Tento článok je PRestige. Čo to znamená?
14. októbra 2019

V bratislavskej vinotéke a reštaurácii Selaví sa môžete 7. novembra 2019 vydať na jesenný výlet plný chutí aj tajomna v sprievode slávneho vinára markíza Mazzei. Viac prezrádza Zuzana Antalová, PR manažérka Selaví. 

Vinotéka Selaví vznikla na mieste jednej z prvých vinoték v Bratislave vôbec. Nadväzuje váš koncept na túto históriu alebo prichádzate s niečím úplne novým?

Bratislavské Selaví pridáva k vínam aj špičkovú gastronómiu. Tak ako naše víno, aj kuchyňa sa nesie v štýle rakúsko-uhorskej monarchie, ktorej udáva smer šéfkuchár Jirka Zajíček. Česi a Slováci majú radi tradičné chute. Máme ich v sebe zakorenené odmala, a aj preto sme sa vydali na cestu znovuobjavovania tradičnej kuchyne, ktorú servírujeme v tóne 21. storočia.

Na čom presne je postavený váš koncept?

Názov Selaví (C´est la vie – To je život) zvádza vychutnať si daný okamih. Filozofiu staviame na pevnom odkaze, ktorý siaha do 19. a začiatku 20. storočia. Interiér vždy dotvára veterán z obdobia prvej ČSR, umelecké svietidlá a poháre vyrobené z fliaš či obrazy starej Bratislavy.

Selaví Bratislava. Foto: Marek Hajkovský

Čím zaujal šéfkuchára Jirku Zajíčka s tímom Selaví?

Rakúsko-Uhorsko zasahovalo na juhu až k Toskánsku a na severe k Rusku, takže gastronómia v týchto končinách ponúka obrovskú rozmanitosť. Lokálne suroviny v kombinácii s nápaditými receptúrami ponúkajú nekonečné možnosti, ako vytvárať neuveriteľné chute. Jirka Zajíček prináša aj vplyv severskej gastronómie, ktorá stavia na jednoduchosti lokálnosti, no nezabúda, aké dôležité je zachovať výraz chuti dominantnej ingrediencie. Z tej pramenia aj jeho zásady – úcta k surovine, neplytvanie jedlom, silné chute.

Vaším hosťom na najbližšom evente bude markíz Francesco Mazzei, ktorého vinárstvo má v Taliansku vyše 500-ročnú tradíciu. Ako sa zrodila táto spolupráca?

Odrazovým mostíkom bolo dlho pripravované hosťovanie viacnásobného michelinského šéfkuchára Enrica Bartoliniho v Hoteli Lomnica. Keďže nie každý má Tatry ako na dlani, rozhodli sme sa preniesť zážitok aj do Bratislavy. Francesco ešte pred samotnou návštevou Tatier spojí svoje umenie s Jirkovým v špeciálnom niekoľkochodovom degustačnom menu párovanom s vínami z portfólia vinárstva Mazzei.

Selaví Bratislava. Foto: Marek Hajkovský

Rakúsko-uhorská kuchyňa a k tomu talianske vína. V čom je zaujímavé toto spojenie?

Môžem prezradiť, že menu sa bude niesť v znamení atmosféry jesennej dediny s tajnými indíciami ako hmla, víkend u babičky alebo pečené jablká. Budeme párovať jednoduché dedinské jedlá s tradíciou, spoločne so špičkovými vínami. Hostia sa určite môžu tešiť aj na to, že Francesco so sebou prinesie exkluzívne rarity, z ktorých existuje už len zopár fliaš. Súčasťou degustácie bude aj prémiové slovenské víno ViaJur z Kaštieľa Pálffy.

Viac info získate na webe: www.selavi.sk alebo sociálnych sieťach: Facebook: SelaviSK, Instagram: SelavíSK