2. februára 2017

Budeme si na 3D tlačiarni tlačiť ľudské orgány? Nájdeme vakcínu na väčšinu druhov rakoviny? Budeme navždy mladí? Alebo len budeme zdravšie žiť? Odpovede aj na tieto otázky sa dozviete vo februárovom Forbese.

Foto: Jana Jabůrková

Srdciar: Chirurg Matej Nosáľ

Ako prvý na svete lieči detské srdcia goretexom. Popritom ako primár detskej kardiochirurgie rieši vypadávajúcu klimatizáciu, rôzne papierovačky a roky čaká, až štát konečne postaví nové pracovisko, na ktoré stále chýba nejaké povolenie.


Velits a jeho Isadore

Cyklistické dvojičky Peter a Martin Velitsovci zakladali svoju firmu, výrobcu športového oblečenia, ešte ako profesionálni športovci. Nechceli sme tráviť voľný čas počítačovými hrami, spomína. Nedávno prekročila tržby jeden milión eur.

Reklama


Invazívni psychológovia

Tomáš Štern, väčšinový spoločník a generálny riaditeľ Interklinik, vysvetľuje, ako funguje biznis s estetickou medicínou na Slovensku. Chystá expanziu do Viedne a Popradu a tak verí, že so svojím vzhľadom je u nás nespokojných dostatočne veľa ľudí.


Liečme lepšie rakovinu

Traja slovenskí vedci sa so svojím startupom MultiplexDX snažia nájsť lepší spôsob diagnostikovania rakoviny. Cieľom je, aby každý druh tejto choroby, ktorú neprežije veľká časť pacientov, dostal svoj unikátny čiarový kód, podľa ktorého by sa presne nastavila liečba. A najmä, aby prežilo aspoň 75 percent pacientov.


Farma za kopcom

Salka, posledná dedina dole na Ipli, ukrytá za Kováčovskými kopcami. Tu chová Róbert Góra na biofarme štíhle chlpaté prasiatka mangalice a netradičné plemená dobytka. S chutným mäsom myslí na bratislavský, český, možno aj viedenský trh.

134 strán skvelého čítania vo februárovom Forbese!