4. novembra 2021

Byť bohatý je fajn, no oveľa silnejším a obsažnejším pojmom je žiť v blahobyte. Ide o filozofiu a životný status, nielen o objem nahromadeného majetku. Rozdiel je viditeľný najmä v momente odchodu na dôchodok.

Je veľa ciest, ako zbohatnúť. Napriek tomu len málokto uspeje. Jednou z odpovedí na to, ako zbohatnúť, je napríklad nebáť sa používať aj cudzie peniaze. Bohatí ľudia nesplácajú svoje hypotéky predčasne, pretože vedia, že s penziami sami zarobia oveľa viac, než by ušetrili na predčasných splátkach.

1. Lepšie je investovať ako predčasne splácať úvery.

Namiesto toho majetní ľudia investujú do podnikania, do akciových trhov alebo do seba. Vedia, že môžu z požičaných peňazí dobre profitovať. Čím viac kapitálu dokážu pri nízkych sadzbách získať, tým lepšie sa vyvíja ich rentabilita. Je to jednoduchá matematika.

Namiesto predčasných splátok úverov, študentských pôžičiek, hypoték alebo kreditných kariet investujú do iných projektov. Je mnoho príkladov, ako aj bohaté firmy, napríklad Amazon, kupujú týmto spôsobom nové aktíva. Vydajú dlhopisy, čo je forma dlhu, a za požičané peniaze si kupujú nové firmy.

2. Začínajú pri akciách.

Majetní ľudia zvyčajne začínajú svoju púť na akciových trhoch. Pravdepodobnosť kladného ročného zhodnotenia na nich dosahuje zhruba 75 percent. Čím dlhšie investujete, tým väčšia je pravdepodobnosť pozitívneho výnosu.

Reklama

Štúdie dokazujú, že americký akciový trh dosahuje rast o zhruba desať percent ročne. Predstavuje to príležitosť na dlhodobé zhodnotenie majetku. Akcie teda ponúkajú oveľa vyšší výnos, ako by bola úspora na splatení nízko úročenej hypotéky. Otázka výhodnosti investovania na akciových trhoch je preto len rétorická. Odpoveď je jasná.

3. Neboja sa riskovať.

Do rozhodovania sa však vždy pridajú aj emócie, ktoré dokážu skaliť priezračnú vodu. Správanie bohatých a chudobných sa často líši pri pohľade na riziko. Menej majetní majú často prílišný strach zo straty.

Predčasné splácanie úverov je tak v ich očiach nielen snahou zredukovať úrokové náklady, ale aj dostať veci viac pod kontrolu. Často k tomu pritom dochádza na úkor hotovostnej rezervy.

4. Nechajú si poradiť.

Ovládnuť strach pri finančných rozhodnutiach by mal pomôcť finančný agent alebo poradca. Okrem dostatku úspor sú dôležitým predpokladom pre spokojný dôchodok aj iné faktory. Dôchodku by sme sa mali dožiť v zdraví a užívať ho šťastní.

Preto by mal poradca navrhnúť stratégiu, ktorá zodpovedá životnému štýlu a individuálnym danostiam každého jednotlivca. Byť úspešný je otázkou jasného nastavenia mysle, odhodlania, dôvery v samého seba a aj nutnosti vyjsť zo svojej komfortnej zóny.

Autormi článku sú Peter Apolen z Forbes.sk a prispievateľ z Forbes.com Andrew Rosen.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?