20. novembra 2020

V zúfalej situácii sa pre koronakrízu a aj vďaka výčinom počasia ocitli tento rok slovenskí vinohradníci. Zrušené svadby a zatvorené podniky im poriadne skresali tržby. Podporiť ich môžete aj vy, napríklad tým, že na víkendových nákupoch siahnete po fľaši moku vyrobeného na Slovensku.

Piatok poctivého slovenského vína vyhlásil na 20. novembra Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska. „Ak si každý milovník slovenského vína kúpi tento piatok aspoň jednu fľašu vína od lokálneho vinohradníka alebo vinára, tento mimoriadny príjem prispeje k záchrane pracovných miest a pomôže vinohradníkom lepšie zvládnuť zimné mesiace,“ píše sa vo vyhlásení cechu.

Situácia mnohých vinohradníkov je podľa združenia kritická, sťažujú sa najmä na nedostatočnú podporu od štátu. „Väčšina menších a stredných slovenských vinohradníkov vyčerpala svoje úspory, úvery a finančné zdroje už v polovici novembra a neočakávajú v dohľadnom čase zlepšenie situácie,“ dodáva Cech vinohradníkov a vinárov Slovenska.

Podľa nich aj pre proticovidové opatrenia vlády je predaj slovenského vína na historickom minime. „Vinohradníci a vinári do dnešného dňa nedostali žiadnu COVID podporu, napriek tomu že vláda priamo podporila viaceré odvetvia hospodárstva vrátane mimovládnych organizácií,“ píše sa vo vyhlásení.

Výzvu zdieľajú na sociálnych sieťach malé aj väčšie vinárstva a odkazujú: „Pripite si na zdravie naším slovenským vínom. Veríme, že vám bude chutiť, každá predaná fľaša sa počíta.“

Reklama

7 dôvodov, prečo siahnuť po slovenskom víne

1. Podporíte záchranu vinohradov, ktorých na Slovensku každoročne ubúda.
2. Pomôžete zachrániť tisíce pracovných miest.
3. Slovenské vína zbierajú ocenenia na svetových súťažiach, pričom kvalita každoročne rastie.
4. Viacerí naši vinári a vinohradníci produkujú kvalitné vína s nízkym obsahom histamínu.
5. Vo veľkom sa dovážajú dotované, prebytkové cisternové vína pochybnej kvality. Slovenské víno je zárukou kvality.
6. Podporíte rozvoj vínnej turistiky u nás.
7. Uhlíková stopa slovenského vína je najkratšia.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?