17. júna 2021

Ako komunikujete s kolegami, zákazníkmi alebo svojím publikom? Za posledný rok bola väčšina našich osobných aj pracovných interakcií online, preto je dôležité vylepšovať svoju osobnú značku a dojem, akým pôsobíme, aj v digitálnom priestore.

Je pravdepodobné, že už máte nejaký druh značky zavedený (či už ide o webovú stránku alebo o váš individuálny spôsob interakcie s kolegami pri práci z domu). No zamysleli ste sa nad tým, ako sa ľuďom javíte online a čo môžete urobiť, aby ste zvýšili svoj úspech?

1. Zistite, kde môžete budovať dôveru a zvyšovať hodnotu.

Vaša osobná značka je to, čo o vás budú hovoriť ľudia. Čo si prajete, aby si ľudia predstavili, keď si spomenú na vaše meno? Existuje nejaká sféra, v ktorej by vás mali vnímať ako odborníka? Alebo chcete, aby vás spájali s niektorými konkrétnymi vlastnosťami? Keď vás ľudia popisujú ostatným, čo chcete, aby povedali?

Keď pochopíte, ako by mala byť vaša značka vnímaná, môžete začať pracovať na stratégii. To neznamená, že nemôžete byť človekom. Naopak, autenticita je v digitálnom veku kľúčová. Silná osobná značka môže priniesť obrovskú návratnosť investícií, či už pracujete v organizácii, alebo ste jej šéfom.

Len pripomíname: na to, aby ste mali značku, nemusíte byť podnikateľom. Mnoho „intrapreneurov“ („internal“ plus „entrepreneur“, človek zamestnaný vo firme, pracujúci väčšinou autonómne na inovačných projektoch) odvádza skvelú prácu pri budovaní svojej značky.

Reklama

2. Chcete byť tvorcom, kurátorom alebo tým, ktorý spája?

Toto sú tri základné charakteristiky budovania osobnej značky. Predstavte si to ako jeden z tých testov osobnosti v časopisoch. Ktorý z nich ste vy?

Tvorca

Ak hlavným spôsobom komunikácie s publikom je tvorenie originálneho obsahu, ktorý vyhovuje potrebám vášho publika. To znamená, že sa vaša práca točí okolo vašich vlastných nápadov, myšlienok a vecí, ktoré privádzate k životu. Zjednodušene povedané, neustále tvoríte veci. Príkladom toho je niekto, kto vytvára originálne recepty a zdieľa ich.

Kurátor

Spôsob, akým komunikujete s publikom, spočíva predovšetkým v zdieľaní informácií, zdrojov a obsahu, ktoré zodpovedajú jeho potrebám. Problémy vášho publika vyriešite tak, že im pomôžete pretriediť množstvo online informácií, aby našli presne to, čo potrebujú.

Obsah, ktorý zdieľate, nemusí nutne pochádzať z vašej vlastnej tvorby, ale zhromažďujete a upravujete informácie, ktoré sú v súlade s vašou témou či značkou a zvyšujú hodnotu života vášho publika. Podcasty sú zvyčajne produkty kurátorov, pri ktorých hostitelia pozývajú hostí, ktorí môžu byť prínosní pre ich publikum.

Ten, ktorý spája

Vytvárate mosty nad priepasťou medzi potrebami vášho publika a osobou, ktorá ich môže naplniť. Konektori sa viac zaoberajú vzájomnými vzťahmi a zisťovaním, ako vyriešiť problém jednotlivca pripojením k správnemu zdroju.

Ak si chcete budovať značku ako človek, ktorý spája, dôležité je nadväzovanie kontaktov a ich pravidelné udržiavanie. Skvelí „spájači“ sú ako predajcovia, ktorí predvídajú potreby svojich klientov a na základe toho ich oslovia.

Ktoré z týchto postavení znie najviac ako vy? Môžete sa dokonca cítiť ako zmes všetkých, čo je tiež skvelé. Pomocou týchto troch identít môžete pochopiť, ako vaša osobná značka ovplyvní vaše publikum.

3. Nájdite svoj rytmus a buďte dôslední.

Len čo si vytvoríte svoju značku, zistite, ako môžete dôsledne a pravidelne zdieľať hodnotný obsah. Neuverejňujte príspevky iba na kvantitu, nezabudnite zdieľať niečo, čo má kvalitu a pridanú hodnotu. Uistite sa, že zdieľate konzistentne.

Musíte nájsť rytmus, ktorý zodpovedá vášmu jedinečnému životnému štýlu. Buďte realisti, zistite, čo vám vyhovuje, a držte sa toho. To si vyžaduje disciplínu a nemôžete sa spoliehať na chvíle, keď udrie kreativita alebo motivácia.

Budovanie rytmu vytvára niečo, na čo sa vaše publikum môže spoľahnúť, čo vás v konečnom dôsledku udrží v pamäti. Vytvorte si rutinu, kým sa nestane druhou prirodzenosťou. Neexistuje osobná značka bez konzistentnosti.

4. Udržujte rovnaký príbeh na všetkých platformách.

Osobná značka by mala byť konzistentná naprieč platformami, od e-mailu až po Instagram. Pokiaľ je to možné, pokúste sa použiť rovnaké používateľské meno. Obsah na zdieľanie môžete opätovne využiť. Ak niečo píšete na blog, zdieľajte to na sociálnych sieťach. To isté platí pre rôzne platformy: ak niečo zverejníte na jednej, zistite, ako to môžete zdieľať aj na ostatných.

5. Zvážte svoju digitálnu „reč tela“ a podľa potreby ju upravte.

Práca z domu určite priniesla nové výzvy, medzi ktoré patrí digitálna „reč tela“ alebo to, ako sa prejavujete v online interakciách. Digitálna reč tela môže znamenať spôsob, akým posielate správy, ako reagujete na e-maily, alebo či si zapnete alebo nezapnete videokameru počas konferenčných hovorov.

Zvážte tieto veci: Prichádzate na virtuálne stretnutia včas? Používate pravidelne funkciu videa? Zúčastňujete sa neformálnych rozhovorov s kolegami? Všetky tieto faktory prispievajú k tomu, aký vzťah majú ľudia k vám, a stávajú sa ešte dôležitejšími, pretože väčšina spoločností prešla na prácu z domu.

6. Naučte sa písať skvelé e-maily.

Písomná komunikácia je dnes dôležitejšia ako kedykoľvek predtým. Písanie e-mailov možno nie je najzábavnejšou stránkou budovania vašej značky, ale nedá sa tomu vyhnúť. Používajú ich všetci, tak to využime vo svoj prospech.

Reklama

Svoje e-maily píšte jednoducho, zreteľne. Začnite zvýraznením svojich kľúčových bodov hrubým písmom. Pri komunikácii o predošlých udalostiach alebo nadchádzajúcich termínoch použite konkrétne dátumy.

Snažte sa e-maily zbytočne nepredlžovať a ísť k veci, ale ak musíte napísať dlhý e-mail, pridajte štruktúru jasnými nadpismi.

A čo je najdôležitejšie: buďte konkrétni v tom, čo chcete a od koho to chcete. Nepreťažujte e-mail zbytočnými vysvetleniami alebo konverzačnými hláškami, choďte priamo k veci.

7. Znovu objavte svoj príbeh.

Ľudia dnes viac ako kedykoľvek predtým objavujú sami seba, prenikajú do nových odvetví alebo úplne menia kariéru. Pred rokmi sme hovorili o tom, ako osobná značka závisí od silného príbehu. To isté platí aj dnes, ale inak. Silný príbeh spája minulosť, prítomnosť a budúcnosť vašej osobnej značky, môže to byť most medzi  zmenami v kariére.

Ak máte viac vášní alebo oblastí záujmu, príbeh sa stáva ešte dôležitejším, pretože tak môže existovať jednotná téma. Ak potrebujete pomôcť s definovaním vášho príbehu, vrelo odporúčam prečítať si knihu Reinventing You od Dorie Clarkovej.

Čo je najdôležitejšie, nezabudnite, že silná osobná značka by mala byť všadeprítomná a neustále sa rozvíjajúca.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka amerického Forbesu Shama Hyder

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?