5. januára 2020

Minimalistický život neznamená zmestiť celý váš majetok do jedného batoha. „Jeho tajomstvo spočíva v tom, ako žiť šťastne s tými, ktorých milujete, vlastniť to, čo máme radi, mať život naplnený časom a činnosťami, ktoré nám robia radosť. Dôležité je žiť podľa seba a nenechať sa rozptyľovať či zahlcovať zbytočnosťami,“ vysvetľuje minimalistka Mirka Čechová. Čitateľom Forbes poskytla 6 tipov, ako začať s minimalizmom.

1. Nečakajte a začnite.

Toto je najjednoduchšia a zároveň najťažšia rada, ktorú vám viem dať. Prosto začnite a je úplne jedno, z ktorého konca. Či už začnete organizáciou svojho času, vytriedením nepotrebných vecí alebo revíziou svojich vzťahov, je to na vás. Hlavné je začať a postupne pokračovať. Už samotné rozhodnutie minimalizovať, teda zjednodušiť svoj život, je polovicou úspechu. Každý ďalší krok bude ľahší. Nie je nič horšie, ako donekonečna premýšľať, analyzovať, no nikdy nezačať.

2. Nájdite svoje „prečo“.

Keď už ste sa rozhodli pre cestu minimalizmu, máte k tomu určite nejakú motiváciu. Niečo vás tlačí, ťaží… Zamyslite sa, čo vám najviac prekáža a zbavte sa toho ako prvého. Trápi vás priveľa hračiek vašich detí, ktoré sa povaľujú po celom dome? Preč s nimi. Trápi vás, že aj napriek šatníku praskajúcemu vo švíkoch nemáte čo na seba? Vytrieďte ho.

Trápi vás, že nemáte čas na svoje koníčky? Preorganizujte svoj čas. Máte výčitky, že niečo robíte alebo nerobíte? Zmeňte to. Hneď sa vám bude „lepšie dýchať. Len čo okúsite pocit jednoduchosti a slobody, budete chcieť viac. A vo chvíľach, keď sa vám nebude úplne dariť, bude práve vaše „prečo motorom, ktorý vás poženie vpred.

3. Choďte na to postupne.

Veci sú stále len vecami a minimalizmus nie je o nich samotných. Je to cesta, ktorá znamená urobiť si v živote poriadok. Zapamätajte si, že minimalizmus je beh na dlhé trate, proces, a nie jednorazová záležitosť. Nečakajte zázraky cez noc.

Reklama

Nezačnite bezhlavo vyhadzovať všetko, čo vám príde pod ruku len preto, aby ste mali prázdne police. Tie obrázky v časopisoch väčšinou nie sú z reálneho života. Mohlo by sa totiž stať, že niečo v prvotnom ošiali vyhodíte a o pol roka to budete musieť znova kupovať. Tým si príliš nepomôžete.

Zbavte sa len toho, čo naozaj nepotrebujete a nepáči sa vám to. Položte si konkrétne otázky: Používam túto vec? Potrebujem ju? Robí mi táto vec radosť? Pomáha mi? Zjednodušuje môj život? Prečo ju ešte stále mám? Ako sa dostala do môjho života?

Veci, pri ktorých cítite akékoľvek zaváhanie, odložte bokom. Vrátite sa k nim o pár týždňov a uvidíte, aký vzťah k nim budete mať. Ak vám za ten čas nebudú chýbať, pravdepodobne je čas sa s nimi rozlúčiť.

Mirka Čechová vedie blog minimalisti.sk, kde píše o tom, ako žiť jednoduchší a šťastnejší život. Foto: archív MČ

4. Rozhodujte sa vedome.

Minimalistický životný štýl je vlastne vedomý spôsob života. Čo to znamená? Zastavte sa a zamyslite sa nad sebou a svojím životom. Aký je a aký by ste ho chceli mať? Povedzte si, čo chcete, a čo potrebujete. S kým chcete tráviť svoj čas? Čo chcete robiť? Aký chcete byť?

Povedzte si, ako by mal vyzerať váš ideálny život a snažte sa svoj cieľ dosiahnuť. Nesledujte nejaký trend zvonka, nasledujte svoj vnútorný hlas.

Podstatou minimalizmu je, aby všetko vo vašom živote (vzťahy, majetok, činnosti, záväzky) fungovalo ako jeden celok a pracovalo pre vás. Aby ste žili život podľa seba. Minimalizmus teda predstavuje pre rôznych ľudí rôzne veci. Každý môže minimalizmus poňať inak a každý minimalista je iný. A tak je to v úplnom poriadku.

5. Menej je viac.

Možno si hovoríte: „Chcem robiť toto, chcem ísť tam, chcem mať toto. Ale naozaj je to tak? Naozaj to všetko chcete? Naozaj musíte byť všade? Myslíte si, že keď niečo vynecháte, ujde vám vlak? Možno táto potreba nevychádza z vášho vlastného presvedčenia, ale vzniká preto, lebo to isté robia či majú iní ľudia.

Zastavte sa a zamyslite sa. Obmedzte rôzne aktivity, ktoré vás nadchnú len prvoplánovo, ale namiesto dlhodobého úžitku iba rozdrobujú vašu pozornosť či smerovanie. Zbavte sa vecí, na ktorých nezáleží, aby ste mali viac času, peňazí, energie a priestoru na veci, ktoré vás robia šťastnými.

6. Preskúmajte, ako veci prichádzajú do vášho života.

Minimalizmus sa zakladá na zdôraznení toho, na čom vám záleží, a obmedzení zbytočného, čoho je navyše. Možno sa vám už podarilo vyselektovať to podstatné a zbaviť sa zbytočností. Teraz je čas nedovoliť, aby sa zbytočnosti nahromadili znovu.

Preskúmajte svoje návyky aj svoje nákupné správanie. Pozrite sa, ako veci prichádzajú do vášho života. Je jednoduché jednorazovo vypratať celú skriňu, no oveľa ťažšie je znova ju nenaplniť. A tak je to so všetkým.

Pozrite sa na koreň toho čo, ako a prečo vnášate do svojho domova aj života. Aby nebol znova preplnený, vráťte sa k bodu 4 a premýšľajte vedome nad svojimi rozhodnutiami, aby ste neskončili tam, kde ste začínali.

Pokiaľ už na vstupe zabránite chaosu, nebude vás to stáť nič navyše – čas ani peniaze. Keď niečo k sebe nevpustíte, nemusíte sa o to starať, nemíňate na to energiu, nemáte s tým náklady, starosti a nemusíte sa toho zbavovať.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?