2. februára 2021

Vzdelávanie sa presunulo do virtuálneho priestoru a nám sa ponúka veľa možností, ako sa niečo nové naučiť. Môžete chodiť na online kurzy najlepších univerzít sveta, alebo sa napríklad naučiť variť so šéfkuchárom Gordonom Ramsayom alebo fotiť s Annie Leibovitz.

Predtým, ako sa na nejaký kurz zapíšete, overte si niekoľko dôležitých údajov. Inak hrozí, že budete plytvať svojimi cennými zdrojmi – časom aj peniazmi. Tu je sedem vecí, ktoré by ste mali vedieť, kým sa zaregistrujete na online kurz:

Hľadajte lekcie, ktoré majú praktickú časť

Keď budete pozorovať Gordona Ramseyho, ako pripravuje konkrétny pokrm, bude sa vám celý proces zdať jednoduchý. Až kým nedostanete priestor si to sami vyskúšať.

Preto potrebujete taký kurz, kde budete plniť jednotlivé úlohy, nie sa iba pozerať na video. Aby sme si osvojili niečo nové, musíme danú činnosť hlavne trénovať. Preto je pre vás kľúčovou informáciou, koľko času tvorí teoretický výklad a prax. Napríklad kurz pre budúcich programátorov nemá zmysel, ak v ňom nebudete mať možnosť napísať si kód (ideálne pod virtuálnym dohľadom alebo so spätnou väzbou od lektora).

Spätná väzba s účastníkmi

Ideálne online lekcie umožnia vyučujúcemu a jeho žiakom vzájomnú interakciu. Mali by ste dostať možnosť klásť otázky, ak vám nebude niečo jasné, alebo dostať feedback na odovzdanú úlohu.

Reklama

Najlepšie sú také kurzy, kde sa rozoberajú zadania, ktoré ste si mali vopred pripraviť.

Recenzie na sociálnych sieťach

Prečítajte si názory bývalých účastníkov. Viac ako oficiálne stránky kurzu vám však napovedia sociálne siete. Okrem komentárov od absolventov si všimnite, ako na ne vzdelávacia inštitúcia reaguje. Varovať by vás mali samé nadšené komentáre alebo také, ktoré obrástli virtuálnym machom a lišajníkom – teda sú niekoľko rokov staré.

Zázraky na počkanie

Expresne sa dajú možno vyčistiť topánky, ale určite sa nedá naučiť nič nové. Neverte preto žiadnym lekciám, ktoré sľubujú, že sa stanete majstrom už po niekoľkých sedeniach. Aby ste si osvojili niečo, čo ešte neovládate, musíte do toho investovať čas a pozornosť. To žiadna „inovatívna metóda“ alebo „garancia výsledkov už počas prvého mesiaca výučby“ nedokáže obísť.

Pomoc s hľadaním práce? Overte si detaily

Niektoré online vzdelávacie platformy sľubujú, že vám pomôžu ku kariérnej zmene. Malo by byť vopred jasné, ako to chcú zabezpečiť – či je to konzultácia s HR odborníkom, pomoc s úpravou životopisu či tipy na to, kde môžete hľadať nové uplatnenie.

Odložená platba

Niektoré vzdelávacie programy sa dajú platiť postupne, ale naštudujte si, či je to pre vás výhodné. Aj to, či vám nehrozí „pokuta“ za meškanie platby a či sa dá dlhodobý kurz kedykoľvek zrušiť bez toho, aby ste ho museli celý doplatiť.

Skúšobné lekcie

Neponúka učebný program, ktorý ste si vybrali, prvú hodinu zadarmo? Aj tak požiadajte o skúšobnú lekciu. Musíte si predsa vopred overiť, či vám kurz sedí a či ste doň ochotní vložiť čas a peniaze.

Článok vyšiel na Forbes.cz, autorkou je redaktorka Forbes Česko Anna Nosková.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?