Od malých dizajnových nápadov po jednoduchšie prerábky. Ak chcete dvihnúť cenu svojej nehnuteľnosti, nemusíte investovať do prestavby obrovské sumy. Slovenskí interiéroví dizajnéri prezradili tipy a triky, ktorými môžete navýšiť hodnotu bytu.
Malý doplnok v kúpeľni či obyčajné premaľovanie interiéru. Investovať do nehnuteľnosti sa oplatí. Zvýšiť hodnotu bytu sa dá jednoduchým prerobením interiéru či kreatívnou hrou s priestorom. Malá alebo stredná investícia dokáže zvýšiť hodnotu nehnuteľnosti o stovky, ale aj tisícky eur.
Interiérová dizajnérka Nina Dermíšková zo SID Studio upozorňuje, že pri potenciálnom predaji nehnuteľnosti sú rozhodujúce aj detaily. Na úvod si podľa nej treba uvedomiť, že možný kupec nemusí byť zvedavý, či máme aktuálne v byte domáceho miláčika, a že pri obhliadke tiež treba minimalizovať stopy po našom súkromí.
„V momente, keď sa rozhodneme nehnuteľnosť predať, musíme pred každou obhliadkou či samotným nafotením priestoru myslieť na to, že klienta naše súkromie nezaujíma a niekedy možno až odrádza. Preto všetky osobné veci ako sošky z dovoleniek, fotky v rámiku, detské kresby či detské hračky odložte,“ naznačila expertka.
Aké ďalšie tipy na zveľadenie bytu a možné navýšenie ceny nehnuteľnosti pri potenciálnom predaji o desiatky percent prezradili Forbesu slovenskí interiéroví dizajnéri?
V hľadáčiku kuchyňa
Všetky cesty vedú do kuchyne. Aj tak by mohlo znieť múdroslovie expertov na bývanie či interiérových dizajnérov, ktorých chlebíkom je zveľaďovanie nehnuteľností. Kuchynský kút je akýsi „magnet“ pozornosti nielen hostí a návštev, ale aj potenciálnych kupcov pri predaji.
Podľa expertov je kuchynka miesto, do ktorého sa oplatí pri prerábke investovať. Netreba ju vnímať len ako klasickú súčasť bytu, dá sa s ňou experimentovať. Originálny ťah je podľa Kataríny Augustinič z dizajnérskeho štúdia Studio e zmena dispozície.
V praxi to napríklad znamená klasický „ostrovček“ v kuchyni doplniť varnou doskou. „Dnes už netreba riešiť digestor, keďže mnohé sú zabudované priamo v indukčnej doske. Nebudete tak variť chrbtom, ale tvárou k oknu a prípadnej spoločnosti,“ prezradila pre Forbes Augustinič.
Dodáva, že v súčasnosti sú trendom aj takzvané uzatvorené kuchyne. „Pracovná plocha, rúra alebo ďalšie spotrebiče sa jednoducho uzatvoria a kuchyňa vyzerá ako dizajnová súčasť dennej časti bytu,“ dodala.
Rozhoduje o predaji
Práve kuchyňa je kľúčový priestor, ktorý rozhoduje o potenciálnom predaji bytu. Podľa Niny Dermíškovej zo SID Studio, ktorá spolupracuje aj s realitnou kanceláriou RE/MAX Vista, práve investícia do kuchyne môže mať najvyššie percento návratnosti. „Skúste vymeniť dvierka skriniek, pracovnú dosku, držadlá či batériu, prípadne aplikovať moderné osvetlenie. Myslite aj na čisté spotrebiče a celkovú čistotu v priestore,“ upozorňuje interiérová dizajnérka.
Kuchyňa v byte v Eurovea Tower. Foto: Five Star Living
Kuchyňa v byte v Eurovea Tower. Foto: Five Star Living
Štúdio Five Star Living sa zaoberá realizáciou dizajnového interiéru v lukratívnych bratislavských developmentoch, ako sú napríklad rezidenčné veže prémiovej štvrte Sky Park. Klaudia Bronerská z Five Star Living podčiarkla, že najjednoduchší zásah v kuchyni, ktorý môže priniesť ovocie, je výmena pracovnej dosky. Zároveň dodáva, že jedným z elegantných riešení v priestore kuchyne je otvoriť police, na ktorých sa dá vkusne naaranžovať keramika či ďalšie doplnky.
„Okrem estetického prínosu majú aj funkčnú výhodu. Všetko dôležité je na dosah ruky bez nutnosti stále otvárať skrinky. Ak sú navyše police podsvietené, vytvoria luxusnú atmosféru a zvýraznia charakter kuchyne,“ podotkla Bronerská.
Podľa nej na navýšenie hodnoty bytu stačí aj jednoduchá úprava kuchynského nábytku. „Prestriekanie dvierok, výmena držadiel, správne zvolené prestieranie a kvalitný stolový servis dokážu navodiť celkový dojem exkluzivity,“ prezradila.
Pomôžu aj škáry v kúpeľni
Popri kuchyni je kľúčová časť bytu, samozrejme, aj kúpeľňa. Podľa expertov aj starostlivosť o ňu a jej dizajnové vyhotovenie pri možnom predaji zohráva kľúčovú úlohu. Bronerská dopĺňa, že hodnotu kúpeľne dokáže okamžite navýšiť povrchová renovácia stien pomocou špeciálnej stierky.
„Tá umožňuje vyrovnať už existujúci obklad a vytvoriť dokonalý podklad na aplikáciu tapiet, ktoré sú vhodné aj do sprchového kúta,“ priblížila odborníčka.
Dizajnérka Nina Dermíšková. Foto: archív ND
Dizajnérka Nina Dermíšková. Foto: archív ND
Nina Dermíšková zo SID Studio zase upozorňuje, že netreba mať pri prerábke kúpeľne veľké oči, ale treba sa zamerať aj na detaily. „Myslite najmä na čisté škáry na dlažbe, ktoré dokážete vyčistiť aj sami, a čistú sanitu či batérie bez vodného kameňa. Výmena sanity a doplnkov ako zrkadlá či osvetlenie dokáže zmeniť celkový dojem a zvýšiť estetickú aj úžitkovú hodnotu priestoru,“ podčiarkla.
Pri detailoch zostáva aj Bronerská, podľa ktorej môžu v kúpeľni zohrať dôležitú úlohu a nabudiť dojem prémiovosti. „Starostlivo zladené detaily, ako elegantné koše a držiaky na uteráky, kúpeľová soľ v dizajnovej sklenenej nádobe, vonné sviečky v kombinácii s kvalitnými jednofarebnými uterákmi vytvoria ucelený, harmonický priestor, ktorý pôsobí dojmom exkluzívnej wellness,“ dodala.
Zvýšenie hodnoty bytu
Práve vhodne zvolené dizajnové prvky a úpravy vedia navýšiť cenovku bytu.
- Katarína Augustinič zo Studia e tvrdí, že citlivo zariadený byt vie „vykopnúť“ hodnotu nehnuteľnosti aj o 20 až 30 percent.
- Byt v cenovej relácii napríklad 150-tisíc eur podľa slov Augustinič môže nadobudnúť na hodnote 30 až 45-tisíc eur.
- Nina Dermíšková zo SID Studio pripomína, že logicky sa cena nehnuteľnosti navýši podľa rozsahu rekonštrukcie či úprav.
- Menšia revitalizácia, ako výmena osvetlenia, premaľovanie či zmena úložných riešení podľa dizajnérky zvýši cenovku bytu o päť až desať percent.
- Stredné úpravy ako výmena podlahy, interiérových dverí či čiastočná renovácia kuchyne a kúpeľne navýšia hodnotu o 10 až 20 percent.
- Kompletné dispozičné zmeny bytu a „prekopanie“ kuchyne a kúpeľne cenovku „vystrelí“ o 20 až 30 percent.
Dizajnové doplnky či umelecké diela
Podobne ako pri kuchyni či kúpeľni, dôraz na detaily a doplnky platí aj vo zvyšku bytu. Umelecké diela či dizajnové doplnky môžu prispieť k navýšeniu hodnoty, najmä ak ide o nehnuteľnosť v prémiovejšom, vyššom štandarde.
„Na druhej strane, v prípade nehnuteľnosti s nízkym kvalitatívnym vyhotovením môže aj hodnotné umelecké dielo pôsobiť nepatrične a nedosiahne želaný efekt. Preto je dôležité, aby takéto investície boli v súlade s celkovým charakterom interiéru a prirodzene dopĺňali koncept priestoru,“ doplnila Bronerská z Five Star Living.
Bronerská dodáva, že v obývacej izbe sa majiteľ môže „pohrať“ aj s konferenčným stolíkom, ktorý možno ozdobiť napríklad dizajnovými knihami. „Rovnako esteticky upravený jedálenský stôl, doplnený o kvalitný porcelán, keramiku a textilné servítky, môže umocniť dojem exkluzivity. Takéto premyslené detaily dokážu neúmerne zvýšiť vnímanú hodnotu interiéru v porovnaní s relatívne nízkou investíciou,“ okomentovala expertka.
Koberec, ale aj záclony
Dôležitá súčasť nehnuteľnosti sú aj také samozrejmosti ako steny či podlahy. Aj tie vedia hosťovi, návšteve či potenciálnemu kupcovi navodiť prvý dojem z priestoru. Práve dva spomínané aspekty, ktoré sú doslova pilierom nehnuteľnosti, sú najviac namáhaná a opotrebovateľná časť nehnuteľnosti. Podľa Dermíškovej zo SID Studio je vhodné zvážiť ich výmenu či revitalizáciu, ak sú viditeľne opotrebované.
„Nový koberec môže priestoru okamžite dodať svieži a upravený vzhľad, čo môže byť rozhodujúci faktor pre potenciálnych kupcov. Rovnako dôležitú úlohu zohrávajú aj závesy. Prach, pachy a roky používania sa na nich často podpíšu viac, než si uvedomujeme. Čisté, vypraté alebo dokonca nové závesy nielen zlepšia celkový dojem z interiéru, ale umožnia lepšie pracovať so svetlom a vytvoriť pocit vzdušnosti a útulnosti. Svetlé, neutrálne odtiene sú ideálne, pretože interiér opticky zväčšia a pôsobia elegantne,“ doplnila Dermíšková.
Sky Park Tower. Foto: archív Alto Real Estate
Vizualizácia Sky Park Tower. Foto: archív Alto Real Estate
Augustinič zo Studia e si myslí, že s doplnkami sa dá pracovať, no netreba ich prekombinovať, pretože v súčasnosti má silu práve minimalizmus. „Rovnako ľudí láka kupovať pekne zariadené nehnuteľnosti a nemusí to byť vždy drahý dizajnový kus, stačí mať vkus a vedieť pekne zladiť doplnky,“ dodala odborníčka. Doplnila, že cenu nehnuteľnosti dokáže navýšiť aj obklad steny či výmena podlahy napríklad za drevenú.
Dermíšková nadväzuje, že práve podlahy a dvere patria medzi prvky bytu, ktoré návšteve padnú do oka ako prvé. „Ich výmena alebo renovácia môžu zmeniť atmosféru interiéru bez nutnosti rozsiahlych stavebných zásahov. Na podlahy uprednostňujeme materiály s dlhšou životnosťou, ako drevené parkety alebo kvalitný vinyl. Lacné laminátové podlahy môžu znížiť dojem z celkového priestoru,“ hovorí Dermíšková.
Silný dojem vedia zanechať aj spomínané dvere. „Moderné bezfalcové dvere s magnetickým zámkom, posuvné dvere alebo dvere s matným sklom môžu dodať priestoru exkluzivitu,“ vraví. Dodáva, že majitelia nehnuteľností by nemali zabudnúť ani na výber osvetlenia, ktoré dokáže opticky zväčšiť priestor.
„Svetlé a neutrálne odtiene na stenách a zrkadlá môžu pomôcť opticky zväčšiť menšie miestnosti. Stropné svietidlá s nastaviteľnou intenzitou, bodové svetlá a LED pásy môžu prispieť k vytvoreniu útulnej atmosféry. Tieto zmeny nemusia priamo zvýšiť cenu nehnuteľnosti, ale môžu výrazne skrátiť lehotu predaja a zvýšiť záujem kupujúcich,“ okomentovala Dermíšková.
Spálňa v Sky Park Tower. Foto archív Five Star Living
Spálňa v Sky Park Tower. Foto: archív Five Star Living