6. apríla 2021

Pandemická situácia na Slovensku sa podľa ministerstva zdravotníctva mierne zlepšuje. V čiernej farbe budú od pondelka 12. apríla už len dva okresy – Poprad a Kysucké Nové Mesto, informovala hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová. Slovensko ako celok však zostáva naďalej v čiernej farbe. 

Pod hranicou 3-tisíc hospitalizovaných pacientov s ochorením Covid-19 sme už niekoľko dní, ak udržíme pozitívny vývoj poklesu v číslach, postupne sa Slovensko môže prepnúť do tzv. bordovej farby už 19. apríla. To by znamenalo postupné uvoľňovanie opatrení, otváranie obchodov a škôl.

Sedemdňová incidencia ochorení poklesla za týždeň do 5. apríla (počas Veľkej noci sa však aj menej testovalo) z 335 prípadov na 100-tisíc ľudí na 266 prípadov (z PCR aj antigénových testov spolu).

Regionálny covid automat od 12. apríla

Sedemdňový priemer všetkých pozitívnych testov dosahuje číslo 2 071, počet hospitalizovaných klesol z 3 337 na 2 944 (už od konca sviatkov však opäť stúpa). Počet úmrtí na covid a s covidom spolu dosiahol takmer 12-tisíc ľudí (11 971).

Reklama

Očkovaných bolo zatiaľ 1 022 654 dávok, ľudí, z toho dostalo druhú dávku 263 913 ľudí. Do konca apríla očakávame 292 500 očkovacích dávok Pfizer/BioNTech, 80 400 od Moderny, 200 000 od AstraZeneca a koncom apríla 26 400 dávok od Johnson & Johnson, povedala Eliášová.

Už pred sviatkami hovorili člen pandemickej komisie Vladimír Krčméry o novej stratégii testovania, predstaviť by ju mali v najbližších dňoch.

Registráciu na očkovanie budú overovať

Riaditeľ odboru zdravotníctva Bratislavského samosprávneho kraja Tomáš Szalay v pondelok upozornil, že v piatok 2. apríla, prišlo na očkovanie kvôli zlému fungovaniu takzvanej elektronickej čakárne 2-tisíc ľudí, o ktorých v očkovacom centre nevedeli.

„Na rade mali byť päťdesiatnici, ale takmer tri štvrtiny (!) pozvaných boli mladší ako 50 rokov. Priemerný vek očkovancov bol 36 rokov,“ povedal Szalay pre web kraja.

Po Szalayovej kritike ministerstvo zdravotníctva zmenilo detaily prihlasovania na očkovanie tak, aby neprichádzalo k jeho zneužívaniu. Ako to bude vyzerať v praxi?

  • Zamestnanec vybranej profesie sa prihlási tak ako doteraz do Čakárne na https://vakcinacia.nczisk.sk/registracia
  • Jeho zamestnávateľ kontaktuje ministerstvo zdravotníctva na e-mailovej adrese ockovanie.faza1@health.gov.sk.
  • Zamestnanci ministerstva si vypýtajú potrebné údaje o zamestnancovi a overia ich.
  • Zamestnanec až po preverení dostane z Čakárne termín na očkovanie.

O dva týždne by sa mohli podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Eliášovej prihlasovať na očkovanie aj ľudia nad 45 rokov. „Ďalšiu vekovú kategóriu otvoríme v nadväznosti na využite aktuálne nastavených kapacít,“ povedala pre portál Sme.sk.

Čo bude so Sputnikom V?

Ruská vakcína Sputnik V, ktorú na Slovensko doviezli 1. marca, zrejme zostane aj naďalej v skladoch v Šarišských Michaľanoch. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) totiž ministerstvo zdravotníctva informoval, že nemôže bez dostatočných dôkazov prijať odborné stanovisko k pomeru prínosov a rizík vakcíny.

Dôvodom sú chýbajúce údaje od výrobcu, nekonzistentnosť liekových foriem a nemožnosť vzájomne porovnávať šarže používané v rôznych štúdiách a krajinách. Agentúru TASR o tom informovala hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková. Vakcínu aktuálne posudzuje Európska lieková agentúra (EMA).

Súvislosť očkovania a krvných zrazenín

V najbližších dňoch by sa mala EMA opäť vyjadriť aj k bezpečnosti vakcíny od AstraZeneca. Marco Cavaleri, vedúci zdravotníckych rizík a stratégie očkovania EMA, v rozhovore pre taliansky denník Il Messaggero, zverejnenom v utorok, uviedol, že súvislosť medzi vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a krvnými zrazeninami existuje.

„Podľa môjho názoru už teraz môžeme povedať, že je zrejmé, že súvislosť s vakcínou existuje,“ povedal Cavaleri. Podľa neho však nie je jasné, čo takúto reakciu spôsobuje. „Snažíme sa získať presný obraz o tom, čo sa deje, a podrobne tento syndróm spôsobovaný vakcínou definovať. Medzi očkovanými je viac prípadov mozgovej trombózy… medzi mladými ľuďmi, ako by sme čakali,“ dodal.

Podľa oficiálneho stanoviska EMA výbor pre bezpečnosť liečiv „zatiaľ nedospel k záveru“, verejnosť by mali informovať 7. alebo 8. apríla.

V Česku otvárajú obchody

V Česku sa od 12. apríla otvoria obchody s detským oblečením a obuvou, papiernictvá, čistiarne, práčovne, zámočníctva či farmárske trhy. Na Twitteri o tom v utorok informoval vicepremiér a minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček, píše spravodajský portál iDNES.cz . Aj zoologické a botanické záhrady budú môcť obnoviť prevádzku vo vonkajších priestoroch, kapacitu návštevníkov budú musieť obmedziť na 20 percent.

Podľa Havlíčka sa otvoria aj opravovne zariadení pre domácnosti i predaj náhradných dielov do automobilov.

V stredu by mali v českej vláde skončiť dvaja ministri. Premiér Andrej Babiš (ANO) chce podľa CNN Prima NEWS  odvolať šéfa rezortu zdravotníctva Jana Blatného, aj ministra školstva Roberta Plagu. Blatný je počas pandémie už tretím ministrom zdravotníctva, pred ním šéfovali rezortu Adam Vojtěch a plukovník Roman Prymula.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?