29. novembra 2021

Dosiahli ste tento rok úspešné výsledky v práci a myslíte si, že by ste si zaslúžili koncoročnú odmenu? Nečakajte na rozhodnutie firmy, či vám peňažnú odmenu vyplatia z vlastnej iniciatívy. Vypýtajte si ju sami. Prečítajte si užitočné rady a tipy, ako na to a čomu by ste sa mali vyhnúť.

V článku sa dočítate:

  • Kedy je/nie je vhodný čas na žiadanie o odmeny,
  • prečo si nepýtať odmeny,
  • ako v tejto situácii komunikovať,
  • akým frázam by sme sa mali určite vyhnúť,
  • akú výšku odmeny si vypýtať,
  • ako vhodne a efektívne zareagovať, ak našu žiadosť odmietnu.

Správny čas zaklopať šéfovi na dvere

Keď sa rozhodnete ísť za vaším nadriadeným pýtať vianočnú odmenu, mali by ste si premyslieť, kedy je ten správny čas. Ak viete, že firma aktuálne nie je úplne v pohode, rozhodne to nie je dobrý moment na to, aby ste klopali svojej šéfke alebo svojmu šéfovi na dvere.

Druhým veľmi zlým obdobím, kedy by ste si odmeny pýtať nemali, je prílišná zamestnanosť nadriadeného. Ak je už na prvý pohľad poznať, že chodí do práce vystresovaný, neustále rieši telefonáty a snaží sa dosiahnuť cieľ, ktorý si firma stanovila, vaša požiadavka mu môže len priťažiť. A v návale povinností ju buď prepočuje, alebo rázne odmietne, a to bez akejkoľvek ďalšej diskusie.

„Dobrý moment je, keď firma dokončí nejaký úspešný projekt, alebo sa vám ako zamestnancovi podarí dohodnúť dobrý obchod, či dosiahnuť niečo, čo bude pre firmu profitujúce,“ hovorí PR manažérka a odborníčka na platy Nikola Richterová z Profesia.sk.

Reklama

Podľa jej slov je však dobré si na pýtanie odmeny nechať časový odstup v prípade, že ste nedávno žiadali o zvýšenie platu. „Pred koncom roka tiež bývajú hodnotiace porady, kde vedenie zhodnotí, ako vyzeral rok pre celú firmu, a pozrie sa na úspechy svojich zamestnancov. Toto môže byť pre zamestnanca určite vhodným obdobím, ak sa mu teda podarili nejaké úspechy.“

Určite by ste sa mali tiež vopred ohlásiť, že by ste radi túto tému prekonzultovali. Dáte tak nadriadeným možnosť pripraviť sa na všetky alternatívy, ktoré by vám firma vedela ponúknuť.

Nepýtate si odmenu, ale vyšší plat

Myslíte si, že nemáte na to, aby ste si zažiadali o vyšší plat, no radi by ste dostali aspoň vianočnú odmenu? Občas je dobré trochu zariskovať, preto buďte odvážni a skúste navýšiť svoje financie dlhodobo.

Podobný názor má aj odborníčka na platy Richterová. „Osobne si myslím, že ak sa už zamestnanec rozhodne ísť pýtať si vianočnú odmenu, mal by si radšej vypýtať vyšší plat. Odmena je jednorazová záležitosť, a ak máme pocit, že si zaslúžime viac, prečo rovno nepožiadať o zvýšenie platu?“

Tu však treba počítať s tým, že vaša požiadavka môže byť – aj vzhľadom na pretrvávajúcu pandémiu koronavírusu – zamietnutá. Ale v komunikácii by mala padnúť možnosť budúcej diskusie o zvýšení platu. Prípadne, ak to nadriadený nenavrhne, by ste si mohli vypýtať aspoň menší bonus k decembrovej výplate.

Dôležitá je autentickosť a dobré vzťahy

Pri komunikácii by sme podľa Richterovej mali vystupovať vždy autenticky. „Ak máme so šéfom kamarátsky vzťah, je jasné, že v tejto komunikácii budeme asi pokračovať. Našu komunikáciu treba vždy prispôsobiť tomu, ako s nadriadenými vychádzame. Samozrejme, nie je dobré, ak sme odrazu omnoho milší než zvyčajne. Určite nie je vhodné pri pýtaní platu meniť svoj doterajší komunikačný postoj.“

Podľa prieskumu Profesia.sk a Platy.sk, ktorý bol realizovaný ešte v roku 2017, zamestnanci, ktorí majú s nadriadenými priateľský vzťah, majú o 17 percent vyšší plat ako tí, ktorých vzťahy sú rezervované až nepriateľské.

Frázy, ktoré nikdy nepovedzte

Reč, ktorú prednesiete nadriadenému pri pýtaní odmeny, sa nemusí skončiť tragicky. Práv naopak. Jednoducho sa zamerajte len na vaše pozitívne stránky, ktoré sú pre firmu prínosom. Zdôraznite, čo pre firmu robíte a za čo si zaslúžite odmeny.

Nie je vhodné vyčítať nadriadeným, že na niečo nemáte peniaze ani vyťahovať osobné problémy, ako napríklad „Moje deti plačú…“. Rovnako by ste sa nemali porovnávať s kolegami a poukazovať na nich v štýle „ale jemu ste zdvihli plat… jemu ste dali odmenu...“

Nezabúdajte, že krik nič nerieši, a preto si zvyšovanie hlasu a prípadný hnev nechajte radšej do svojej kancelárie. Snažte sa držať emócie na uzde. Sústreďte sa na to, aby ste pôsobili sebaisto a profesionálne.

Jednou z ďalších vecí, na ktorú by ste si mali dať pozor, je „vyhrážanie sa“. V prípade, že použijete frázu „ak nedostanem odmenu/vyšší plat, tak dávam výpoveď“, mali by ste si za ňou aj stáť. Ak totiž svoje vytúžené peniaze nedostanete a vo firme naďalej zostanete, bude to niečo vypovedať aj o vašom charaktere. Verte, že váš nadriadený si to bude pamätať.

Neospravedlňujte sa

Nemajte strach z nadriadených, je predsa prirodzené pýtať si finančnú odmenu, najmä na sklonku roka. Rozhodne sa na vás nenahnevajú len preto, že ste prišli, poukázali na svoje prednosti a požiadali o peňažný bonus. Pri platovom vyjednávaní by ste sa určite nemali ospravedlňovať.

„Nemali by ste sa ospravedlňovať za vaše požiadavky, veď ste firme nijakým spôsobom neublížili. Nezobrali ste ani tie požadované peniaze. Je veľmi málo prípadov, keď firma očakáva, že zamestnanec príde požiadať o odmenu či vyšší plat a oni mu odpovedia niečo ako – áno, čakali sme na vás, kedy si prídete vypýtať,“ upozornila Richterová z Profesie.

Akú výšku odmeny si pýtať?

A akú vysokú odmenu by ste si mali pýtať? To je podľa odborníčky veľmi individuálne. Dôležité je odhadnúť zdravie firmy a vyhodnotiť osobné úspechy za celý rok. Je teda len na vás, či si vypýtate 20, 50 alebo 100 % mesačného platu.

Jednou z možností, ktorú by nadriadený mohol považovať za uspokojivú, sú odmeny vo forme voucherov či darčekových poukážok. Nehanbite sa si ich vziať, avšak slušne mu pripomeňte, že nabudúce by ste predsa len uvítali radšej finančnú odmenu.

Ako sa zachovať, ak vás odmietnu

Ak sa vaša požiadavka o získanie odmeny stretne s negatívnou reakciou šéfa, zachovajte pokoj. Nahnevaným tónom a vetou „v poriadku, ďakujem, dovidenia,“ nedokážete nič sebe ani jemu. A už vôbec nie, ak k tomu pridáte aj mierne teatrálny odchod z kancelárie v podobe tresknutia dverami.

Práve naopak, ak vám vaša žiadosť o finančnú odmenu neprejde, opýtajte sa, čo môžete urobiť, aby ste v budúcnosti odmenu získali. Zistite dôvod nadriadeného, prečo nemá potrebu vás odmeniť. Môžete tak docieliť konštruktívnu debatu s uspokojivým výsledkom.

Reklama

Rada na záver od Profesia.sk: Nenechávajte si pýtanie peňazí na poslednú chvíľu. Často sa stáva, že komunikácia pokračuje aj o pár dní neskôr. A ak ste počítali s tým, že vám bude odmena vyplatená do istého deadlinu, môže vám to znepríjemniť plány. Napríklad nákupy vianočných darčekov.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?