11. januára 2021

Niekedy sa firmám darí, inokedy nie. Napriek neľahkým časom je však možné naštartovať aj potácajúci sa biznis. Presne tak, ako to urobil nový CEO trenčianskeho e-shopu Factcool Peter Král, ktorý jeho rozbehom určite potešil jeho hlavného investora a najbohatšieho Slováka Ivana Chrenka.

Keď sa pred viac ako 1,5 rokom dostal do vedenia spoločnosti, očakávalo sa od neho nemožné: že naštartuje e-shop, ktorý vykazoval stratu a ktorého biznis sa pred ním pokúšalo otočiť hneď niekoľko skúsených manažérov. Neúspešne.

Nikdy nie je neskoro na zmenu

Peter Král, 32-ročný rodák z českej Vysočiny, tak stál pred neľahkou úlohou. „Myslím, že ani partneri v tejto fáze neverili, že firma prežije. Hneď na začiatku mi povedali, že je to 80 : 20, že to nezvládnem,“ hovorí a dodáva, že o to väčší úspech je dnes fakt, že Factcool sa podarilo naštartovať (aj) v čase pandémie.

Koniec roka 2019 uzatváral e-shop s konsolidovanými tržbami 30,6 milióna a konečne sa namiesto straty dostal na nulu. A síce mu zo začiatku pandémia podkopala nohy, už po pár týždňoch od jej vypuknutia začal e-shop zaznamenávať rekordný nápor návštevníkov aj objednávok.

Král podľa svojich októbrových odhadov očakával, že za rok v znamení pandémie dosiahnu tržby na úrovni 55 miliónov eur a hrubý zisk okolo 1,5 milióna eur.

Reklama

Factcool dnes predáva okolo 800 značiek a má v ponuke 80- až 90-tisíc produktov. Je dostupný v 20 krajinách  sveta, najviac sa mu darí na Balkáne. Pod túto značku patria aj ďalšie menšie e-shopy, dokopy zamestnávajú 200 ľudí.

Petra Krála sme sa opýtali, čo by mal podľa neho spraviť dobrý manažér, aby sa mu podarilo otočiť potácajúci sa biznis a znova ho naštartovať. Prečítajte si osem rád, ktoré sa mu počas kariéry osvedčili a ktorými sa sám riadi.

Rýchlo a úprimne

Prvá rada: Buďte úprimní a nič neprikrášľujte (sebe ani ostatným). Základným pravidlom je byť úprimný: k sebe, ku kolegom aj k investorom. Na začiatku sa pozrite na súčasný stav bez akýchkoľvek predsudkov. Je lepšie, keď si poviete, že stav je viac ako vážny, a prijmete primerané opatrenia, ako dúfať, že sa to „samo“ vyrieši.

Pokiaľ robíte nepopulárne rozhodnutia, ktoré majú vplyv na životy vašich kolegov, tak je tiež potrebné byť k nim otvorený. A na záver nezabudnite ukázať pozitívnu stránku veci. Upozorniť nielen na negatíva, ale priblížiť aj plánované kroky na zlepšenie situácie. Je nesmierne dôležité ukázať, že firmu čakajú aj lepšie zajtrajšky.

Petr Král sa snaží prinavrátiť Factcool ku svojím startupovým koreňom. A zatiaľ sa zdá, že mu to vychádza. Foto: Miro Nôta pre Forbes

Druhá rada: Ak prechádzate personálnou reštrukturalizáciou, urobte to rýchlo. Pokiaľ viete, že reštrukturalizácia so sebou prinesie aj prepúšťanie, urobte to naozaj rýchlo. V našom e-shope došlo k zmene vedenia 24. 6. 2019 a vedel som, že personálne zmeny chcem mať hotové do konca júna.

Kolegovia sa túto informáciu dozvedeli hneď v prvý deň vrátane toho, že s ľuďmi, ktorí zostanú vo firme po 1. 7., počítam do budúcnosti. Pokiaľ žijú ľudia v neistote, tak nepracujú kvalitne a dobre.

Nikomu to neprospieva, preto ich nenechávajte v pochybnostiach dlhšie, ako je nutné. Neodkladajte riešenie svojich problémov. Pokiaľ si stojíte za tým, že musí dôjsť k reštrukturalizácii, tak to urobte rýchlo.

Tretia rada: Nevymýšľajte koleso, keď ho už niekto vymyslel pred vami. Neradi kopírujete cudzie nápady? Pozrite sa na to inak. Máloktorá firma na slovenskom trhu má silu na to, aby sa stala lídrom vo svojom odbore. Pokiaľ viete, že váš kapitál, sila značky a možnože i vaše ciele nedosahujú globálnych hráčov, inšpirujte sa nimi a prípadne vylepšite to, čo sa dá.

My vo Factcoole sa nehanbíme za to, že sa inšpirujeme lídrami trhu, ale aj menej známymi e-shopmi, ktoré robia svoju prácu dobre. Snažíme sa vziať ich nápad a posunúť ho ideálne o dva kroky dopredu s menšími nákladmi. Neuspokojte sa s čisto kopírovaním, ale dajte do toho aj kúsok seba.

Nespokojnosť ako motor rastu

Štvrtá rada: Stanovte si správne ciele a očakávania. Nebojte sa stanoviť si vysoké ciele, ale začnite správne a hlavne postupne. Hneď na začiatku roka si dajte realistické ciele, ktorým veríte, ale o ktorých zároveň viete, že ich nebude ľahké dosiahnuť. Nízke, ale aj príliš vysoké ciele sú zlé.

Tie nízke splníte počas roka jednoducho a nemáte potom túžbu oprieť sa do vášho podnikania s väčšou vervou. Naopak, príliš vysoké ciele vás budú demotivovať, pretože veľmi rýchlo zistíte, že ste každý mesiac pod plánom, a teda nebudete môcť chváliť ani svojich kolegov. Vo výsledku bude panovať zlá nálada v celej firme.

Pamätajte na magický štvoruholník z ekonómie. Sú veci, ktoré idú proti sebe, takže si musíte vybrať jedno alebo druhé. Napríklad nemôžete čakať, že zvýšite maržu, znížite to, koľko míňate na marketing, a naplánujete si rast tržieb. Určite existujú výnimky, ale je lepšie nestavať svoj biznis na vzdušných zámkoch.

Piata rada: Neprináša vaše rozhodnutie dobré výsledky? Nebojte sa ho zmeniť. Asi každý z nás zažil situáciu, keď sa po čase ukázalo, že aj na prvý pohľad skvelý nápad v praxi vôbec nefunguje. U nás je to niekedy otázkou iba niekoľkých hodín. Nebojte sa však rozhodnutie rýchlo zmeniť.

Pokiaľ neexistuje iný dôvod, ktorý by mohol spôsobiť horšie výsledky, rýchlo zasiahnite. Nám sa totiž už niekoľkokrát stalo, že po spustení nejakej akcie alebo novej funkcionality webu nám v priebehu niekoľkých minút klesla konverzia (miera návštevníkov, ktorí urobia nákup, pozn. red.).

Je potrebné konať, aj keď ste sa na túto zmenu pripravovali niekoľko dní. V živote sa riaďte základným pravidlom: chybu môže urobiť každý, ale nesmie sa opakovať.

Do trenčianskeho e-shopu Factcool investuje najbohatší Slovák Ivan Chrenko.
Do vedenia trenčianskeho e-shopu Factcool sa pred 1,5 rokom dostal 32-ročný rodák z českej Vysočiny Petr Král. Nahradil predchádzajúci manažment. Foto: Miro Nôta pre Forbes

Šiesta rada: Podporujte nové nápady. Povzbudzujte svojich kolegov v tom, aby prichádzali s novými nápadmi, a nikdy im hneď na začiatku nehovorte, že nemajú zmysel. Aj na prvý pohľad nevhodný nápad môže mať pozitívny vplyv, keď sa napríklad uchopí trocha iným spôsobom.

Podporte preto svojich kolegov a spolu navrhnite, akým spôsobom implementovať do vašej firmy zmenu. Na záver, samozrejme, vyhodnoďte výsledky. V našej firme je skvelé to, že väčšina nápadov sa dá testovať metódou A/B a niet lepší pocit ako ten, že váš nápad funguje.

Reklama

A ešte jedna užitočná rada: nesnažte sa za každú cenu presadzovať iba svoje nápady. Firma by nemala byť one man show, ale mala by byť schopná fungovať niekoľko týždňov aj bez vás.

Siedma rada: Nespokojnosť ako motor. Aj keď viete, že firma prežíva dobré obdobie, neuspokojte sa s tým. Pochváľte svojich kolegov, ale zároveň ich pripravte na to, že tieto výsledky nie sú samozrejmosťou a je potrebné firmu posúvať stále dopredu. Každá firma, ktorá neinovuje, postupne stráca.

Ôsma rada: Nezabúdajte na menšie veci, ktoré robia veľký výsledok. Nájdite si čas na kolegov, vnímajte aj drobné zlepšenia, pochváľte za dobre odvedenú prácu a nezabúdajte na detaily, ktoré je tiež potrebné doťahovať.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?