22. júna 2021

Leto je už tu, čomu nasvedčujú aj teploty posledných dní. Keď k tomu pridáme uvoľňovanie opatrení pri cestovaní do zahraničia, mnohým sa automaticky natíska otázka, ktorú krajinu navštíviť ako prvú. Ak je vašou voľbou Španielsko, odporúčame ísť si vychutnať niektorú z najlepších pláži tamojšej krajiny.  

Európska Nadácia pre environmentálne vzdelávanie (FEE) totiž ocenila až 615 španielskych pláží, ktoré tento rok získali modrú vlajku, teda symbol kvality, bezpečnosti a starostlivosti o okolie. Modrú vlajku dostávajú len tie pláže, ktoré spĺňajú prísne podmienky hodnotenia, a Španielsko ich tento rok opäť získalo najviac na svete.

Najviac modrých vlajok v rámci Španielska získali pláže v autonómnom spoločenstve Valencia. Tú nasledujú spoločenstvá ako Andalúzia, Galícia, Katalánsko a Kanárske ostrovy. Návštevu ktorých pláží by ste nemali vynechať pri svojej najbližšej návšteve tejto temperamentnej krajiny?

Provincia Valencia

Vo Valencii získalo ocenenie 137 pláží, ktoré sa rozprestierajú v 37 obciach. Na zoznam sa dostali napríklad pláže El Cabanyal, El Saler, La Devesa, La Garrofera alebo Malvarrosa. V meste Oliva vynikajú pláže LˈAigua Morta, LˈAigua Blanca, Pau-Pi a Burguera Terranova. V meste Gandia je to pláž Nord.

Pláž La Granadella v španielskej provincii Alicante. Foto: Wikimedia v licencii CC-BY-SA-4.0

Zoznam provincie Alicante je ešte väčší. V hlavnom meste provincie nájdeme pláže ako L’Albufereta, Postiguet, Saladar-Urbanova alebo Sant Joan. Aj v mestách ako Elche, Altea, Xàbia, El Campello, Santa Pola alebo Torrevieja sa nachádza niekoľko pláží s modrým vyznamenaním.

Reklama

Andalúzia

V Andalúzii, čo je najteplejšia časť južného Pyrenejského polostrova, sa nachádza 115 ocenených pláží. Tie sa rozliehajú v 45 obciach. Oproti vlaňajšku hodnotiaci pridali na zoznam sedem pláží v hlavnom meste Málagy: Caleta, El Dedo, El Palo, Malagueta, Misericordia, Pedregalejo a San Andrés.

Pláž La Misericordia v španielskej Malage. Foto: Unsplash/Quino Al

Ďalšie ocenené pláže nájdete napríklad v meste Nerja (Burriana a Torrecilla) alebo v meste Marbella (Adelfas-Alicante). Rovnako ako minulý rok, aj teraz sa do zoznamu dostalo niekoľko pláží v provincii Almería, napríklad v obciach El Ejido, Mojácar alebo Roquetas de Mar.

Galícia

Na galícijskom pobreží je 111 pláží s modrou vlajkou, čo predstavuje takmer 13 % počtu pláží v tejto autonómnej oblasti. Značná časť je v provincii Pontevedra, predovšetkým v obci Sanxenxo, kde sa nachádza 17 ocenených pláži. Za ňou nasleduje provincia A Coruña s 35 plážami a provincia Lugo s takmer dvadsiatimi.

Katalánsko

Katalánsko sa môže pýšiť 97 ocenenými plážami. V prímorskom meste Sitges je ich hneď deväť. V provincii Barcelone ich tiež nájdeme niekoľko – a väčšina sa nachádza v meste Vilanova i la Geltrú.

Provincia Tarragona sa pýši mestami ako Calafell, Cambrils, L’Ametlla de Mar alebo Torredembarra, v ktorých sa nachádzajú viaceré oceňované pláže.

Kanárske ostrovy

Hodnotiaci nemohli vynechať pláže tohto známeho súostrovia, dokopy ich tam ocenili 59. Navštíviť sa oplatí napríklad Las Nieves, Los Charcones, Las Canteras alebo La Garita na ostrove Gran Canaria, čo je tretí najväčších ostrov Kanárskych ostrovov. Na vulkanickom ostrove Lanzarote nájdeme El Reducto, Las Cucharas, Matagorda alebo pláž Pocillos. Na Fuerteventure vynikajú pláže La Concha, Butihondo alebo Morro Jable. Na Tenerife je to zase pláž El Duque, Las Vistas, San Marcos, San Telmo alebo prírodné bazény Bajamar.

A vo zvyšku Španielska?

Po Kanárskych ostrovoch sú spoločenstvami s najlepšími plážami Baleárske ostrovy (31) a Murcia (26). Za nimi nasledujú Astúria (14), Kantábria (11), Baskicko (5) a autonómne mestá Melilla (4) a Ceuta (3).

Kompletný zoznam so všetkými španielskymi plážami ocenenými modrou vlajkou si môžete pozrieť po kliknutí na tento odkaz.

Cestovanie do Španielska

Aktuálne Španielsko vyradilo Slovensko zo zoznamu štátov s vysokým rizikom nákazy, tento zoznam sa však aktualizuje každých 7 dní. V týždni od 21. 6. do 27. 6. pri vstupe do Španielska letecky alebo po mori predkladáte:

  • Vyplnený sanitárny formulár – potrebný aj pri tranzite cez Španielsko osobitne pre každú vstupujúcu osobu (aj deti). Vypĺňa sa 48 hodín pred odletom (uvádza aj číslo sedadla v lietadle a pod.). Formulár môžete vyplniť aj v bezplatnej aplikácii stiahnutej do mobilného telefónu – SpTH (SPAIN TRAVEL HEALTH). Formulár je v štyroch jazykových mutáciách (po anglicky, nemecky, francúzsky a španielsky). Po zaslaní formulára získate tzv. zdravotný QR kód, ktorý budete spolu s testom prezentovať počas kontroly, aby ste mohli pokračovať v ceste.
  • Cestujúcim na letoch prichádzajúcich zo zahraničia okrem kontroly dokumentácie merajú teplotu pomocou termovíznych kamier (nemá byť vyššia ako 37,5 °C) a vykonáva sa i vizuálna kontrola prichádzajúcich.
  • Viac informácií nájdete na stránke ministerstva zahraničných vecí.

Príchod zo Španielska na Slovensko

Španielsko je zaradené medzi zelené krajiny, čo pri príchode na Slovensko znamená nasledovné:

Karanténa/test
14-dňová domáca karanténa, ktorá môže byť ukončená negatívnym RT-PCR testom alebo antigénovým testom po príchode (platia výnimky – viď nižšie).

Výnimky majú:

  • zaočkované osoby;
  • osoby, ktoré prekonali Covid-19 za posledných 180 dní;
  • deti do 18 rokov;
  • osoby s negatívnym 72-hodinovým RT-PCR testom alebo 24-hodinovým AG testom (ak prichádzate zo susedných krajín a antigénový test bol vykonaný na území daného susedného štátu).

Autorom článku je Javier Navarro, ktorý píše pre Forbes Španielsko. S prispením Forbes Slovensko. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?