Vo Forbese nielen každý deň niečo píšeme, ale aj radi čítame. A o naše čitateľské zážitky a odporúčania sa s vami radi podelíme.
Na leto (aj zvyšok roka) sa vám určite zopár takých tipov zíde. Sú medzi nimi romány zo súčasnosti aj klasiky, ktoré nabrali druhý dych, nechýba sci-fi aj zopár populárno-náučných titulov. Príjemné čítanie!
Gianfranco Calligarich: Posledné leto v meste
odporúča šéfredaktor Juraj Porubský
Toto je Rím bez Vatikánskych múzeí, Anjelského hradu, Kolosea či Villy Borghese. Zato v ňom nájdete človečinu večného mesta, lásku, hľadanie zmyslu života a nekonečnú silu mora.
Útla knižka vyšla už v 70. rokoch, ale ako svetový hit ju objavili až teraz. Calligarich nepíše ako Hemingway, ale v Poslednom lete sa v Ríme stratíte podobne ako v Pohyblivom sviatku v Paríži. Upozornenie na záver, ktorým je kniha pretkaná: alkohol vám nepomôže nájsť odpovede, no ľahko pri ňom zabudnete na otázky.
Kurt Vonnegut: Kolíska
odporúča redaktor Milan Čupka
Ak vás zaujala téma aktuálneho kinohitu Oppenheimer, odporúčam siahnuť aj po staršom románe Kurta Vonneguta, ktorý ponúka alternatívnu históriu príbehu vynálezu atómovej bomby a vedcov pracujúcich na tajných ničivých zbraniach.
V origináli ju zoženiete pod názvom Cat’s Cradle, v českom preklade ako Kolébku. Síce v nej všetko smeruje k nevyhnutnej apokalypse, ale na tropickom ostrove a vo vonnegutovskom odľahčenom štýle, takže aj na dovolenku. Napokon, počas štyridsiatok pri kulise lesných požiarov nič neschladí lepšie ako fiktívny prvok z románu nazvaný ľad-deväť.
Jan Němec a Petr Vizina: Znamení neznámého – Rozhovory o spiritualitě
odporúča Lucia Okšová, šéfredaktorka forbes.sk
Naposledy ma veľmi zaujala česká kniha rozhovorov o spiritualite s ľuďmi rôznych profesií – od speváčky cez galeristu až po kňaza, ktorí zdieľajú svoje prežívanie a pohľad na to, čo to znamená v niečo veriť.
Mám rada, keď pomocou dobrej knihy nazriem do sveta, ktorý mi je na míle vzdialený, ako to je v prípade tejto témy – či už ide o hodiny modlitieb, meditácií alebo stavov rozšíreného vedomia pomocou psychedelík.
A keď mi tento vzdialený svet ukáže, že mi je možno bližší, ako som si pôvodne myslela. Páči sa mi aj rozhľadenosť autorov a ich štýl vedenia rozhovorov, vďaka čomu je to skôr kniha plná dialógov a filozofovania o povahe sveta, v ktorom žijeme. A také knihy sú pre mňa na leto ako stvorené.
Michal Plzák a Lucie Vopálenská: Pro smrt uděláno
odporúča Lucia Okšová, šéfredaktorka forbes.sk
Kniha, ktorou sa prelúskavam už niekoľko mesiacov. Nie však pre štýl písania, ale skôr pre to, že po pár stránkach potrebujem knihu zavrieť a uvažovať. Raz som na ňu dostala odporúčanie s tým, že je vraj ako obsiahla zbierka rozhovorov o posledných chvíľach v živote a príprave na ne vyslovene vhodná pre ľudí, ktorí majú úzkosť z konečnosti života.
Neverila som tomu, až dokým som sa sama nezačítala, ale je v tom akási ľahkosť otvorene rozprávať a čítať o témach, ktoré sú zväčša tabuizované alebo vytesňované za nemocničnú plentu. Náročné, ale istým spôsobom oslobodzujúce čítanie
Delphine de Vigan: Noc nič nezadrží
odporúča Zuzana Šifra Matuščáková, moderátorka podcastu Nevyhorení
Ak hľadáte oddychové letné čítanie, táto kniha to rozhodne nebude. Garantujem vám však, že na ňu nezabudnete. Osobné a intímne rozprávanie spisovateľky o svojej matke Lucile, o jej psychických problémoch a o tom, ako ovplyvnili jej rodinu. Knihy od Delphine de Vigan sú skvelé, odporúčam napríklad aj Deti, náš poklad.
Yoko Ogawa: Profesorova rovnica
odporúča Zuzana Šifra Matuščáková, moderátorka podcastu Nevyhorení
Ak si ju zoberiete na pláž a začítate sa, zhltnete ju za jedno poobedie. Kniha sleduje osud profesora, ktorého krátkodobá pamäť má kapacitu iba osemdesiat minút, jeho novú pomocnicu v domácnosti a veľkú lásku k matematike. Milé a miestami dojímavé čítanie.
Irvin D. Yalom: Všetko trvá krátko
odporúča Zuzana Šifra Matuščáková, moderátorka podcastu Nevyhorení
Zbierka príbehov od renomovaného psychiatra Irvina D. Yaloma, v ktorej opisuje zápas, ktorý podstupujú nielen jeho pacienti, ale aj on sám. Odporúčam aj ďalšie jeho knihy, vrátane biografie Ako som sa stal sám sebou.
Hans Rosling: Moc faktov
odporúča Tereza Považanová, editorka forbes.sk
Žiadna novinka, ale toto by si mal prečítať každý – najmä ten, kto má pocit, že svet sa rúti do záhuby. Pozitívny pohľad v nekončiacej záplave negatívnych správ vám prinesie viac úsmevu a psychickej pohody. Naučí vás myslieť jasnejšie a lepšie pochopiť svet.
Kniha rozoberá fakty, má presah do biznisu, politiky, mnohých spoločenských tém… Ale autor tému rozobral hravo a s ľahkosťou. Kniha nesie podtitul: „Desať dôvodov, prečo máme o svete mylné predstavy – a prečo sme na tom lepšie, ako si myslíme.“
Neil Gaiman: Oceán na konci ulice
odporúča Tereza Považanová, editorka forbes.sk
Gaimanove knihy sú skôr pre milovníkov fikcie, mytológie a fantasy žánrov. Svoje si od neho nájdu dospelí aj deti. Hoci je Oceán na konci ulice pomerne ľahké čítanie, medzi riadkami rozoberá nesmierne zaujímavú tému: ako funguje naša myseľ a spomienky.
Je to hravá sonda do sveta muža, ktorý spomína na udalosti z detstva. Mozog sa s nami hrá a dvaja ľudia si budú rovnakú udalosť vždy pamätať úplne inak. Zaujímavé zamyslenie. Najmä, keď si to začnete všímať vo svojom okolí.
Fredrik Backman: Muž menom Ove
odporúča Tereza Považanová, editorka forbes.sk
Kniha nedávno nabrala filmovú podobu s Tomom Hanksom, bola však spracovaná Američanmi, a tak je aj dej upravený a zasadený do iného prostredia.
Titul mi raz odporučila dievčina v kníhkupectve, keď som hľadala čítanie, pri ktorom sa dobre zasmejem. A podarilo sa, hoci je príbeh veľmi smutný, zároveň je neskutočne humorný – nezvyčajné spojenie. Hlavná postava si vás získa, ale nenechajte sa odradiť v úvode.
Dan Simmons: Hyperion
odporúča redaktorka Martina Jurinová
Nečítate sci-fi? Veľká chyba. Hoďte predsudky za hlavu, lebo ak sa vám raz do ruky dostane fakt dobré sci-fi, možno vám aj príde ľúto, že ste celý čitateľský život ignorovali svet, ktorý ponúka hĺbku, dobrodružstvo, filozofiu, napätie, fascinujúce postavy a nadčasové pravdy, ktoré vám paralelami k súčasnosti vyrazia dych.
Román Hyperion (prvá kniha v sérii Spevy Hyperionu) je jedným z najospevovanejších diel tohto žánru. Kniha vyšla v roku 1989 a získala napríklad aj prestížnu cenu Hugo, podobne ako Herbertova Duna či Asimovova Nadácia.
Príbeh siedmich pútnikov z ríše, ktorá sa rúti do záhuby, je vyrozprávaný v štýle Chaucerových Cantenburských poviedok. Krása. V češtine ju vydalo Argo.
Eliot Brown a Maureen Farrell: Kult WE
odporúča redaktorka Simona Gulisová
Podnadpis knihy hovorí sám za seba: WeWork a veľké precitnutie zo startupového ošiaľu. To, že skrachuje 9 z 10 startupov, je bežná vec, ale príbeh okolo WeWork otriasol týmto svetom.
Dvojica novinárov, ktorá stojí za odhalením nekalých praktík dnes už škandalózneho zakladateľa Adama Neumanna, podáva jeho príbeh spôsobom, ktorý zaujme aj čitateľov, ktorí nie sú startupovými nadšencami.
Korespondence T. G. Masaryk – slovenští veřejní činitelé
odporúča redaktor Peter Matijek
Je to už štyri roky stará kniha, ale na záver leta sa hodí. Archív prezidentskej kancelárie je skvelým miestom pre historika, nájde tu aj tie najvážnejšie, aj tie najabsurdnejšie písomnosti. Začítate sa a po chvíli neveríte vlastným očiam.