17. marca 2021

Svet práce sa neustále mení a rovnako sa menia aj požiadavky zamestnávateľov či zamestnancov. Zmeny napredujú v poslednej dobe rýchlym tempom a uvedomelí ľudia aj spoločnosti sa snažia prispôsobiť. Netýka sa to len pracovného priestoru, práce na diaľku či nových technológií, ale aj kariérneho rastu, hodnoty a požadovaných schopností. Kto chce vyšší plat a lepšiu prácu, musí sa adaptovať o to viac. Dnes už nestačí len ukázať, že máte to, čo od vás požadujú. 

Profesionáli, ktorí sú si týchto zmien vedomí už využívajú rôzne stratégie, ako zvýšiť svoju hodnotu na trhu, vďaka čomu si môžu u zamestnávateľov žiadať aj vyšší plat. Stratégie sú nasledovné:

Vybudujte si osobnú značku

Hodnota vzniká, keď si vybudujete a identifikujete „dôkaz“ o vašich kvalitách. Žijeme v dobre internetu a sociálnych médií, kde je všetko poprepájané. To je obrovská šanca, aby ste dali svetu o sebe vedieť. Ak si dáte tú námahu a vybudujete si osobnú značku, môže vám to v profesionálnej sfére ohromne pomôcť.

Zistite si, čo môžete robiť čo nie. Ak váš súčasný zamestnávateľ umožňuje, aby ste si ako jeho zamestnanec budovali aj osobnú kariérnu značku, môžete svoju hodnotu na trhu práce zvýšiť.

Môžete sa zviditeľniť napríklad publikovaním relevantného obsahu z oblasti, v ktorej pôsobíte. Vaši priatelia, kolegovia či ľudia, ktorí vás sledujú, si to všimnú a posunú to ďalším ľuďom. Zároveň s tým, ako vaša aktivita na sociálnych sieťach rastie, sa dostávate do povedomia širšieho okruhu ľudí a tak si zvýšiť šance na získanie toho, po čom v kariérnej sfére túžite.

Reklama

Keď si vybudujete okruh tisícok ľudí, všimne si to aj váš zamestnávateľ. Vytvorili ste totiž cestu, ktorou sa dá osloviť široké publikum.

Podobne fungujú napríklad profesionálni športovci – budujú si osobnú značku, aby zvýšili svoju hodnotu pre potenciálne nové kluby.

Neprestávajte sa učiť a využívať nové nástroje

Možno to znie ako samozrejmosť, ale boli by ste prekvapení, koľko ľudí to podceňuje a aký efekt to môže priniesť. Najlepší spôsob, ako byť hodnotným zamestnancom, je učiť sa používať nové nástroje. Vo veku digitálnych informácií na to môžete využiť napríklad YouTube, kurzy, koučovanie a množstvo rôznych dostupných prednášok, ktoré sú mnohokrát aj zadarmo.

Ak sa chcete stať skutočným profesionálom a zvýšiť svoju hodnotu, robte nasledovné:

1. Učte sa, nikdy neprestávajte a pridávajte stále nové zručnosti. Nikdy by ste nemali mať pocit, že už viete všetko, lebo veci sa menia a vždy je tu niečo nové, čo sa oplatí naučiť.

2. Buďte lídrom, ktorý je na čele svojho odvetvia.

3. Optimalizujte svoje zručnosti a hľadajte nové príležitosti, ktoré vám pomôžu byť ešte lepším vo svojom odbore.

Osobný rozvoj by mal byť vašou prioritou

Silní lídri investujú čas a zdroje do osobného rastu. Keď sa budete snažiť o osobný rozvoj a stanete sa tou najlepšou verziou samého seba, pre zamestnávateľa vytvárate hodnotu. Váš osobný rast má pozitívny efekt na rôzne oblasti života. Stávate sa silnejšími v mnohých oblastiach, vďaka čomu ste hodnotnejším zamestnancom.

Osobný rozvoj je základom a je dostupný každému. Môžete čítať knihy, pozerať vzdelávacie videá, najať si kouča alebo ísť na tréning. Programy na osobný rozvoj už ponúkajú aj zamestnávatelia v rámci benefitov, stačí sa len informovať.

Svoju prácu berte ako svoj biznis

Mať podnikateľského ducha je efektívny spôsob ako zvýšiť svoju hodnotu na trhu práce. Keď nad oblasťami, ktoré máte v práci na starosti, prevezmete zodpovednosť, stávate sa hodnotnejším zamestnancom.

Mať podnikateľského ducha znamená, že veci nebudete robiť za chrbtom svojho zamestnávateľa, že budete motivovaný a budete zamestnancom, ktorý rád preberá iniciatívu. Svoju prácu chápte ako biznis a robte všetko preto, aby prekvital.

Vytýčte si každý rok ciele zamerané na osobný rast

Kľúčom k rastu je stanovenie si cieľov. Pomohlo by, ak by ste mali krátkodobé aj dlhodobé ciele. Môže to byť dlhodobejší cieľ, ale aj niečo, čo chcete v práci dosiahnuť napríklad tento mesiac.

Hodnotnejším sa stanete, keď sa posúvate dopredu. A vpred sa posúvate vtedy, keď sa hýbete smerom k stanoveným cieľom. Každý rok a každý mesiac by ste mali začínať tým, že si stanovíte ciele. Buďte pritom konkrétny. Tento prehľad cieľov je jedným z kľúčov k tomu, aby ste sa posunuli bližšie k svojim snom a lepšej mzde.

Chcete vyšší plat? Chcete získať prácu snov? Pracujte na tom, aby ste boli hodnotnejším zamestnancom vďaka vyššie spomenutým piatim stratégiám. Zamerajte sa na optimalizáciu seba a svojich zručností. Vaša hodnota bude viditeľná a budete mať skvelú pozíciu na to, aby sa vám podarilo dosiahnuť kariérny úspech.

Autorkou článku je Kara Dennison. Pre Forbes US píše o lídroch a stratégiách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?