20. októbra 2021

Nemusíte navštevovať drahé a lukratívne školy, stačí vám len vynaliezavosti a schopnosť byť vždy o krok vpred. Dôkazom, že z vás môžu byť boháči aj bez diplomu z prestížnej univerzity, je aj fakt, že takmer každý druhý Američan študoval jeden z troch najobľúbenejších odborov, ktoré absolvovali aj miliardári v rebríčku Forbes 400. Ak čakáte na prvom mieste informatiku, budete asi prekvapení. 

Keď Markovi Cubanovi, dnes majiteľovi basketbalového tímu Dallas Mavericks a mediálnemu magnátovi, ešte ako stredoškolákovi nedovolili navštevovať hodiny ekonómie pre vyššie ročníky, tajne po nociach dochádzal do večernej školy na University of Pittsburgh. Potom podľa svojich slov „vyletel zo strednej školy, aby išiel na vysokú školu v Pittsburghu a presťahoval sa do Indiany, kde chcel študovať účtovníctvo“.

Najobľúbenejší odbor

Na Indiana University chodil ako deviatak na kurzy MBA až do momentu, než si škola uvedomila, že má iba 18 rokov a nikdy si nepodal prihlášku. Nakoniec ale školu absolvoval s obchodným titulom.

„Od svojich dvanástich rokov som si bol istý, že rozbehnem vlastný biznis,“ vyjadril sa Cuban. ktorý je jedným zo 65 miliardárov v tohtoročnom rebríčku najbohatších Američanov Forbes 400, ktorí vyštudovali odbor podnikanie.

Medzi ďalších patrí napríklad Warren Buffet, Marc Benioff zo Salesforce alebo dedič Walmartu Jim Walton.

Reklama

Podnikanie je tak medzi najbohatšími Američanmi najobľúbenejší vysokoškolský odbor, tesne za ním sa umiestnila ekonómia a inžinierstvo. Ekonómiu vyštudovalo 58 boháčov z rebríčka Forbes 400.

Medzi najbohatších absolventov tohto odboru patrí investor a majiteľ tímu New York Met Steve Cohen z University of Pennsylvania, bitcoinove miliardárske dvojčatá Cameron a Tyler Winklevossovci alebo Charles Schwab, zakladateľ maklérskej firmy. Schwab mal promócie na Stanforde aj napriek tomu, že celý život bojuje s dyslexiou.

Čo študoval Bezos?

Päťdesiatpäť dnes najbohatších Američanov si ako svoj odbor vybralo inžinierstvo, medzi nimi aj bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg a bývalý riaditeľ Google Eric Schmidt. Šéf Amazonu Jeff Bezos, ktorý sa tento rok dostal na prvú priečku v rebríčku, študoval inžinierstvo a počítačovú vedu.

Polovica miliardárov z rebríčka Forbes 400 získala bakalársky titul práve v týchto troch odboroch. Informácie sa týkajú 375 najbohatších ľudí v rebríčku, u ktorých sa nám podarilo overiť údaje o ich vzdelaní a akademickom zázemí.

Recept na úspech podľa McKelyesa

Dôvody pre výber konkrétneho odboru môžu byť pritom veľmi osobné. Napríklad spoluzakladateľ Squar Jim McKelyes išiel pôvodne študovať ekonómiu iba preto, že mu jeho otec, v tej dobe dekan fakulty inžinierstva na Washingtonskej univerzite v St. Louis, povedal, že inžinieri trávia celý život v študovniach a sú preto veľmi osamelí.

Toto rozhodnutie sa McKelveyovi, autorovi knihy The Innovation Stack: Building an Unbeatable Business One Crazy Idea at a Time, čiastočne vyplatilo.

„Existuje niekoľko základných ekonomických konceptov, ktoré veľmi uľahčujú podnikanie. Najmä teória mikroekonómie a teória hier pomáhajú predpovedať chovanie zákazníkov. Makroekonómiu zase využívam odvtedy, čo som sa stal členom predstavenstva Federálneho rezervného systému,“ dodal McKelvey, ktorý pôsobí v správnej rade Federálnej rezervnej banky v St. Louis.

Najchytrejší sú vždy inžinieri

Ekonómia ale ambicióznemu McKelveymu, ktorého priťahovala aj strojárenská fakulta, nestačila. Pýtate sa prečo? „Pretože z tých najchytrejších detí boli nakoniec vždy inžinieri,“ povedal.

V skutočnosti získal svoj druhý bakalársky titul z počítačovej vedy, ktorá sa v obľúbenosti medzi najbohatšími Američanmi zaradila na 6. miesto. Zo 400 členov rebríčka si ju vybralo sedemnásť, vrátane zakladateľa eBay Pierra Omidyara.

McKelvey hovorí, že jeho úspech v odbore počítačových vied hral značnú rolu v jeho celkovom úspechu, pretože ho naučil základné technické zručnosti, ktoré mu umožnili zostrojovať výrobky namiesto toho, aby musel niekoho na túto prácu najímať.

Zamerania najúspešnejších ľudí v Amerike

Oslovených akademikov vôbec neprekvapilo, že sa inžinierstvo a počítačová veda dostali medzi najobľúbenejšie zamerania najúspešnejších ľudí v Amerike.

„Keď sa pozriete na posledných 20 rokov, veľká časť ekonomického rastu bola poháňaná informačnými technológiami a príbuznými odvetviami,“ poznamenal Saikat Chaudhuri, riaditeľ fakulty Kalifornskej univerzity v Berkley, ktorý má kombinovaný titul zo strojárenstva a podnikania.

„Takže nie je prekvapivé, že ľudia ktorí študovali počítačovú vedu a potom vytvorili firmy ako Facebook a Google, alebo svoje znalosti dokonca prevedú do sféry finančníctva a bankovníctva, potom patria medzi najbohatších ľudí v celej Amerike,“ dodal.

A aj keď absolventi odboru podnikania, ekonómie a inžinierstva sa v rebríčku objavujú najčastejšie, mnohí z rebríčka miliardárov študovali aj iné fakulty, najčastejšie politológiu (22 umiestnených v rebríčku) alebo matematiku (18 umiestnených v rebríčku).

Medzi absolventmi politológie nájdeme napríklad Toma Pritzkera, výkonného predsedu známej siete hotelov Hyatt Hotels. Titul z matematiky si zasa odniesol Jim Simons, priekopník s kvantitatívnym obchodovaním prostredníctvom hedgeových fondov.

Boháči bez vysokej školy

Reklama

Medzi najbohatšími ľuďmi Ameriky sa nájdu dokonca aj takí, ktorí vysokú školu ani neštudovali. Devätnásť z nich sa na vysokú školu ani nehlásilo. Hovoriť môžeme napríklad o Danovi Kurzusovi, spoluzakladateľovi e-mailovej platformy Mailchimp, ktorý si predtým zarábal ako DJ a pretekal na skejtborde.

Ďalších 37 z rebríčka miliardárov, vrátane štyroch z top 20, školu nedokončilo. Častokrát práve preto, lebo sa už naplno venovali svojmu podnikaniu. Medzi nimi napríklad aj zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg, ktorý v roku 2017 získal čestný doktorát na Harvarde (na fotografii vyššie), spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates, Larry Ellison z Oracle alebo Michael Dell, výkonný riaditeľ Dell Technologies.

S rozmanitosťou odborov, ktoré najbohatší Američania absolvovali, prichádza otázka, čo týchto úspešných boháčov spája?

Mark Cuban v tom má jasno: „Tým, že som sa snažil sám seba prekonávať, som získal sebavedomie na založenie vlastného biznisu, rovnako ako vedomie, že sa zvládnem naučiť čokoľvek, čo by som pri ňom mohol potrebovať. To bola moja najväčšia škola.“

Článok pôvodne vyšiel na Forbes.com. Jeho autorom je Matt Durot, ktorý píše o miliardároch.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?