6. júla 2021

Sen milovníka áut sa nekončí, práve naopak. Nemecký gigant Volkswagen totiž predal väčšinu v slávnej automobilke Bugatti značke elektromobilov Rimac, ktorú pred 12 rokmi založil 33-ročný chorvátsky nadšenec do elektromobilov Mate Rimac.

Chorvátsky Elon Musk, ako sa Rimac niekedy prezýva, ale nie je jediným kupcom francúzskej automobilovej značky, ktorá robí superšportové autá za státisíce eur. Do životného obchodu sa pustil v spojení s automobilkou Porsche.

Zo startupu velikán

Novovytvorená firma ponesie názov Bugatti-Rimac. Chorvátsky výrobca športových elektromobilov v nej bude vlastniť 55 percent a prevezme prevádzkové vedenie. Porsche bude mať zvyšných 45 percent. Rimacovi sa tak za jedinú dekádu podarilo z pôvodne garážového startupu vybudovať firmu, ktorá má ambície ponúkať to najlepšie z automobilového sveta.

Bugatti-Rimac bude kontrolovať novovzniknutá skupina Rimac Group, v ktorej si Mate Rimac necháva svoj pôvodný 37-percentný podiel. Porsche bude bude mať 24 percent, Hyundai Motor Group 12 percent a ostatní drobní investori 27 percent.

Doteraz hlavná, ale v porovnaní s automobilkou menej viditeľná časť Rimacovho biznisu, čo je vývoj a výroba rôznych dielov pre elektromobily, ktorými Rimac zásobuje rad svetových značiek, bude vyčlenená do novej firmy Rimac Technology. Stopercentne ju bude vlastniť Rimac Group. Mladý Chorvát bude stáť na čele firiem Bugatti Rimac aj Rimac Technology.

Reklama

Podľa tlačovej správy Bugatti aj naďalej zostane vo francúzskom Molsheime a Rimac potom ďalej plánuje elektrické superšportové autá vyrábať v blízkosti chorvátskeho Záhrebu. To sa však bude časom minimálne z časti meniť.

Rimac totiž pri Záhrebe na ploche stotisíc štvorcových metrov buduje obrí Rimac Campus za viac ako 196 miliónov eur, ktorý plánuje otvoriť už o dva roky. A práve ten sa má stať základňou pre celý výskum Rimac Technology a zároveň miestom, kde sa bude odohrávať vývoj budúcich automobilov Rimac a Bugatti. Prácu by v ňom malo nájsť až 2 500 ľudí.

Začína sa písať budúcnosť?

„Je to skutočne vzrušujúci okamih v krátkej, ale rýchlo sa rozvíjajúcej histórii firmy Rimac Automobili. Vždy som miloval automobily a pri Bugatti vidím, kam až môže táto vášeň človek doviesť. Nedokážem ani opísať, aký som nadšený z potenciálu, ktorý tieto dve značky spojením znalostí, technológií a hodnôt ponúkajú, aby v budúcnosti vznikli skutočne výnimočné projekty,“ komentoval Mate Rimac výsledok obchodu, ktorého výška však nebola zverejnená.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mate Rimac (@materimac)

Uzavretý deal sa však zdá byť veľkou výhrou aj pre Porsche a jej akcionárov. Prvé akcie v Rimacovom vznikajúcom impériu totiž nemecká športová automobilka kúpila len pred tromi rokmi. Najprv to bolo 10 percent, potom svoj podiel zvýšila na 15,5 percenta a tento rok prikúpila za 70 miliónov eur ďalších 8,5 percenta chorvátskej značky. Oliver Blume, šéf Porsche, si pochvaľuje kombináciu inovačnej sily firmy Rimac v oblasti elektromobility a svetoznámej značky Bugatti, za ktorou sú ikonické autá, lojálni zákazníci a globálna obchodná sieť.

Keď radostné vyhlásenia zástupcov oboch hlavných účastníkov automobilového obchodu roka preložíme do normálnej reči, vychádza z toho jediné: Obe superšportové značky, ktoré sú na prvý pohľad ako z iných svetov, mienia spojiť to najlepšie, čo v nich je. Ak sa to podarí, je dosť možné, že sa práve teraz začala písať budúcnosť kráľa superšportových automobilov.

Autorom článku je redaktor  Ondřej Kinkor z Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?