Ako si získať priateľov

Ak sme do značnej miery osamelí, no priateľstvo je pre nás naozaj dôležité, ako si môžeme nájsť nových priateľov? Existuje niekoľko odporúčaní založených na výskume, ktoré vám môžu pomôcť.

Vďačnosť. Ak chcete získať priateľa, vďačnosť je silný motor. Štúdia na University of New South Wales zistila, že keď vyjadrujete vďačnosť vo vzťahu, ľudia vás vnímajú ako vrúcnych, priateľských a skromných. To je dobrý základ pre kvalitné a trvalé sociálne puto.

Navyše, keď cítite vďačnosť voči druhým, je vo všeobecnosti jednoduchšie zvážiť ich perspektívu a vcítiť sa do jeho pocitov.

Dôvera. Vo všeobecnosti platí, že čím hlbšia je vaša dôvera, tým je pravdepodobnejšie, že budete mať trvalé priateľstvo,“ hovorí Fojut. Budovanie dôvery sa začína tým, že sa niekomu otvoríme a dovolíme to aj druhej strane.

Poznanie seba je faktorom. Podľa Fojuta: „Keď pochopíte sami seba, vrátane svojich silných a slabých stránok, môžete druhému priniesť viac – otvoriť sa priateľstvu a podporiť vzťah.“

Čas. Urobiť si čas na priateľstvo je tiež cestou k budovaniu vzťahov. Nedávna štúdia publikovaná vHuman Communication Research hovorí, že na upevnenie priateľstva je potrebných asi 60 hodín zdieľania, rozhovorov a spojení. Navyše, keď zdieľate skúsenosti, priateľstvá sú pevnejšie. Okrem virtuálnej „šťastnej hodiny“ zažijete zmysluplnejšie spojenie, keď sa spolu zapojíte do aktivít alebo dobrodružstiev.

Záujmy. „Spoločné záujmy sú hnacím motorom priateľstva – veci, ktorými v skutočnosti trávite čas. Toto sú spoločné črty, ktoré najviac ovplyvnia priateľstvo,“ poznamenal Fojut.

Situačné priateľstvo

Priateľstvo je tiež situačné a niektoré veci môžu byť mimo vašej kontroly, ale stojí za to venovať im pozornosť.

Blízkosť. Je jedným z najväčších determinantov priateľstva. Ľudia, ktorých viac vidíte, sú ľudia, s ktorými si budujete vzťahy. To je osoba, ktorú pravidelne vídate na joge, alebo kolega, s ktorým trávite veľa času na projekte.

Životná etapa. Tiež máte tendenciu byť bližšími priateľmi s ľuďmi, ktorí sú v podobnej životnej fáze? Keď vychovávate malé deti, máte sa o čom rozprávať s ostatnými čerstvými rodičmi.

Alebo keď sa chystáte na dôchodok, máte väčší záujem tráviť čas s ostatnými, ktorí uvažujú o trávení svojej penzie. Síce máte kolegu vo veľmi rozdielnom veku, s ktorým máte v práci silný vzťah, no je menej pravdepodobné, že spolu trávite čas aj po práci.

Prechodové momenty. Životné prechody bývajú tiež bodmi, kde si nájdete nových priateľov. Presťahujete sa do nového mesta a ste ochotní spoznávať nových ľudí. Alebo máte dieťa a túžite po spoločnosti dospelých.

Alebo začínate v novej práci a chcete rozšíriť svoju sieť a stretnúť sa s kolegami. Prechodové body nás robia otvorenejšími k novým veciam a ľuďom, takže to môžu byť momenty, kedy sa treba sústrediť na vytváranie spojení.

Kde si nájsť blízkeho človeka

Štúdia YouGov identifikuje vzorce, podľa ktorých sa ľudia stretávajú s priateľmi a vytvárajú vzťahy. Tu sú miesta, kde máte veľkú šancu stretávať sa s ostatnými:

  • stredná škola (87 %) alebo vysoká škola (70 %),
  • práca (75 %),
  • susedstvo (61 %),
  • cirkev alebo duchovné spoločenstvo (44 %),
  • neformálne rozhovory v parku alebo v kaviarni (38 %),
  • aktivity vašich detí – herný krúžok, šport (38 %),
  • športová aktivita (33 %),
  • spoločenský klub alebo iná skupinová aktivita (32 %),
  • dobrovoľnícka práca (30%),
  • kultúrne podujatie (24 %).

Ak si chcete nájsť priateľov, zvážte, ktoré z týchto miest by mohlo byť vhodné pre vašu aktuálnu situáciu a záujmy. Ale najmä – vyrazte do spoločnosti a komunikujte.

Zhrnutie

Priateľstvá sú mimoriadne dôležité pre naše blaho, no je čoraz ťažšie ich rozvíjať a udržiavať. Ale nie je všetko stratené. Ak investujete svoj čas a energiu, môžete vybudovať trvalé, zmysluplné putá, ktoré vás obohatia v práci i mimopracovnom živote.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk