11. januára 2022

Investičné riziko je pre bežných investorov regulované rôznymi nástrojmi. Ak sa však naučíte v investorskom svete hýbať, risk môže byť väčší a zisk lákavejší.

Investičné riziko znižuje napríklad legislatíva, dohľad centrálnych bánk či interné kritériá správcovských spoločností. Bežní investori by nemali príliš riskovať, preto majú tieto obmedzenia zmysel.

No ak sa človek dokáže odstrihnúť, dostane sa do paralelného investičného vesmíru. Môže sa z neho stať kvalifikovaný investor. Čo to v praxi znamená?

Ako sa dá kvalifikovať na vyššie výnosy?

Kvalifikovaní investori by mali mať viac vedomostí a praktických skúseností ako bežní investori. Navyše, potrebujú voľný kapitál v zákonom požadovanej výške. Legislatíva hovorí o sume 125-tisíc eur. V kombinácii s dostatočnými skúsenosťami však môžu správcovia toto minimum znížiť, spravidla na 50-tisíc eur.

Reklama

Riziko je pre nich vyššie, no vyšší je aj potenciálny zisk. Štandardne predávané realitné fondy správcov združených v Slovenskej asociácii správcovských spoločností vykázali napríklad za uplynulé tri roky priemerný ročný výnos tri percentá. Fondy kvalifikovaných investorov sa však blížia aj k desiatim percentám ročne.

Odmenou sú flexibilnejšie investičné pravidlá

„Dosahovať vyššie výnosy umožňujú správcom flexibilnejšie pravidlá,“ vysvetľuje sales manager Wood & Company Michal Kasana. Dodáva, že manažéri týchto fondov majú viac voľnosti pri rozhodovaní o alokácii zdrojov fondu. Môžu pracovať s väčšou finančnou pákou, s väčšou koncentráciou aktív z jedného segmentu alebo regiónu, či zameriavať sa aj na aktíva, ktoré sa do ponuky štandardných fondov nezmestia.

„Takýto prístup si od investora vyžaduje komplexnejšie znalosti a dôkladnejšie posúdenie investičnej príležitosti. Odmenou za to je vyšší výnos,“ hovorí Kasana.

Najčastejším typom fondov kvalifikovaných investorov sú realitné fondy. Investujú zväčša do komerčných nehnuteľností ako obchodné centrá, kancelárie, sklady či výrobné priestory. Výnos v nich pochádza z nájomného ako aj z rastu trhovej hodnoty vlastneného aktíva.

Článok je súčasťou januárového seriálu 22 ciest k majetku, ktorý prináša tipy, ako lepšie nakladať s peniazmi. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?