1. júla 2021

Kopce a hory nielen na Slovensku ponúkajú množstvo trás, vďaka ktorým sa dá pokochať krásou prírody. Nečudo, že ísť na turistiku či náročnejšiu prechádzku láka veľkú skupinu ľudí. Ako sa však zodpovedne pripraviť, aby sme z tejto aktivity neboli skôr sklamaní ako nadšení?

Svoje rady ponúka Erik Ševčík, CEO zážitkovej cestovnej kancelárie Adventoura Slovakia, a pridáva aj jeden tip na výlet.

Pred výletom

Čím mám začať, ak plánujem turistiku?

Pred túrou by sa mali menej znalí turisti poradiť so skúsenými kamarátmi či inými ľuďmi, aby zistili, či je ich plánovaná trasa ťažká alebo ľahká. Alternatívou je stiahnuť si aplikáciu, ktorá aspoň približne vypočíta trvanie túry. Turistom vždy pomôžu aj strediská horskej záchrannej služby a informačné centrá.

Dôležité je myslieť aj na poistenie. Často sa stáva, že doma si ho nestihnú uzatvoriť. Pokiaľ turisti idú do Tatier, tak si ho za malý poplatok môžu vybaviť v niektorej z tatranských informačných kancelárií. Určite to odporúčam. Nestojí veľa, no ak by sa niečo stalo, veľmi vám to pomôže.

Reklama

Ak som začínajúci turista, kde si vyhľadám najlepšie informácie o mojej trase? Čo všetko by som mal brať do úvahy pri jej plánovaní?

Na internete nájdete veľa blogov o trasách po celom Slovensku. V papierových mapách, ktoré kúpite v ktoromkoľvek informačnom stredisku či v kníhkupectvách, sú rozpísané aj časy a dĺžky trás. Modernou možnosťou sú aplikácie, ktoré dokážu vypočítať čas, dĺžku či prevýšenie chodníka.

Pri plánovaní trasy si treba zdravo a bez ega zvážiť, na čo mám, neplánovať zbytočne dlhé trasy s náročnou výškou, no radšej ostať v doline na ľahkom chodníku. Ak ste fyzicky zdatní, vo voľnom čase behávate, nebude problém zájsť si na Kriváň alebo Slavkovský štít.

Výbava

Čo si potrebujem zbaliť na turistiku?

Začnime tým, čo dnes často vidíme: Približne 60 % mladých ľudí používa na turistiku mäkké bežecké tenisky, pri ktorých hrozí vyvrtnutie členka. Ak však majú aspoň bežecké tenisky, poviem si fajn, ale sú extrémy, keď v lete možno na chodníku stretnúť ľudí v žabkách.

To už je veľký hazard so zdravím. Keď sa totiž takýto človek vážnejšie zraní, zavolá si horskú záchrannú službu, ktorá príde vrtuľníkom. Ak je turista v neprístupnom teréne, ohrozuje tým seba aj členov posádky vrtuľníka.

Preto jednoznačne odporúčam vybaviť sa pevnou obuvou, ktorá spevní členok, má tvrdú podrážku a je, samozrejme, nepremokavá. Či už idete na ľahkú alebo ťažkú túru, majte stále pevnú obuv a v ruksaku náhradné suché oblečenie, aby ste sa mohli prezliecť.

Nepodceňujte prípravu na turistiku, môže vám to ušetriť mnohé problémy. Foto: Erik Ševčík

Napríklad za čiapku a rukavice sa v Tatrách ani v lete netreba hanbiť. Počasie sa tam dokáže razom zmeniť a teploty môžu niekedy klesnúť aj k nule. Podrobnejší manuál k tomu, čo si vziať na turistiku do Tatier, nájdete na mojom blogu. A upozorňujem na staré známe, že v horách nikdy nie je zlé počasie, len zle oblečený turista.

Je rozdiel v tom, čo si majú zbaliť muži, ženy a deti?

Ženy mi hádam dajú za pravdu, že potrebujú viac teplého oblečenia ako muži. Ak ideme na dlhú túru a chystáme sa do sedla alebo na štít nad 1 800 m n. m., je dobré mať jednoznačne so sebou náhradné tričko, prípadne nohavice a vetrovku. To isté platí aj pre deti. Môže prísť dážď, zmoknete a bude vám zima. Vtedy je dobré prezliecť sa a bezpečne, v suchom oblečení sa vrátiť domov.

Máme horúce leto. Akú trasu si naplánovať, aby sme ju zvládli aj v tomto počasí? Na čo si dávať pozor a čo nepodceňovať?

Na horách máme v lete silné slnko, preto netreba zabúdať na ochranný opaľovací krém s vysokým faktorom. Často poobede, po túre, vídam ľudí s červenými, spálenými lýtkami a rukami. Silu slnka v horách netreba podceňovať.

Odporúčam vyraziť na túru skoro ráno, keď slnko ešte nemá silu, v strede dňa ostať na niektorej z chát v tieni a zostupovať v popoludňajších hodinách. Ak na trase chatu nemáte, nájdite si aspoň prístrešok, prípadne sa väčšiu časť dňa zdržiavajte v lese.

Sprievodca Erik Ševčík (vpravo) so skupinkou turistov. Foto: Erik Ševčík

Tip na trasu

Keby ste mali dať tip na jeden výlet, čo by to bolo?

Centrálne Tatry sú, samozrejme, najkrajšie a najdostupnejšie, najmä osady Starý Smokovec, Tatranská Lomnica a Štrbské pleso. Z týchto miest máte asi najkrajšie a najdostupnejšie chodníky. Čo v závere znamená aj najfrekventovanejšie.

Ja však obľubujem miesta, kde je menej ľudí, ako sú Belianske Tatry, čo je časť východných Tatier, a potom hranica Vysokých a Západných Tatier, doliny Tichá, Kôprová, Kamenistá a Bystrá.

Pekný chodník je pod Belianskymi Tatrami, s výstupom k Bielemu plesu, cez chatu Plesnivec, so zastávkou na Chate Zelené pleso. Začiatok túry je v Tatranskej Kotline, dostanete sa tam autobusom z Popradu cez Starý Smokovec a Tatranskú Lomnicu.

Reklama

Nenáročným chodníkom sa dostanete na chatu Plesnivec, kde si môžete dať krátke občerstvenie. Nad chatou budete musieť vystúpiť výškové metre a neskôr vás nádherný chodník s krásnymi výhľadmi na Belianske Tatry privedie do doliny Bielych plies.

Milovníci fauny a flóry si na tomto chodníku prídu na svoje. Od Bielych plies sa po veľmi ľahkom chodníku dostanete k Chate pri Zelenom plese, kde si odporúčam dať obed, pretože porcie od chatára Tomáša Petríka sú obrovské a veľmi chutné.

Z chaty si užijete nádherné výhľady na steny Kežmarského štítu a na Veľkú a Malú Zmrzlú dolinu s Jastrabou vežou. Zostup z chaty je nenáročný a po 2,5 hodine vás chodník privedie na zastávku Bielej vody. Odtiaľ sa autobusom dostanete späť do Lomnice, Smokovca alebo Popradu.

Text je súčasťou série článkov, ktorá prináša praktické tipy a rady, ako si čo najviac užiť leto.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?