„Prišlo obdobie, kedy starý cirkus narazil na svoju hranicu, prestal byť taký atraktívny a začali mu konkurovať iné typy zábavy. Divadlo tiež narazilo na hranice, ktoré bolo treba prekonať. V tedy sa tieto dva svety pretli a inšpirovali,“ hovorí herečka a po novom cirkusantka Lenka Švolíková, ktorá pôsobí v umeleckom združení Cirkus-Kus. A hoci nevystupuje často pod šapitó, vo vzduchu visí skoro stále a cirkus dokonca aj učí.
Väčšina ľudí si pod pojmom nový cirkus predstaví rovno kanadský Cirque du Soleil. „Je to ale organizácia, ktorá ešte nie je oficiálne novým cirkusom, no ako prvá vykročila týmto smerom. Sú tam špičkoví akrobati a klauni, ktorí predvádzajú svoje umenie,“ hovorí Švolíková. Mnohí si ďalej myslia, že v novom cirkuse nie sú z humánnych dôvodov vôbec zvieratá. Ani to však nie je presné. „V novom cirkuse nie je drezúra zvierat, pracuje sa s nimi spôsobom, ktorý im je prirodzený,“ upresňuje akrobatka.
Matcho Suba: Slovenský módny návrhár šil šaty aj pre Nicole Kidman
V čom je teda potom rozdiel medzi starým a novým svetom? „Z predstavenia nového cirkusu musí v človeku rezonovať myšlienka. Môže to byť pritom aj niečo abstraktné alebo snové. Predovšetkým by mala byť nosná a silnejšia, než úvahy a žasnutie nad tým, ako je možné, že sa tam dotyčný človek po piatich saltách ešte stále udrží,“ znie pohotová odpoveď.
Päť rád pre ženy: buďte fit a plná energie
Lenka Švolíková, jedna z dvoch dvorných akrobatiek Cirkus-Kusu, sa k remeslu dostala ešte počas školy. Študovala bábkarsku tvorbu a na príprave jedného predstavenia, ktoré malo obsahovať vzdušnú akrobaciu a ktoré sa napokon nikdy neodohralo, sa stretla so svojou terajšou vzdušnou kolaborantkou Helou Škovierovou. Tá v ňom mala dozerať na pohybovú prípravu. Neskôr začali dve ženy spolupracovať.
Cirkus sa spojil s Veľkou nocou
Cirkus-Kus vznikol pred štyrmi rokmi. Dnes má 8 členov a asi ďalších 20 spolupracovníkov. „Každý sa špecializuje na inú disciplínu. Ja robím hlavne vzdušnú akrobaciu, máme chalana na Cyr Wheel a slackline, máme žonglérov, ktorí robia ohňové aj svetlené šou a máme klaunov,“ opisuje Švolíková.
Akrobatky v akcii s Funny Fellows. Foto: Cirkus-Kus
Najväčší divadelný projekt, ktorý cirkusanti robili, bola inscenácia Nezabudu. Švolíková a Škovierová v ňom visia dolu hlavou na lane a trapéze viackrát ako pri bežnom akrobatickom čísle. Ide pritom o spojenie ľudových motívov a cirkusu. Herečky v jednotlivých scénach zobrazujú naše tradície ako jánske ohne či Veľkú noc, a to všetko za pomoci vzdušnej akrobacie.
Švolíková (hore) a Škovierová počas inscenácie Nezabudu. Foto: archív Lenky Švolíkovej
Na Pohode mohli ľudia zase cirkusantov vidieť spolu s hudobníkmi z Funny Fellows, ako ukazujú deťom čaro cirkusu na svojej vintage šou.
Razia totiž teóriu, že nový cirkus je pre každého. Preto ho ukazujú na verejnosti na vystúpeniach a zároveň ho aj učia. Prvá škola nového cirkusu, ktorá je aktuálne ich nosným projektom, pritom prilákala do radov študentiek aj pár zvučných mien.
Herečky visia vo vzduchu
„Vždy som chcela robiť akrobaciu, lebo som dušou cirkusantka. Ozvala som sa Cirkus-Kusu a navrhla som im, že keď zoženiem dostatok ľudí, či by neotvorili jeden kurz doobeda pre mamy. A oni ho otvorili,“ opisuje známa herečka Kristína Farkašová. Na vzdušnú akrobaciu, alebo ako tomu s kamarátkami hovoria, „lietanie“, chodí už druhý rok, hoci podľa vlastných slov „brutálne“ nenávidí šport. „Toto je jediné, čo ma baví,“ tvrdí s tým, že odkedy sa venuje akrobacii, menej ju bolieva hlava a upravilo sa jej držanie tela.
Farkašová nie je jediná, ktorú zlákalo lietanie. „Vzdušná akrobacia je moja vášeň a keď dcéra podrastie, chcem v tom pokračovať,“ pridáva sa herečka Milena Minichová, ktorá chodila na hodiny tiež.
A ako to vyzerá na kurze vzdušnej akrobacie? „Je tam rozcvička, ktorá funguje ešte na zemi a potom, keďže mám väčšinou začiatočníkov, vysvetľujem bezpečnosť a skúšame prvé triky napríklad na šále. Väčšina to vylezie bez problémov. Ostatným pomôžem,“ opisuje Lenka Švolíková. Veľa ľudí podľa nej prekvapí, že na akrobaciu netreba až tak veľa sily. Dôležitá je technika. „Sú tiež prekvapení z toho, že to bolí,“ dodáva cirkusantka.
Cirkusové babky
Budúci rok toho chystá Cirkus-Kus zase raz viac ako školu. Pripravuje dva detské tituly. Jeden bude prepájať bábkové divadlo a pozemnú akrobaciu a druhý bude klauniáda s akrobaciou a žonglovaním o dvoch starých dámach, ktoré sa spolu vydajú na veľké životné dobrodružstvo. Na pláne sú aj dve monodrámy.
Na koniec je dôležitá otázka, či sa dnes dá na cirkuse zarobiť. Na to má Švolíková rýchlu odpoveď. „Napríklad jóga zažíva vo svete veľký boom, stále vznikajú rôzne kurzy a školy. Ak človek vyseká z cirkusu iba techniku a prejde to marketingom, dá sa to. Ale na svete sú asi aj iné veci, na ktorých sa zarába jednoduchšie ako na cirkuse.“