29. novembra 2020

Americký fyzik, nositeľ Nobelovej ceny a popularizátor vedy Richard Feynman vedel, ako veľmi je dôležité porozumieť veciam naozaj do hĺbky. Preto si vytvoril špeciálny systém učenia, ktorý by aj vám mal pomôcť chápať veci lepšie. Môžete ho aplikovať na čokoľvek, o čom sa chcete dozvedieť viac.

Zoberme si konkrétny príklad – čítate odborný článok o globálnych aspektoch medzinárodného obchodu a chcete mať istotu, že vám neuniklo nič podstatné. Tu sú kroky, podľa ktorých by ste mali pri čítaní postupovať.

Tajomstvo spočíva v jednoduchosti

Vysvetlite problém malému dieťaťu. Vezmite si čistý papier, hore si napíšte názov témy a skúste ho v čo najmenšom počte viet popísať, akoby ste hovorili s osemročným dieťaťom.

Podmienkou je, aby ste nepoužívali priveľmi zložité slová, ktoré sa objavovali v odbornom texte. Čím jednoduchší jazyk zvolíte, tým lepšie. Myslite na to, že pokiaľ papier dáte malému školákovi, mal by všetko bez problémov pochopiť.

Preniknite do problematiky

Prejdite si problém znovu. Pokiaľ zistíte, že nie ste schopný vysvetliť veci jednoducho, nevadí. Aspoň tak objavíte miesta, ktoré vám nie sú celkom jasné.

Reklama

V tomto kroku sa preto vráťte k pôvodnému textu a hľadajte odpovede na nezodpovedané otázky. Pokiaľ identifikujete, kde máte vlastné limity, máte väčšiu šancu preniknúť do problematiky.

Prečítajte si to nahlas

V tejto chvíli by ste mali mať pred sebou papier s jednoduchým príbehom, ktorý vysvetľuje vami zvolenú tému. Ešte raz si skontrolujte, že neobsahuje žiadne odborné výrazy alebo zložité slová z pôvodného textu. Zoberte si papier a nahlas si prečítajte, čo na ňom máte napísané.

Ak sa niekde zaseknete, je to dobrý indikátor nejakej nezrovnalosti. Ak chcete mať istotu, že ste tému pokryli dostatočne a už sa v nej orientujete, skúste nájsť poslucháča (najlepšie práve toho osemročného) a všetko mu vysvetlite.

Feynman veril, že testom toho, ako dobre niečomu rozumiete, je práve vaša schopnosť odovzdať znalosti niekomu ďalšiemu.

Článok vyšiel na webe českého Forbesu.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?