11. mája 2017

Čo čítajú najbohatší ľudia sveta a top CEOs sa dozviete pomerne ľahko. Bill Gates napríklad na svojej webstránke  pravidelne odporúča knihy, ktoré prečítal a ktoré podľa neho stoja za to. Zoznam odporúčaných kníh dáva aj americký investor Warren Buffett. Aj ďalší zakladatelia a CEOs významných globálnych firiem nedávno v prieskume spoločnosti McKinsey prezradili, s akými knihami trávia voľný čas.

Dozvedieť sa, čo čítajú najbohatší Slováci je ale ťažšie, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Väčšina z nich totiž tieto informácie nerada zverejňuje. A to aj v prípade, že je o nich vyslovene známe, že knihy hltajú vo veľkom a radi. Oslovili sme väčšinu ľudí z rebríčka najbohatších Slovákov magazínu Forbes za rok 2016. Odpovede sme dostali od štyroch zástupcov spoločnosti Eset a Tomáša Chreneka, Slováka žijúceho v Čechách a spolumajiteľa spoločnosti Moravia Steel. Mix ich obľúbených titulov je vskutku rozmanitý. Veríme, že vás ich knižný vkus inšpiruje.

Tomáš Chrenek (spolumajiteľ Moravia Steel, v rebríčku najbohatších Slovákov vlani skončil na 5.-6. mieste, spoločne s Miroslavom Trnkom s Esetu a Chrenekov majetok sme odhadli na 590 mil. eur):

Čo číta aktuálne: životopisy afrických diktátorov

Reklama

Aké knihy má v knižnici: K jeho obľúbeným titulom patria filozofické, politologické a historické tituly.

Miroslav Trnka (spoluzakladateľ Esetu, 5.-6. miesto, 590 mil. eur)

Čo číta aktuálne: Daniel Kahneman: Thinking, Fast and Slow

Aké knihy má v knižnici: V jeho knižnici sa nájde najmä literatúra faktu. „Od malička som mal záľubu najmä v čítaní encyklopédií.“

Peter Paško (spoluzakladateľ Esetu, 7.-8. miesto, 570 mil. eur)

Čo číta aktuálne: V poslednej dobe si rád prečítal kriminálne romány od nórskeho spisovateľa Jo Nesba, napríklad Snehuliaka.

Aké knihy má v knižnici: Má veľmi rád science-fiction literatúru, v jeho knižnici určite nájdete legendy žánru ako Isaaca Asimova, Arthura C. Clarkea či Dunu od Franka Herberta.

Richard Marko (spoluzakladateľ a CEO Esetu, 15.-16. miesto, 310 mil. eur).

Čo číta aktuálne: Emily Brontë: Wuthering Heights a Richard Feynman: The Meaning of It All.

Aké knihy má v knižnici: Rád si prečíta klasickú beletriu, tituly o histórii, publikácie z oblasti vedy, ako aj ľahšie žánre, napríklad detektívky.

Anton Zajac (spolumajiteľ Esetu,17. miesto, 230 mil. eur)

Čo číta aktuálne: Rolf Dobelli: The Art of Thinking Clearly a Stefan Zweig: The Post-Office Girl. „Čítam to, na čo mám práve náladu a paralelne viacero kníh, väčšinou si čas na čítanie nájdem v lietadle.“

Aké knihy má v knižnici: V poslednej dobe sa jeho knižnica rozrástla o publikácie z oblasti biznisu, filozofie, fyziky, ale aj o klasickú literatúru. Ako dodáva, väčšinu kníh, ktoré si kúpi, nestíha ani prečítať. „Je to niekedy aj päť kníh za mesiac a mnohé potom rozdám.“

Reklama

Dostali ste aj vy chuť prečítať si niečo dobré?