6. septembra 2021

Aj vy máte pocit, že ste vo svojej práci ustrnuli v rutine a každý pokus pohnúť sa dopredu pripomína beh po blate? Možno je na vás vaša práca priveľmi náročná (či naopak príliš nudná), alebo jednoducho hľadáte niečo, čo vás bude viac napĺňať.

Ak sa takto cítite – nie ste sami. Podľa prieskumu spoločnosti Microsoft uvažuje o ukončení alebo o zmene povolania v roku 2021 viac ako 41 percent zamestnancov.

Dôvody sú rôzne. U niektorých sa zmenil pohľad na to, čo je ich „práca snov“. Ostatní nie sú spokojní s tým, ako sa s nimi zaobchádza, vrátane znižovania výhod, zhoršenia rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom alebo dokonca toxickej kultúry na pracovisku.

Mnoho ľudí, ktorí sa odvážia opustiť svoj starý nešťastný život a venovať sa svojim vášňam, nachádza novú chuť do života. Ak teda chcete znovu objaviť svoju kariéru alebo začať nanovo, postupujte takto.

Reklama

Ponorte sa do sebareflexie

Najťažším krokom každej zmeny je začať. Ale skôr, ako budete môcť podniknúť kroky potrebné na zmenu, musíte porozumieť tomu, kým ste a čo môžete vo svojom novom úsilí ponúknuť. Môžete to odhaliť zmenou svojich starých spôsobov a učením sa nových vecí, ktoré sú relevantné pre vaše ciele.

Takýto krok si vyžaduje introspekciu, uvedomenie si toho, kým chcete byť, a zároveň rozvíjanie hlbšieho porozumenia samého seba. Vyžaduje si to tiež odstránenie zlých návykov a ich nahradenie dobrými. V konečnom dôsledku to znamená prijatie opatrení, ktoré vám pomôžu vyvinúť sa do lepšej verzie seba. Vaša identita nie je fixná – vyvíjate sa, keď sa učíte a zažívate nové veci.

Začnite teda sebareflexiou a položte si tieto ťažké otázky:

 • Som spokojný s tým, čo robím?
 • Stojí to za tie boje a ťažkosti, ktorými prechádzam?
 • Čo sa mi na sebe páči?
 • Čo si môžem zobrať zo svojej súčasnej situácie?
 • Je ešte niečo, čo by som robil radšej? Ak áno, čo to je?

Zamerajte sa na rastové myslenie

Pretvorenie seba je možné len vtedy, ak zmenu poháňa rast. Ľudia s rastovým zmýšľaním neustále zlepšujú svoju inteligenciu a schopnosť osvojiť si nové zručnosti – či už tvrdou prácou, tréningom alebo vytrvalosťou.

Zatiaľ čo fixné myslenie hovorí, že inteligencia je statická, vďaka čomu veríte, že vaše vlastnosti sú nemenné.

Možno si myslíte, že je nemožné niečo zmeniť. Je však vedecky dokázané, že ste predurčení zmeniť sa niekoľkokrát počas svojho života.

Napríklad taký Michael Jordan – z profesionálneho basketbalistu prešiel k baseballu a neskôr sa stal podnikateľom. Znovu a znovu pretvoril seba samého a teraz je známym menom, ktoré navždy zmenilo profesionálny basketbal.

Potom je tu Arnold Schwarzenegger, ktorý sa zmenil z profesionálneho kulturistu na hollywoodsku superstar a pôsobil dve obdobia ako guvernér Kalifornie.

Ak sa zameriate na rastové myslenie, môže to zmeniť spôsob, akým sa pozeráte na seba a na príležitosti, ktoré vás čakajú. Tí, ktorí majú toto zmýšľanie, veria, že učenie je nepretržitý proces. Tiež akceptujú (a dokonca vítajú) zlyhanie, pretože je to príležitosť niečo sa naučiť a posunúť sa vpred. Takže dobrodružstvo sa začína!

Nanovo pretvorte svoju osobnú značku

Ľudia majú veľkú potrebu bezpečia a istoty, takže opustiť známe územie bude o to náročnejšie. Najmä vtedy, ak plánujete veľké zmeny po dlhšom období v jednom zamestnaní alebo na jednom mieste.

Niekedy je zmena malá a môže byť jednoduchá, ako by ste len pridali nový zvyk k svojej každodennej rutine.

Tu je päť krokov, ako nanovo pretvoriť svoju osobnú značku:

 1. Definujte svoj cieľ: Rozhodnite sa, kam chcete investovať svoju energiu. Potom budete musieť zlepšiť schopnosti, ktoré môžu byť potrebné, aby ste sa tam dostali.
 2. Využite svoju jedinečnosť: Ľudia si budú pamätať, čo vás odlišuje od davu. Identifikujte svoje charakteristické črty a zamerajte sa na to, ako vám môžu pomôcť vyniknúť.
 3. Prispôsobte svoj príbeh: Zamyslite sa nad tým, ako môžete svoje predchádzajúce skúsenosti využiť vo svojom novom úsilí. Váš príbeh by mal byť v súlade s vašou minulosťou. Predpokladajme napríklad, že skočíte do úplne novej pozície. V takom prípade sa váš príbeh môže zamerať na prenosnú a variabilnú vlastnosť (ako je napríklad vaša pracovná morálka).
 4. Znova sa predstavte: Keď prijmete svoju novú značku, mali by ste o svojej novej ceste informovať kolegov, priateľov a známych. Pomôže vám to uspieť.
 5. Ukážte svoju hodnotu: Po tom, ako ste predviedli svoje schopnosti, nájdite spôsoby, ako ukázať svoju hodnotu. Môže to mať podobu verejného vystúpenia, založenia blogu, zdieľania obsahu na sociálnych sieťach alebo publikovania článku v obchodnej publikácii.

Bez ohľadu na to, kde sa vo svojej kariére nachádzate, zhodnoťte svoje sny, ciele a zamyslite sa nad tým, ako vás vaša osobná značka môže poháňať vpred.

Preskúmajte viacero možností

Keď sa rozhodnete zmeniť kariéru, môže sa stať čokoľvek. Tieto neobmedzené možnosti sa môžu zdať na vás priveľa, ale budú oveľa menej zastrašujúce, keď zvážite aj tie najnepredstaviteľnejšie výsledky.

V mnohých prípadoch ste už podobnú prekážku (alebo niečo náročné) prekonali. Zamyslite sa nad tým, keď ste sa postavili za niečo, v čo ste verili, alebo kedy ľutujete, že ste to neurobili.

Zamyslite sa nad ľuďmi, ktorých ste identifikovali ako „svojich hrdinov“. Čo reprezentujú. Existujú medzi nimi a vašou identitou spoločné témy? Ako na vás pôsobia tieto spoločné črty?

Teraz sa zamyslite nad pretvorením seba a novým štartom.

 • Aké sú najlepšie a najhoršie scenáre?
 • Aké máte z toho pocity?

Keď preskúmate celý rad možností, vrátane najlepšieho a najhoršieho scenára, umožní vám to vyriešiť problémy skôr, ako sa stanú.

Reklama

Počúvajte svoj inštinkt

Vezmite si ako príklad Steva Jobsa. Urobil z Apple konglomerát, ktorý je známy dodnes, ale jeho cesta nebola jednoduchá. Na takmer desať rokov opustil spoločnosť a vrátil sa, keď Apple kúpil NeXT a vymenoval ho za dočasného generálneho riaditeľa. Len za jeden rok Jobs vrátil spoločnosti ziskovosť a prišiel s výrobkami ako iPod a iPhone.

Potreba pretvoriť svoju kariéru bude v určitom okamihu vášho života očividná. Môže to byť skôr, ako si myslíte, obzvlášť ak sa cítite odpojení od svojich cieľov alebo snov.

Rozpor medzi tým, kým ste a kým si myslíte, že ste, vytvorí prekážku na ceste k úspechu. Preskúmajte nemysliteľné a počúvajte, čo vám hovoria vaše inštinkty, pretože sú úzko prepojené s vaším mozgom a hrajú zásadnú úlohu pri intuitívnom rozhodovaní.

Článok vyšiel na Forbes.com pod hlavičkou kontribútora WomensMedia.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?