29. júna 2021

Třinecké železárny (TŽ) dosiahli minulý rok zisk 469 miliónov korún (18 miliónov eur), čo bolo o 141 miliónov korún (23,1 percenta) menej ako v roku 2019. Hoci ide o najhorší výsledok za poslednú dekádu, firma dosiahla pozitívny výsledok hospodárenia aj napriek neistote na trhu s oceľou a dopadmi pandémie. 

Tržby za predaj výrobkov a služieb firme medziročne klesli o tri miliardy na 35,1 miliardy korún (1,38 miliardy eur). Informovala o tom hovorkyňa TŽ Petra Macková Jurásková.

Podnik, ktorý je najväčšou hutníckou firmou v Česku, vlani vyrobil 2,581 milióna ton ocele, o 73 kiloton viac ako v roku 2019. Minulý rok bol podľa firmy jedným z najnáročnejších v novodobej histórii. Firma nemusela počas pandémie odstaviť žiadny z výrobných agregátov, podľa Mackovej to ale prinieslo zásadnú zmenu v organizácii práce a starostlivosti o zamestnancov.

„Takmer zázračný výsledok“

„Škody spôsobené obmedzením výroby a obchodu boli redukované na minimum. Výroba aj predaj tak zostali na úrovni predchádzajúcich rokov. To je takmer zázračný výsledok, keď si uvedomíme, že v dôsledku pandémie poklesla v roku 2020 výroba ocele v EÚ takmer o 12 percent,“ uviedol predseda dozornej rady TŽ, slovenský milionár Tomáš Chrenek.

Až 69 percent produkcie firma vyváža. Medzi najdôležitejšie exportné krajiny patrí Nemecko, Slovensko, Taliansko a Poľsko. Spolu s dcérskymi firmami zamestnávajú železiarne okolo desaťtisíc ľudí.

Reklama

Železiarne vlani preinvestovali 1,42 miliardy korún (takmer 56 miliónov eur), tento rok by to malo byť 1,6 miliardy korún. „Plán investícií sme zostavovali s ohľadom na súčasnú situáciu na trhu, ekonomické výhľady a tiež sme zohľadnili následky pandémie koronavírusu,“ uviedol generálny riaditeľ TŽ Jan Czudek.

Šiesty najbohatší Slovák podľa rebríčka Forbesu Tomáš Chrenek ovláda štvrtinu konglomerátu pozostávajúceho z množstva firiem – od oceliarne Třinecké železárny, cez predajcu hutníckej produkcie Moravia Steel po producentov kovových dielcov. Spoluvlastníkmi sú ďalší traja Slováci a ich rodiny, Evžen Balko, Ján Moder a Mária Blašková.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?