8. januára 2021

Zažívame ťažké časy, nielen v oblasti zdravia, ale aj v pracovnej sfére. Štatistiky ukazujú, že hľadanie práce je pre mnohých ľudí skľučujúce. Ako teda môžete v sebe znova nájsť sebavedomie, ktoré potrebujete na úspešný návrat na trh práce?

Každý, kto niekedy v živote robil nejaký šport vie, že je jeden spôsob hry či zápolenia, s ktorým nikdy, ale naozaj nikdy, nevyhráte. Nemôžete hrať tak, že sa budete neustále pozerať na výsledkovú tabuľu. Keď bežíte, nemôžete sa pozerať cez plece na časomieru, ani na človeka, ktorý s vami súperí. Kam teda pri športe zameriate svoju pozornosť?

Odpoveď je – vždy sa zameriavajte na cieľ, ktorý chcete dosiahnuť. Predstavte si futbalistu, ktorý ide kopať penaltu. Na čo v tom momente myslí? A pri ďalšom pohovore na novú prácu si uvedomte, že je to hra, ktorá rozhodne o vašej kariére – a nikdy si počas pohovoru neklaďte tieto dve otázky:

1. Kto som?

Táto existenciálna otázka vás môže pred pracovným pohovorom veľmi rýchlo vykoľajiť, pretože vašu pozornosť upriamuje na nesprávne miesto. Navyše je koreňom takzvaného „impostor syndrómu“ a mnohých ďalších sebaspochybňujúcich konceptov, ktoré vás zbytočne ubíjajú.

Na čo by ste sa teda mali namiesto toho počas pracovného pohovoru zamerať? Pozrite sa na to z pohľadu služby, nie psychológie samého seba. Zamerajte sa na to, čo váš potenciálny zamestnávateľ hľadá, nie na svoju identitu či schopnosti. Pracovný pohovor nie je miestom, kde by ste sa mali zaoberať skúmaním samého seba. Práve teraz môžete využiť svoje schopnosti a demonštrovať ich. To, kým ste a čo ste už doposiaľ dokázali, môže pomôcť človeku sediacemu oproti vám. Ako môžete svojmu budúcemu zamestnávateľovi pomôcť? Druhá otázka na tú prvú nadväzuje:

Reklama

2. Ako mi to ide?

Prečo sa snažíte sami seba ohodnotiť uprostred pracovného pohovoru? Namiesto toho, aby ste sa ponárali do seba a snažili sa ohodnotiť samého seba uprostred vety, zamerajte svoju pozornosť na to, na čom teraz najviac záleží: riešenie, ktoré dokážete priniesť svojmu budúcemu zamestnávateľovi. Vaše hodnotenie samého seba nie je teraz podstatné, nepomáha vám dostať sa bližšie k novej práci.

Rovnako, ako olympijská korčuliarka neuvidí svoje skóre skôr, ako dokončí svoju zostavu, ani vy nemáte dôvod zastať uprostred ľadu a hodnotiť sám seba. Zamerajte sa na to, čo je teraz dôležité – na človeka sediaceho oproti vám. A korčuľujte dovtedy, kým hudba neskončí. Pokračujte vo výkone a choďte do toho naplno. To je jediný spôsob, ako môžete vyhrať.

Iba sebadôvera vám prácu neprinesie

Niekto by povedal, že tieto otázky sú zásadné pre uvedomenie si samého seba a pre vaše sebahodnotenie vo vzťahu k danej pozícii. Ja s tým ale, pri všetkej úcte, nesúhlasím. Prečo? Ak sa do týchto otázok príliš ponoríte, je to stratégia, akou samého seba skôr presvedčíte, že sa na danú pozíciu nehodíte. Ak chcete na ďalšom pohovore opäť tápať, rozmýšľajte nad dôvodmi, pre ktoré sa na danú pozíciu nehodíte, alebo nad tým, že asi nie ste taký dobrý, ako bol kandidát pred vami. Ako sa vám to pozdáva? Znie to snáď ako stratégia na kariérny úspech?

Ak hľadáte nezastaviteľnú sebadôveru, dovoľte mi prezradiť vám malé tajomstvo o tom, ako sebadôvera funguje: v skutočnosti ju totiž nepotrebujete.

Zažili ste už situáciu, kedy ste sa cítili naozaj sebavedomo, ale veci nevypálili vo váš prospech? Cítili ste niekedy nervozitu a neistotu, možno keď ste sa rozprávali s niekým, kto vás priťahoval, a o niekoľko mesiacov či rokov, ste sa vzali? Nedôverovali ste si, ale uspeli ste! Ako sa to mohlo stať?

Neprestávajte sa posúvať vpred

V skutočnosti záleží na akcii, nie na nezastaviteľnom sebavedomí. Trik je v tom, aby ste boli schopní hýbať sa vpred, aj keď si nie ste istí. Neistota je životná realita. Obzvlášť to platí v týchto časoch. Ak by som na to, aby som sa mohol pohnúť vpred, musel cítiť neskutočne sebavedomý, nikdy by som sa nezdvihol z gauča. Poznám veľa mimoriadne úspešných podnikateľov, ktorých neustále trápi neistota, vy nie? Možno vyzerajú sebavedomo, ale faktom je, že ich často trápia pochybnosti. Poznáte to? Ten pocit totiž zažíva každý človek.

Musíte pochopiť, že pohľad dovnútra je opakom akcie. To, ako vnímam vlastné silné stránky, skúsenosti a schopnosti, je jedna vec. Čo sa s nimi rozhodnem podniknúť, je vec druhá. Ak hľadáte sebavedomie, čo sa stane, keď ho prestanete hľadať? A čo spôsobí, že si vás nejaká spoločnosť najme? Vaše silné sebavedomie alebo služba, ktorú danej spoločnosti dokážete poskytnúť?

Som si istý, že už teraz poznáte správnu odpoveď a chápete, že nezáleží na sebavedomí. Čo ak by odpoveďou na otázku „Ako sa mi darí?“ bolo „Je to dobré, pokračuj a nezastavuj“? Čo by ste urobili alebo povedali potom? Som si istý, že by ste urobili to, čo vám v danej situácii najlepšie poslúži. A že práve akcia je istý typ sebavedomia, ktoré je nezastaviteľné.

Autorom článku, ktorý vyšiel na Forbes.com, je Christ Westfall. Pre Forbes US píše o témach spojených s lídrovstvom a kariérnym rozvojom.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?