4. júna 2021

Tesla dostáva ďalšieho konkurenta. Proti jej modelu S konkurent nasadzuje plne elektrické BMW i4, ktoré sľubuje dojazd 590 kilometrov a vôbec prvú ostrú verziu M Performance na elektrinu.

Možno to tak na prvý pohľad nevyzerá, ale toto auto je svojím spôsobom zlomové. Automobilová stredná trieda je totiž rybník, v ktorom je BMW dravou šťukou, ktorej sa roky darí požierať konkurenciu vo veľkom. Až doteraz ju však poháňala nafta alebo benzín.

Teraz BMW do tejto triedy, ktorú si obľúbili firmy aj bežní zákazníci, vstupuje s elektromobilom i4. A bude s napätím sledovať, čomu dajú zákazníci prednosť. Či zvolia desiatky rokov starú spaľovaciu klasiku, alebo siahnu po novinke, ktorá čerpaciu stanicu bude považovať za relikt dávnych čias.

Slušný dojazd aj zrýchlenie

BMW ide úspechu v ústrety na niekoľkých frontoch. Veľké pretláčanie sa u elektroáut sa deje pri hodnotení dojazdu. Tu BMW i4 boduje, keď prichádza s údajom 590 kilometra pri štandardnom modeli, zatiaľ čo v prípade „emkového“ modelu je to o 80 kilometrov menej.

Tu nie je čo vytknúť. Teda do chvíle, keď proti i4 postavíme už spomínanú Teslu S s dojazdom 663 kilometrov. Cena amerického konkurenta sa začína na zhruba 81 200 dolároch, kým v prípade BMW je začiatočná cena na úrovni 56 400 dolárov.

Reklama

Elektromotor dáva i4 aj slušný výkon. Mierne povedané. Pri štandardnej verzii posiela na zadnú nápravu silu 340 koní, čo zaručí zrýchlenie z 0 na 100 za 5,7 sekundy.

BMW i4 model M má deklarovaný dojazd 510 kilometrov. Foto: BMW

Športový model M s pohonom všetkých štyroch kolies má elektromotory dokonca dva – na prednej aj zadnej náprave. Takže výkon je tu o poznanie vyšší – 544 koní. A svižnejšie je aj zrýchlenie, pretože stovkou uháňa už za 3,9 sekundy. Viac ako 225 kilometrov za hodinu ale pre obmedzovač po diaľnici nepôjde.

Do kufra nemusíte liezť ako do tunela

Dobitie totálne vybitého auta z domáceho wallboxu zaberie osem a pol hodiny. Iné je to na rýchlonabíjačke, kde sa dá z 10 na 80 percent kapacity batérie dostať už za pol hodiny. Kto rieši, ako dlho batéria vydrží, toho zrejme upokojí, že BMW na ňu dáva záruku osem rokov alebo 160-tisíc najazdených kilometrov.

BMW pri novom modeli stavilo na praktickosť. Oproti klasickému trojkovému radu totiž nie je postavené ako sedan, ale ako Gran Coupé s veľkým výklopným vekom kufra.

Interiér modelu S. Foto: BMW

Zatiaľ čo v sedane sa do kufra dostanete len relatívne malým otvorom, na i4 môžete odklopiť celú zadnú časť so zadným oknom.

Elektromotory nevrčia. Maximálne skôr bzučia. A majiteľom áut zvuk silného motora chýba, takže automobilky vymýšľajú, ako im to vynahradiť. BMW preto na vytvorenie umelého zvuku najalo skladateľa Hansa Zimmera.

Ako hovorí tento legendárny tvorca filmovej hudby a držiteľ Oscara za hudbu k filmu Leví kráľ, každé BMW má svoj vlastný charakter, čo sa odráža aj v jeho zvuku.

„Pre elektricky poháňané modely BMW M sme vyvinuli zvuk systému pohonu, ktorý naživo zdôrazňuje emocionálny zážitok z jazdy a zaisťuje, že ich výkon možno prežiť ešte intenzívnejšie,“ dodáva skladateľ.

Meniaci sa zvuk systému zodpovedá jednak prianiam vodiča, ale aj tomu, ako práve ide. V režime Eco sa neozýva nič. Keď sa ale nastavenie prepne na mód Comfort a vodič zošliapne plynový pedál, nastáva zmena. Začne sa ozývať zvuk, ktorý je s pribúdajúcou rýchlosťou intenzívnejší a hlavne v režime Sport jeho sila rastie. „Zrazu vám po celom tele naskočí husia koža,“ hovorí Renzo Vitale, zvukový riaditeľ BMW Group.

Áno, aj taká pracovná pozícia v BMW skutočne existuje. Elektromobily skrátka prinášajú novinky na mnohých frontoch…

Autorom článku je Ondřej Kinkor z Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?