevažne mladých ľudí si v prvom polroku na tieto účty poslalo peniaze, s ktorými sa snažia zarobiť na následnom raste trhov. Zaujímavé je, že väčšina z nich naozaj v posledných mesiacoch zarobila, keďže takmer všetko, čoho sa človek chytil, rastie na hodnote.
Toto môže dať nováčikom falošný pocit, že vedia, čo robia. Nováčik bez ekonomického vzdelania, vzdelania v histórii finančných trhov či investičných prístupov sa ale nevyzná v tom, ako správne a dlhodobo rozumne investovať. Takíto ľudia si ešte neprešli poklesom trhov, nevideli, ako sa im z ich investičných účtov v recesiách „strácajú“ peniaze, nezažili iné ekonomické nastavenia politík rozvinutých štátov, inú ako aktuálne nízku infláciu či inú ako aktuálnu monetárnu politiku centrálnych bánk.
Mnohí, určite v eufórii z aktuálneho rastu, do účtov pridávajú väčšinu svojich úspor, čo sa nemusí skončiť dobre. Jedným z dôvodov je, že akciové trhy rastú napriek tomu, že ekonomiky na tom stále nie sú dobre.
Je teda v súčasnej situácii rozumné predávať svoje investície? Na to nie je jednoduchá odpoveď. Dynamickejšie aktíva sú viac postihnuté krízou a na druhej strane existujú aj také, ktoré sú vo všeobecnosti bezpečnejšie a oveľa menej (ak vôbec) zasiahnuté aktuálnou situáciou. Okrem toho záleží aj na veku investora, jeho zostávajúcom investičnom horizonte či cieľoch, ktoré s peniazmi, ktoré investuje, v budúcnosti má.
Zisk za každú cenu už mileniálov neláka
Aktuálna kríza, ktorá bola spustená pandémiou, okrem toho, že akcelerovala digitálne procesy v mnohých firmách, nepriamo pomáha aj tzv. ESG investovaniu. ESG je skratka pre Environmental, Social, Governance, teda spôsob investovania, kedy človek berie ohľad na environmentálny a sociálny dopad firiem, ich správanie sa k svojim zamestnancom, odberateľom a k udržateľnému fungovaniu. Ľudia sa v súčasnej situácii, kedy majú viac času pre seba, zamýšľajú aj nad dopadmi ľudskej činnosti na životné prostredie a na udržateľnosť pre ďalšie generácie.
Toto pravdepodobne (zatiaľ nemáme presné a aktuálne dáta) zrýchľuje proces investovania do ESG zodpovedných firiem. Banka Morgan Stanley realizovala v rokoch 2004 až 2018 štúdiu na 11 000 fondoch zameraných na ESG faktor a zistila, že ESG investície síce neponúkajú zvýšený výnos, no na druhej strane je pri nich nižšia volatilita, čo je tiež dôležité kritérium pri výbere investície.
Morgan Stanley v spomínanom prieskume zistila, že investori mileniáli sú v 57 % ochotní zmeniť fondy, do ktorých investujú, za ESG fondy aj vtedy, ak by ESG fondy mali nižšiu výkonnosť. Zaujímavé je zistenie, že existuje veľká skupina ľudí, ktorá nepozerá primárne na profit, ale na udržateľnosť fungovania nášho sveta.
Nezabúdajte na rezervy na horšie časy
Nastanú zmeny spotrebiteľského správania ľudí? Budú ľudia po odznení koronavírusu lietať a cestovať po svete menej? Nemyslím si. Osobne predpokladám, že budeme vidieť návrat k normálu. Určite s dôraznejšie dodržiavanými zdravotnými opatreniami – rúška sa pravdepodobne stanú bežným doplnkom v šatníku.
Posledná vec, ktorú vo veľkom aktuálna kríza do budúcna ovplyvnila, je uvedomenie si dôležitosti finančnej rezervy. Alebo dostatočnej miery takejto rezervy. Základné odporúčanie je, aby ľudia mali k dispozícii minimálne výšku trojmesačných výdavkov, ideálne aspoň šesťmesačných.
Vidíme, že môžu nastať aj objektívne príčiny, v dôsledku ktorých ľudia môžu prísť o prácu, a žiť s minimálnymi príspevkami od štátu je ťažké. Práve v takých prípadoch sa hodí, ak má človek časť likvidných peňazí odloženú a pripravenú. Stále platí aj to, že investovať a dlhodobo zhodnocovať svoj finančný majetok má význam. Krízy tu boli, sú aj budú. Sú bežnou súčasťou vývoja trhu, netreba sa ich báť, ale brať ich ako príležitosť.