23. novembra 2020

Cez ruky mu prešli tisíce záujemcov o prácu, preto vie, čo v kandidátoch hľadať. Ako by však miliardár Bill Gates zvládol pohovor, keby sa situácia obrátila? Jeho stručné odpovede na najčastejšie otázky z pohovorov môžu byť veľkou inšpiráciou aj pre vás.

Hviezda NBA Stephen Curry v rozhovore pre svoj nový youtubový kanál poprosil Gatesa, aby zahral úlohu softvérového inžiniera, ktorý je na pracovnom pohovore v Microsofte. Gatesove stručné odpovede môžu inšpirovať absolventov aj mladých profesionálov takmer z akéhokoľvek odvetvia. Po každej nasleduje krátka analýza toho, prečo je daná odpoveď efektná.

Prečo práve vy

Stephen Curry: „Prečo by sme vás mali prijať?“

Bill Gates: „Mali by ste sa pozrieť na moje doterajšie kódy. Píšem softvérové programy, ktoré už predbehli sylaby všetkých prednášok, aké som kedy absolvoval. Myslím si, že som sa časom zlepšil, takže ak sa na to pozriete, uvidíte, že som bol veľmi ambiciózny.“

„Myslím, že dokážem dobre vychádzať s ľuďmi, aj keď ich kódy asi kritizujem pomerne ostro, ale vo všeobecnosti je super byť súčasťou tímu. Mám rád ambiciózne ciele a myšlienky o tom, ako môžeme načrieť do budúcnosti. Softvér je skvelý, chcel by som byť jeho súčasťou,“ dodáva Gates.

Reklama

Analýza: V odpovediach je Gates vecný. Iba za necelých 30 sekúnd dokáže stručne zhrnúť, prečo by mali vybrať práve jeho.

Jeho entuziazmus a nadšenie pre pozíciu je citeľné aj bez toho, aby použil slovo „vášeň“, pretože jeho vášeň je evidentná už len vďaka faktu, že ide nad rámec svojich vedomostí zo školy. Miluje prácu v tíme aj riešenie veľkých problémov. A ako čerešničku na torte dodá formulku, že „softvér je skvelý.“

Jeho odpovede sú názornou ukážkou Gatesových vysokých nárokov na jedinečnosť. Tá je dôležitou vlastnosťou, ktorú hľadá v uchádzačovi každý dobrý personalista.

Gatesove štandardy sú v skutočnosti natoľko vysoké, že podpriemerné výkony hodnotí „pomerne ostro.“ Komentár však zjemní úsmevom a dodatkom, že „vo všeobecnosti je super byť súčasťou tímu.“

Silné a slabé stránky

Stephen Curry: „Aké sú vaše silné a slabé stránky a ako by ste ich začlenili do tímu?“

Bill Gates: „No, nie som človek, ktorý by vedel robiť marketing. Nebavilo by ma byť predajcom. Naopak, som fascinovaný prácou, ktorá sa zaoberá priamo vývojom produktu a zvažovaním jeho parametrov.

„Zaujímam sa o históriu odvetvia, o chyby, ktoré ľudia urobili. Takže svoje silné stránky vidím v definovaní a vývoji produktov.”

„Ak máte tím ľudí, ktorý rozumie zákazníkom, predaju, marketingu, ja nebudem jedným z nich. Ale veľmi rád by som s nimi pracoval.“

Analýza: V ďalšej 30-sekundovej odpovedi zhrnul Gates svoje silné stránky a pozíciu v tíme. Nehľadá prácu v marketingu ani predaji. Je celým srdcom inžinier.

Všimnite si, že neupozorňuje na slabé stránky, ani nedáva strohé odpovede v štýle „som perfekcionista.“ Namiesto toho definuje pozície, na ktoré sa nehodí, a nakoniec jasne a bez okolkov uvedie, akým by bol prínosom pre tím.

Riaditeľ Microsoftu Satya Nadella vo svojej knihe Hit Refresh hovorí, že spolu s Gatesom hľadajú ľudí, ktorí sa radi učia. Človek, ktorý sa chce všetko naučiť, je žiadanejší, ako človek, ktorý tvrdí, že všetko vie.

Formulkou o tom, že rád číta a učí sa z chýb z minulosti, dáva Gates najavo, že sa rád vzdeláva.

Otázka platu

Stephen Curry: „Aký je váš očakávaný plat na danú pozíciu?“

Bill Gates: „Som ochotný riskovať a myslím, že spoločnosť má pred sebou skvelú budúcnosť, takže by som radšej uvítal možnosť benefitu v podobe akcií, než samotnú finančnú odmenu.”

„Počul som, že iné spoločnosti ponúkajú vysoký plat, ale bol by som rád, keby ste ku mne pristupovali férovo a vyzdvihli, aké sú možnosti.“

Analýza: Výber akcií namiesto vyššieho platového ohodnotenia je síce veľmi osobným rozhodnutím, prezrádza však množstvo informácií o kandidátovi. Gates dáva najavo, že rád riskuje, aj že verí v budúcnosť danej spoločnosti a v jej produkty.

Reklama

V debate o financiách sa postavil do výhodnej pozície aj vďaka tomu, že dal najavo, aký je na trhu žiadaný. No zároveň podotkol, že ak mu dá firma férové podmienky, bude tímovým hráčom.

Potenciálny uchádzač o prácu si môže ľahko dohľadať, že Microsoft má záujem o ľudí, ktorí sú „zažratí“ do technológií, túžia po vzdelávaní a majú podnikateľského ducha. Gatesova odpoveď v sebe zahŕňa všetky spomenuté kvality.

Aby ste na najbližšom pohovore pôsobili sebavedomo, precvičte si odpovede na najčastejšie otázky. Môžete začať napríklad tým, že si pozriete video s Gatesom, ktorý je podľa aktuálneho rebríčka amerického Forbesu druhým najbohatším človekom na svete s majetkom v hodnote 98 miliárd dolárov.

Autorom článku je prispievateľ Carmine Gallo, ktorý píše pre Forbes US o komunikácii, je spíker, poradca a autor knihy The Storyteller’s Secret

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?