28. júna 2021

Prvý dojem je dôležitý. Štúdie ukazujú, že pri stretnutí s neznámym človekom naň máte menej ako 30 sekúnd. Za tento krátky okamih sa začne druhá osoba rýchlo rozhodovať o tom, kto ste, čo robíte a ako budete v tomto prostredí pracovať.

Ak vyzeráte nedbalo, lajdácky alebo neprofesionálne, mohlo by to ľahko poškodiť vaše šance na získanie nového zamestnania, uzavretie dohody alebo dokonca pridanie niekoho do vašej profesionálnej siete.

Naopak, ak tých prvých 30 sekúnd pôjde hladko, mohli by sa zmeniť na začiatok fantastickej príležitosti. Prvý dojem je tiež dôležitý, pretože máte iba jeden. Nemôžete sa vrátiť späť v čase a zmeniť počiatočné dojmy, ktoré ste na niekto urobili. Pri výbere oblečenia sa uistite, že sa váš vzhľad zhoduje s osobou, ktorou ste, alebo ktorou sa chcete stať.

Pomocou niekoľkých jednoduchých vylepšení môžete dramaticky vylepšiť svoj šatník a urobiť najlepší možný prvý dojem. Investícia do profesionálneho šatníka si bude na začiatku vyžadovať investíciu, ale ak budete mať svoje základné kusy, vydržia vám aj niekoľko rokov.

1. Dajte si svoje obľúbené kúsky ušiť na mieru.

Pri oblečení, ktoré milujete a často nosíte pri spoznávaní nových ľudí, zvážte, či si ho nechať ušiť alebo prešiť na mieru, aby vám dokonale sedelo. To, ako vám sadne oblečenie, je rovnako dôležité, ako oblečenie samotné. Drahý, nádherne navrhnutý oblek nebude vyzerať tak štýlovo, ak je príliš veľký a visí na vás. Platí to aj naopak! Aj lacný oblek môže vyzerať skvele, ak vám dobre sedí.

Reklama

2. Starajte sa o svoje oblečenie.

Postupujte podľa pokynov na čistenie, aby vaše odevy a doplnky vyzerali čo najlepšie. Niektoré druhy polyesteru, bavlny, ľanu, kašmíru, akrylu a nylonu sa čistia iba chemicky. Ak máte oblečenie alebo tašky vyrobené z kože, starostlivo sa o ne starajte, aby vyzerali ako nové.

3. Zvoľte primerané doplnky.

Zvážte pridanie osobných doplnkov, aby vaša individualita žiarila. Niečo jednoduché, napríklad farebnejšia kravata alebo kvetinová brošňa, môže vyzdvihnúť celý váš outfit. Urobte to správne a vyniknete bez toho, aby ste vyzerali nevhodne.

4. Experimentujte a nájdite to, čo vám najlepšie vyhovuje.

Na záver pochopte, že „obliekať sa čo najlepšie“ znamená najlepšie pre vás. To, čo funguje u jedného profesionála, nemusí fungovať u druhého, pretože sme rozdielne osobnosti  s odlišným štýlom. Preto skúšajte, experimentujte s rôznymi štýlmi a zistite, čo najlepšie lichotí vášmu telu, tvári a osobnosti.

Pamätajte, že obliekanie by malo byť iba jednou časťou vašej celkovej stratégie, aby ste dosiahli skvelý prvý dojem. Budete si tiež musieť starostlivo premyslieť jazyk, ktorý používate, reč tela a dokonca aj svoje osobné maniere. Ak sa však budete riadiť vyššie uvedenými tipmi, vaša investícia do oblečenia vám pomôže urobiť ten najlepší dojem už z diaľky.

Článok vyšiel na Forbes.com, jeho autorkou je prispievateľka amerického Forbesu .

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?