23. marca 2021

„Veľmi dobre sa nám darí,“ povedal dočasný minister zdravotníctva Eduard Heger na dnešnej (23. 3.) tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii. Dodal, že klesajú počty pozitivity vykonaných testov, znížilo sa reprodukčné číslo, ubudlo aj úmrtí ľudí s covidom.

Od pondelka (29. 3.) sa sa zmení aj mapa Slovenska podľa covid automatu – počet čiernych okresov (štvrtý stupeň varovania) klesne zo súčasných 20 na 14. V bordovej zóne ich bude 58, v červenej ich počet stúpne na sedem.

Regionálny covid automat od 29. 3. do 4. 4. 2021

„Aktuálne opatrenia a ich dodržiavanie prinášajú výsledky napriek tomu, že máme na Slovensku stále veľký podiel britskej mutácie,“ povedal Heger. Podľa neho opatrenia evidentne zaberajú a v kombinácii s pokračujúcim očkovaním sa situácia bude zlepšovať aj naďalej.

Reklama

Obyvateľov vyzval, aby sa nimi riadili aj počas Veľkej noci. „Najbližšie týždne a mesiace si nemôžeme povedať, že opatrenia hodíme do vzduchu,“ povedal zastupujúci minister zdravotníctva.

Klesol počet úmrtí aj hospitalizácií

„Opatrenia zaberajú a očkovanie, naša druhá silná zbraň v boji proti koronavírusom, beží v plnom prúde,“ uviedol Heger. Štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Jana Ježíková doplnila, že doposiaľ Slovensko využilo 785 049 dávok vakcín, pričom druhú dávku dostalo 241 259 ľudí.

Podľa Petra Stachuru, štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva, z pohľadu epidemickej situácie je trend na Slovensku pozitívny. Klesajú nielen ukazovatele pozitivity vykonaných testov, v prípade PCR aj antigénových testov, klesá aj reprodukčné číslo (aktuálne na úrovni 0,85-0,9), ako aj aj počet úmrtí a hospitalizácií.

„Všetky ukazovatele vykazujú pozitívny trend, 14-denná incidencia, denné úmrtia, ako aj reprodukčné číslo,“ uviedol Stachura.

Ako dodal, aj z pohľadu obsadenosti nemocníc cítiť mierne zlepšenie na kyslíkových lôžkach (momentálne ich je obsadených 3 300). Čo sa týka obsadenosti lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou, ministerstvo podľa Stachuru očakáva, že aj tu začne postupne počet klesať.

Heger: Núdzový stav potrebujeme aj naďalej

„Dodržiavaním opatrení sa postupne dostaneme do lepšej situácie. Naše úsilie prináša výsledky a preto máme motiváciu vytrvať. Všetci sa chceme dostať do stavu pred pandémiou, kedy už nebudeme musieť nosiť rúška,“ povedal Heger. Podľa neho preto bude absolútne nevyhnutné aj na Veľkú noc dodržiavať opatrenia, ktoré sú v platnosti.

Zároveň informoval, že ministerstvo pripravuje do parlamentu materiál o predĺžení núdzového stavu. „Trend je síce dobrý, ale naše čísla sú stále vysoké a Slovensko potrebuje zachovanie núdzového stavu. Inak by sa v priebehu pár týždňov naša covid mapa opäť celá zafarbila na čierno,“ uviedol Heger.

Ako vyplýva z aktuálnych údajov, v nemocniciach je hospitalizovaných celkom 3620 pacientov, kým minulý týždeň to bolo 3834 ľudí. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 316 pacientov a podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 380 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 9 190 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 1 718, informovalo ministerstvo.

Pomôcť majú aj tzv. monoklonálne látky

Ako informovala štátna tajomníčka Jana Ježíková, na Slovensku sa aktuálne očkuje s troma vakcínami – Pfizer, Moderna, Astra Zeneca – a očkovacie kapacity sú plne obsadené. Pozitívne je aj to, že očkovanie seniorov v domovoch sociálnych služieb (DSS) výrazne napreduje. Ako uviedla Ježíková, aspoň prvú dávku dostalo doposiaľ 60 percent obyvateľov DSS a druhú dávku 29 percent.

Do boja proti ochoreniu však chce Slovensko čoskoro zapojiť aj takzvané monoklonálne protilátky. Ide o látky, ktoré pomáhajú telu poskytovať pasívnu imunitu, keďže mu dodávajú protilátky poskytujúce ochranu voči ochoreniu. Takéto látky sa už podľa nej využívajú napríklad v Maďarsku. Na Slovensku by ich mali dostávať napríklad pacienti, u ktorých hrozí ťažký priebeh ochorenia.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?