29. septembra 2017

Niektorí zamestnávatelia ich milujú, iní sú voči nim oveľa rezervovanejší, dokonca ich považujú za leňochov, či  nespoľahlivých a prelietavých zamestnancov. Faktom ale je, že v roku 2020 budú mileniáli tvoriť vyše tretinu svetovej pracovnej sily. Kto sú mileniáli a aké majú životné a pracovné očakávania?

Personálna spoločnosť ManpowerGroup sa touto otázkou zaoberala v analýze Mileniáli: Vízia 2020. Zaujímavé časti analýzy predstavila Tatiana Kováčová, teamleaderka oddelenia Permanent Placement spoločnosti Manpower Slovensko v Košiciach.


Tatiana Kováčová, ManpowerGroup

Kto sú mileniáli? Termín mileniáli je zameniteľný s termínom Generácie Y a označuje ľudí narodených medzi rokmi 1982 až 1996, ktorí majú 20 – 34 rokov. V roku 2020 budú mileniáli tvoriť viac ako tretinu svetovej pracovnej sily. V období Talentizmu (t.j. obdobie, kedy sa podstatným aspektom rastu stáva prístup spoločností voči ľuďom s talentom) sú mileniáli tí, ktorí formujú pracovný trh a zároveň sú ním formovaní.

Znovu a inak definujú vzťah zamestnávateľ – zamestnanec. Ako deti rodičov, ktorých práca sa v narastajúcej miere stala menej istou v 70., 80. a 90. rokoch, vstúpili na trh práce v období globálnej recesie s rekordnou nezamestnanosťou mladých ľudí, rýchlejšie sa meniacimi hospodárskymi cyklami a rastúcimi požiadavkami na nové znalosti, čo je zároveň dôvod, prečo sa o nich hovorí, že im chýba potrebné vzdelanie.

Mileniáli sú však prekvapivo optimistickí, pokiaľ ide o kariéru. Väčšina mileniálov si je vedomá toho, že budú musieť pracovať dlhšie než generácie pred nimi. V rozpore s nálepkou leňochov údaje hovoria niečo iné.

Reklama

Mileniáli pracujú rovnako tvrdo, ak nie viac, než iné generácie. Očakávajú, že budú pracovať tvrdšie a dlhšie než predchádzajúca generácia, takže už predpokladajú väčšiu rozmanitosť a zároveň možnosť občas ubrať plyn. Plánované pauzy v kariére majú rôzne dôvody. Oblasť, kde sú si ale mileniáli navzájom rovnejší, je starostlivosť o seba. Obe pohlavia majú ako prioritu dostatok času pre seba a svoje koníčky.

Pri výbere toho, kde a ako budú pracovať, sledujú mileniáli tri priority: peniaze, istotu a voľný čas. Chcú byť odmeňovaní za svoje úsilie, chcú mať v zamestnaní istotu a pritom mať stále voľnosť, aby sa mohli raz za čas zastaviť a dobiť si batérie. Zároveň chcú pracovať so skvelými ľuďmi, užívať si čas strávený v práci, a to s možnosťou pracovať flexibilne a získavať nové znalosti a priority.

Skôr než mať jedno zamestnanie na celý život, mileniáli rozumejú potrebe neustáleho rozvoja znalostí, aby zostali zamestnateľní. Tento spôsob uvažovania znamená, že mileniáli vidia zamestnanie ako stupne k sebazdokonaľovaniu, skôr než ako miesto svojho konečného určenia. Mileniáli predefinovali istotu zamestnania na istotu kariéry – je to oná cesta, nie zamestnanie samo.

Uznanie a uistenie sú pre nich dôležité. Polovica mileniálov by uvažovala o opustení svojho súčasného zamestnania kvôli nedostatku uznania. Hneď ako sa začnú obzerať inam, začnú byť dôležité i ďalšie aspekty ako je plat, benefity a nedostatok príležitostí. Zamestnávateľ to môže potlačiť hneď v zárodku, keď ponúkne častejšiu spätnú väzbu tvárou v tvár. Individuálny osobný prístup a uznanie a učenie sa od manažérov a kolegov je nízkonákladová účinná cesta ako najlepšie motivovať ľudí.

Praktických rád ako udržať mileniálov v spoločnosti je hneď niekoľko – ukážte im, že zotrvanie v spoločnosti vedie k rozvoju ich kariéry, vytvorte pre mileniálov príležitosti pracovať na rôznych projektoch, hovorte s nimi o ich cieľoch a nájdite kompromis s vašimi predstavami, dávajte najavo uznanie, urobte si jasno v tom, aké formy flexibility (kariérne prestávky) môžete zamestnancom ponúknuť, staňte sa atraktívnym zamestnávateľom tým, že umožníte ľuďom pracovať čo najviac kde, kedy a ako potrebujú.

(Zdroj: Tatiana Kováčová a Analýza ManpowerGroup – Vízia 2020)

Foto: archív Tatiana Kováčová