20. augusta 2021

Myslíte si, že to, či sme ľuďom sympatickí, nedokážeme ovplyvniť? Že „sympaťáci“ sú takí už od narodenia – dobre vyzerajúci, prirodzene spoločenskí a neuveriteľne talentovaní? Veľký omyl.

 V skutočnosti máte sympatickosť pod svojou kontrolou a je to len záležitosť emocionálnej inteligencie (EQ).V štúdii uskutočnenej na UCLA respondenti hodnotili viac ako 500 popisov ľudí na základe vlastného vnímania sympatie.

Najlepšie hodnotené vlastnosti nemali nič spoločné s tým, či boli ľudia spoločenskí, inteligentní alebo atraktívni (vrodené vlastnosti). Namiesto toho boli najlepšie hodnotené úprimnosť, transparentnosť a schopnosť porozumieť inej osobe.

Ako ovplyvňuje náš výkon?

Tieto prívlastky opisujú ľudí, ktorí majú skúsenosti so sociálnou stránkou emocionálnej inteligencie. Výskumné údaje spoločnosti TalentSmart od viac ako milióna ľudí ukazujú, že tí, ktorí majú tieto schopnosti, nie sú len veľmi sympatickí; ich výkon výrazne prevyšuje tých, ktorí nie sú.

Sympatickosť je taká silná, že môže úplne zmeniť váš výkon. Štúdia uskutočnená na Massachusettskej univerzite zistila, že manažéri boli ochotní akceptovať argument bez podporných dôkazov, ak bol dotyčný sympatický. A odborník na leadership Jack Zenger zistil, že len 1 z 2000 nesympatických lídrov je považovaný za efektívneho.

Reklama

Tu sú príklady správania, ktoré vás oberajú o sympatie okolia:

1. Pokorné chvastanie sa.

Všetci poznáme tých ľudí, ktorí sa radi chvália, no maskujú to sebaznevažovaním. Napríklad dievča, ktoré samo seba označuje za „bifľošku“, keď chce upozorniť na skutočnosť, že je múdra. Alebo muž, ktorý si robí žarty zo svojej prísnej diéty, no v skutočnosti sa chce pochváliť, že je zdravý a fit.

Aj keď si mnoho ľudí myslí, že sebaznevažovanie zakrýva ich chvastanie, každý to hneď odhalí. Tým je samochvála ešte frustrujúcejšia, pretože to nie je len chvastanie; je to tiež pokus o klamanie.

2. Ste príliš vážny.

Ľudí priťahujú tí, ktorí majú pre niečo veľkú vášeň. Avšak títo ľudia môžu ľahko pôsobiť príliš seriózne alebo nezaujato, pretože majú tendenciu byť pohltení svojou prácou. Sympatickí ľudia vyvažujú vášeň pre svoju prácu a schopnosť baviť sa.

V práci sú vážni, ale aj priateľskí. Zameriavajú sa na zmysluplné interakcie so svojimi spolupracovníkmi, pamätajú si, čo im ľudia povedali včera alebo minulý týždeň. To iným ukazuje, že sú pre nich rovnako dôležití ako ich práca.

3. Nekladiete dosť otázok.

Najväčšou chybou, ktorej sa ľudia v konverzácii dopúšťajú, je to, že nepočúvajú, čo im protistrana naozaj hovorí. Slová počujú nahlas a jasne, ale význam sa stráca. Jednoduchým spôsobom, ako sa tomu vyhnúť, je klásť veľa otázok.

Ľudia radi vedia, že počúvate, a niečo také jednoduché, ako objasňujúca otázka, ukazuje, že vám záleží aj na tom, čo hovoria. Budete prekvapení, koľko rešpektu a uznania si získate kladením otázok.

4. Emocionálny únos.

Výbuchom zlosti na kohokoľvek, bez ohľadu na to, do akej miery si to „zaslúži“, vám vyrobí obrovské množstvo negatívnej pozornosti. Získate povesť labilného a neprístupného človeka, ktorý iných zastrašuje.

Ak svoje emócie ovládnete, môžete riadiť danú situáciu. Navyše dosiahnete, že ten, kto vás k výbuchu zlosti dohnal, bude sám vyzerať zle.

5. Stále vyťahujete telefón.

Nič druhého človeka nevyruší viac, ako textová správa, ktorú si čítate počas konverzácie, alebo neustále kontrolovanie telefónu. Keď začnete s niekým rozhovor, sústreďte naň všetku svoju energiu. Uvidíte, že konverzácie sú príjemnejšie a efektívnejšie, keď sa do nich ponoríte.

6. Chválite sa známosťami.

Je skvelé poznať dôležitých a zaujímavých ľudí, ale využiť každú konverzáciu ako príležitosť na vychvaľovanie sa nimi je nesympatické a hlúpe. Rovnako ako pokorné chvastanie sa, ľudia to hneď odhalia.

Namiesto toho, aby ste vyzerali zaujímavo, v ľuďoch to vyvoláva pocit, že ste neistí a prehnane sa staráte o to, aby vás ostatní mali radi. Keď všetko prepájate s tým, koho poznáte (namiesto toho, aby ste hovorili, čo viete alebo čo si myslíte), konverzácie stratia farbu.

Ľudia majú odpor k tým, ktorí zúfalo potrebujú pozornosť. Byť priateľský a ohľaduplný je všetko, čo potrebujete, aby ste si ľudí získali. Keď hovoríte priateľsky, sebavedomo a stručne, ľudia sú oveľa pozornejší a vy ste presvedčivejší, ako keby ste im chceli ukázať, že ste dôležitý.

7. Ohovárate.

Keď budete hovoriť o prehreškoch alebo nešťastiach iných ľudí, môže to nakoniec zraniť ich city, ak si k nim klebety niekedy nájdu cestu. Ohováranie z vás navyše vždy zaručene urobí negatívnu a zlomyseľne pôsobiacu osobu.

8. Máte uzavretú myseľ.

Ak chcete byť sympatický, musíte byť otvorený, čo vás robí prístupným a zaujímavým pre ostatných. Nikto sa nechce rozprávať s niekým, kto si už vytvoril svoj názor a nie je ochotný počúvať. Mať otvorenú myseľ je na pracovisku, kde prístupnosť znamená cestu k novým myšlienkam a pomoci, zásadná.

Aby ste odstránili predsudky, musíte sa na svet pozrieť očami iných ľudí. To nevyžaduje, aby ste verili tomu, čomu veria oni, alebo schvaľovali ich správanie. Jednoducho ich prestaňte súdiť a snažte sa skutočne pochopiť, čo motivuje ich správanie.

9. Prezrádzate o sebe príliš veľa.

Keď o sebe prezrádzate príliš veľa detailov hneď na prvom stretnutí, ostatným to nemusí byť príjemné. Najmä, ak ide o vaše osobné problémy a priznania. Sympatickí ľudia sa nechajú druhou osobou viesť, kedy je ten pravý čas, aby sa otvorili.

Reklama

Zamyslite sa nad tým takto: ak sa ponoríte do úplných detailov svojho života bez toho, aby ste sa najskôr dozvedeli niečo o druhej osobe, odošlete tým správu, že v nej nevidíte nič iné ako prostriedok na vaše sťažovanie.

Keď si uvedomíte, ako vaše činy prijímajú iní ľudia, pripravíte si cestu, aby ste sa stali sympatickým človekom.

Článok vyšiel na Forbes.sk, jeho autorom je prispievateľ amerického Forbesu Travis Bradberry.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?