Napísanie knihy môže pozdvihnúť vašu obchodnú aj osobnú značku. No samotný proces je pre autora častokrát bolestivý a zdĺhavý. Jasmine Womack, konzultantka v oblasti písania a korporátna trénerka, pomáha profesionálom maximalizovať ich posolstvo prostredníctvom rozprávania príbehov. A tvrdí, že nás brzdia pochybnosti o procese písania knihy, nie jej obsah.
Nižšie nájdete tri veci, ktoré Jasmine Womack neodporúča robiť, ak chcete úspešne dopísať knihu.
1. Úpravy za pochodu
„Začnete písať, ale každých pár viet si znovu prečítate, čo ste napísali, a objavíte chybu. Alebo nadobudnete pocit, že vaše slová nie sú dostatočne hlboké. Takže vymažete to, čo ste napísali, a pokúsite sa vytvoriť viac obsahu na zamyslenie. A ocitnete sa v kolotoči. Stáva sa to, pretože ste perfekcionisti a skutočne vám záleží na kvalite vašej práce. Nemôžete však pokročiť, keď zároveň píšete a kritizujete svoju prácu. Zostane vám frustrácia a čiastočne napísaná kniha, ktorá nenapreduje,“ hovorí Womack.
Jasmine Womack radí, akým chybám sa pri písaní knihy treba vyhýbať. Foto: Forbes.com/Jasmine Womack
„Pamätajte, že prvý koncept nie je tým konečným. Váš rukopis musí prejsť niekoľkými úpravami, aby bol dokonalý a pripravený na vydanie. Musíte sa uvoľniť, vzdať sa kontroly a písať bez zábran. Až keď zo seba dostanete všetky slová, môžete sa vrátiť späť a vyčistiť svoj obsah. Napriek tomu je najlepšie najať si kvalitného editora a dovoliť mu urobiť túto prácu za vás. Po niekoľkých úpravách budete vedieť, kde treba zosilniť obsah a ako usporiadať rukopis bez nadmerného premýšľania.“
2. Nepíšte, diktujte
„Už dávno sú preč časy, kedy ste museli napísať celú knihu perom na papier, alebo sedieť hodiny za počítačom a písať celé dni. Využite technické nástroje, aby ste ušetrili čas a vytvorte si príjemný zážitok. Aplikácie ako Evernote, Dragon Anywhere a Transcribe stoja pár eur a umožňujú vám svoju knihu diktovať,“ poznamenáva Womack. „Týmto spôsobom som počas dlhej jazdy autom napísala svoju druhú knihu. Namiesto počúvania rádia som zapla aplikáciu a prerozprávala svoje kapitoly.“ S prepisom slovenčiny si poradí napríklad Newton Dictate, funkciu diktovania textu nájdete aj vo svojom počítači, smartfóne či tablete.
„Online editačné nástroje ako Grammarly alebo ProWriting Aid (aplikácia v službe Google Dokumenty) kontrolujú váš rukopis a poskytujú podrobnú analýzu vášho výberu slov, organizácie, štruktúry viet a ďalšie. Týmto spôsobom sa vyhnete nadmernému premýšľaniu o obsahu a súčasne vyčistíte rukopis pred jeho odoslaním profesionálnemu editorovi.“
3. Nejasné informácie o cieľovej skupine
„Veľa autorov robí tú chybu, že píšu knihu pre všetkých. Pravda je však taká, že všetci vašu knihu nepotrebujú a ani nechcú. Keď sa stretnem s autormi, ktorí majú problém s marketingom a predajom, jedna z najdôležitejších otázok, ktoré im kladiem, znie: Komu je vaša kniha určená? Znalosť svojej cieľovej skupiny má vplyv na názov, podnadpis, dizajn aj propagáciu knihy,“ vysvetľuje Womack.
„Ujasnite si, kto je váš ideálny čitateľ, jasne identifikujte výzvy, ktorým čelí, výsledky, ktoré by chcel dosiahnuť, a čo sa naučí, kým sa dostane na koniec vašej knihy. Ak pochopíte psychológiu vášho čitateľa, pomôže vám to vytvoriť vynikajúci obsah, ktorý bude pôsobivý, pútavý a prinesie výsledky.“
Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je Stephanie Burns, prispievateľka Forbes.com, ktorá píše najmä o ženskom svete podnikania.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]