8. júla 2021

Počuli ste už niekoho sťažovať sa, že nie je dosť zaneprázdnený? Zrejme nikdy. Všetci sme totiž zaneprázdnení. Nemať čas a stále niečo robiť však nie vždy synonymom dosiahnutia výsledkov, po ktorých túžime.

Vie to aj americký spisovateľ, rečník a obchodný stratég Greg McKeown, ktorý je odborník na definovanie a zdokonaľovanie cieľov a následné zjednodušenie cesty k ich dosiahnutiu.

V prvej časti rozhovoru pre Forbes Greg vysvetlil, ako sa vysporiadať s cieľmi, ktoré nám už nedávajú zmysel, ale nevieme sa ich zbaviť. Predostrel aj to, ako si osvojiť „umenie ničnerobenia“. Tentokrát vysvetľuje, ako zabrániť tomu, aby bol projekt komplikovanejší, ako je potrebné, a ako zvládať, keď nás množstvo informácií neobohacuje, ale zahlcuje.

Niektorí ľudia príliš premýšľajú nad projektami, čo má za následok, že problém aj riešenie sú zbytočne zložité. Čo s tým?

Ak chcete urobiť niečo ťažké skutočne nemožným, stačí si stanoviť nejasný cieľ. Projekt bez jasne definovaného cieľa je nemožné dokončiť. Jeden z mojich najobľúbenejších príbehov, ktorý tento problém opisuje, je príbeh Vasy. Bola to vojnová loď, postavená pre 400 rokmi za vlády švédskeho kráľa Gustáva II.

Reklama

Kráľ chcel postaviť mocnú loď, ktorá by chránila jeho ľud pred okolitými námornými silami. Žiaľ, nemal jasnú predstavu o tom, ako bude konečný produkt vyzerať, a stále menil svoju víziu. Dĺžku zmenil trikrát, zo 108 stôp na 135 stôp, aj keď drevo na výstavbu už bolo narezané.

Taktiež zmenil počet kanónov z 32 kanónov v jednom rade na 36 kanónov v 2 radoch plus ďalších 12 malých kanónov, 48 mínometov a 10 ďalších zbraní menšieho kalibru. A potom si to opäť rozmyslel.

Tiež požiadal, aby k bočným stranám pripevnili 700 zdobených sôch, čo bol nepodstatný doplnok pre bojovú loď. Navyše, ich dokončenie by trvalo tímu sochárov viac ako dva roky. Napokon 10. augusta 1628 odišla Vasa ešte nedokončená a neotestovaná na svoju prvú plavbu.

Zrazu plachty lode zachytil silný nárazový vietor, ktorý spôsobil, že sa mohutné plavidlo prudko naklonilo na jednu stranu. Voda sa následne dostala do lode cez otvory na delá, čo spôsobilo jej potopenie.

Trvalo iba 50 minút, kým sa Vasa úplne potopila. Táto tragédia si vyžiadala životy 53 členov posádky. Najdrahší námorný projekt v histórii Švédska sa plavil len necelú míľu, kým skončil na dne mora. A to všetko preto, že kráľ znemožnil bezpečne dokončiť projekt neprestajným predefinovaním toho, ako má podľa neho finálny produkt vyzerať.

Nezačínajte stále od nuly

Dnes máme na rozdiel od ľudí v minulosti ľahký prístup k širokej škále informácií. Pravda je, že mnohé z týchto vedomostí nemajú skutočnú hodnotu. Čo považujete za dobrý prístup k zvládnutiu informačného nadbytku?

Informácie sú cenné, iba ak ich viete premeniť na vedomosti. Vedomosti sú cenné, iba ak ich viete premeniť na múdrosť. Múdrosť je cenná, iba ak viete, čo s ňou robiť. Toto nazýva Charlie Munger, podpredseda konglomerátu Warrena Buffetta Berkshire Hathaway, „životnou múdrosťou“. Munger verí, že kombináciou poznatkov z rôznych odborov vytvoríme niečo, čo je väčšie, ako je jednoduchý súčet jednotlivých častí.

Jeden z Mungerových študentov, Tren Griffin, uvádza nasledujúci príklad: podnik zvýši cenu svojho produktu a začne ho predávať viac. To nedáva zmysel, ak sa na to pozriete len z čisto ekonomickej stránky a vezmete do úvahy iba pravidlo ponuky a dopytu. Ak však vezmete do úvahy aj psychologický aspekt, pochopíte, že kupujúci si myslia, že vyššia cena znamená vyššiu kvalitu, a preto nakupujú viac.

Dnes pre nás nie je výzvou prístup k informáciám, ale to, ako si ich vieme pospájať.

Akú rolu môže hrať automatizácia pri zvládaní objemných detailov každodenného života?

Náš život sa zmení v okamihu, keď začneme rozlišovať  medzi lineárnymi a zostávajúcimi výsledkami. Pri lineárnych výsledkoch každý deň začínate od nuly. Ak si dnes nedáte námahu, nedosiahnete dnes výsledky. Je to pomer jedna k jednej. Mnoho ľudí si však neuvedomuje, že existuje oveľa lepšia alternatíva.

Zostávajúce výsledky sú úplne odlišné. Pri nich stačí vynaložiť úsilie len raz a „úrodu“ môžete žať znovu a znovu. Výsledky naďalej prúdia, či sa budete usilovať, alebo nie. Prichádzajú, keď spíte aj keď si zoberiete deň voľna.

V roku 2012 lídri spoločnosti Expedia zistili, že z každých 100 ľudí, ktorí si spravili rezerváciu cez ich web, 58 potrebovalo dodatočnú pomoc a zavolalo na linku zákazníckych služieb. Hlavný dôvod, prečo volali, bola potreba opätovného zaslania itinerára. Ročne to robilo vyše 20 miliónov zákazníkov.

Namiesto toho, aby Expedia naďalej reagovala na každú z týchto požiadaviek, poskytla zákazníkom prístup k ich itinerárom priamo prostredníctvom automatizovaného systému správ. Tento krok si vyžadoval skromnú investíciu času a úsilia, ale výsledkom bolo zníženie hovorov za deň o 43 percent.

Úsilie, ktoré investujeme do automatizácie najbežnejších základných úloh, neskôr prináša významné a opakované výhody.

Položte si zásadnú otázku

V čase, keď sa toľko ľudí hrá na obeť, ponúkate provokatívne vyhlásenie o osobnom úsilí. Hovoríte: „Čokoľvek sa vám v živote stalo, akékoľvek ťažkosti, akákoľvek bolesť sú nič s porovnaním s vašou mocou urobiť niečo práve teraz.“ Aké sú prvé kroky k väčšej zodpovednosti, aby sme situáciu zvládli čo najlepšie? 

Toto som sa za roky naučil: Keď sa sústreďujete na to, čo vám chýba, stratíte to, čo máte. Keď sa sústreďujete na to, čo máte, dostanete to, čo vám chýba. Vďačnosť je silná vec. Odoberá negatívnym emóciám kyslík, ktorý potrebujú na prežitie.

Reklama

Teória rozširovania a budovania v psychológii ponúka vysvetlenie, prečo je to tak. Pozitívne emócie nás otvárajú novým perspektívam a možnostiam. Naša otvorenosť podporuje kreatívne nápady a sociálne väzby. Tieto veci nás menia. Odomykajú nám nové fyzické, intelektuálne, psychologické a sociálne zdroje. Vytvárajú „špirálu smerom nahor“, ktorá zvyšuje naše šance na zvládnutie ďalšej výzvy, ktorej čelíme.

V okamihu, keď sa sústreďujeme na niečo, za čo sme vďační, náš stav sa mení. A tiež sa menia kroky, ktoré robíme, a výsledky, ktoré dosahujeme.

Uľahčiť to, na čom záleží, je veľmi atraktívna predstava. Ako by ste opísali váš prístup, keby ste to mali urobiť v podobe tweetu s 280 znakmi?

Spýtajte sa: „Čím si robím život ťažším, než je potrebné?“ Ak poznáte odpoveď na túto otázku, prídete na niečo mocné: viete, čo robiť ďalej. Je to také prosté.

Článok vyšiel na webe Forbes.com. Autorom je prispievateľ Rodger Dean Duncan.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?