5. februára 2021

Dni nám splývajú v jednu veľkú šedivú masu, chýbajú nám rozhovory s kolegami o živote a stratili sme chuť do práce. Aj pre vás je stále ťažšie nájsť motiváciu? S týmito štyrmi tipmi sa ju môžete pokúsiť znovu získať.

1. Stanovte si ciele.

Je ťažké zostať sústredený, ak vám chýba vízia hmatateľného výsledku. Motiváciu si zvýšite a udržíte tak, že si stanovíte ciele. Kľúčom je ich ambicióznosť, dajte si však pozor na to, aby boli aj reálne dosiahnuteľné. Ak si stanovíte ťažko dosiahnuteľné ciele, budete zbytočne frustrovaný, keď sa vám ich nebude dariť dosiahnuť.

Vyberajte si preto ciele, ktoré vás v práci každý deň posúvajú o kus ďalej, a ktoré dokážete dennodenne dosahovať vďaka jasným postupným krokom. Veľké ciele si rozmeňte na menšie porcie, ktorých dosiahnutie bude pre vás znamenať postupný posun vpred. Vždy, keď dosiahnete tieto čiastočné ciele, zvýši to vašu motiváciu pokračovať ďalej.

2. Najťažšie úlohy spravte hneď ráno.

Keď tú najotravnejšiu alebo najťažšiu časť práce zvládnete na začiatku pracovného dňa, dosiahnete tým dve veci. Po prvé, bude vás tešiť, že to máte vybavené. A po druhé, keď takúto úlohu zvládnete na začiatku pracovného dňa, už vám viac nebude zaťažovať myseľ.

Navyše nájdete aj viac motivácie pokračovať v práci na úlohách, ktoré sú v porovnaní s tou prvou jednoduchšie.

Reklama

3. Spolupracujte virtuálne

Práca z domu je samotárska činnosť, ktorá môže ubrať z vašej motivácie. Chýbajú nám kolegovia – všetky tie náhodné stretnutia a rozhovory počas pracovnej prestávky, na obede alebo po práci. Dobrou správou je, že aspoň sčasti môžete tieto kamarátske „stretnutia“ napodobniť vo virtuálnej podobe.

Ako? Predsa s pomocou virtuálnej spolupráce. Nie je to síce také isté, ako keby ste boli spolu v kancelárii, ale je fajn pracovať z domu a zároveň byť spoločne s niektorým kolegom.

Alebo si vytvorte skupinový chat, hoci len na pár hodín denne. Jednoducho sa nalogujte do Zoomu a pracujte spoločne. Nezabudnite si naplánovať prestávky na kávu alebo čaj a porozprávajte sa chvíľu tak, ako by ste boli spoločne v kancelárii.

4. Upravte svoj denný program

Ak každý deň pracujete takpovediac na autopilota, veľmi ľahko stratíte motiváciu, pretože každý deň je rovnaký a všetky dni vám napokon splynú do jedného. Čo však robiť proti šedivej rutine?

Na začiatok si napríklad stanovte, že každý deň pozmeníte jednu vec. Choďte na rannú prechádzku namiesto meditácie, alebo si každý deň skúste zacvičiť v iných časoch, ako ste boli zvyknutí. Nemusí to byť nejaká obrovská zmena. Následne svoju dennú rutinu upravte o čosi viac – tak, aby každý váš deň nebol rovnaký.

Motivácia sa vám asi nevráti naraz, ale ak sa zameriate na to, že do svojich dní postupne zakomponujete všetky štyri spomínané body, budete na správnej ceste znovu ju objaviť.

Autorkou článku, ktorý vyšiel na Forbes.com, je Ashira Prossack. Pre Forbes US píše o kariérnych témach a líderstve.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?