10. augusta 2021

Udalosti minulého roka mnohých vyradili z rutiny bežného života. Napriek tomu, že veľa ľudí sa trápi, iní urobili z koronakrízy katalyzátor a všetko prepojili s hlbším zmyslom.

Mnoho ľudí s vďačnosťou hovorí o tom, ako pandémia posilnila putá v ich rodine. Niektorí tvrdia, že im to pomohlo vidieť malé problémy z inej perspektívy. Jedna žena, s ktorou som hovoril, sa podelila o to, ako minulý rok poznačil jej odhodlanie urobiť viac pre to, čo ju robí šťastnou a menej pre to, čo z nej vysáva život.

Aj vy by ste možno chceli robiť menej toho, čo vás ubíja – aby ste svoj život žili zmysluplnejšie.

Náš účel a zmysel života sa vyvíja rovnako ako my. Často sa to prejavuje aj životnými ťažkosťami, keď sa naše plány stretnú s realitou a my sme nútení položiť si otázku, o čom je vlastne život. Jeho zmysel ako taký je spravidla stretom našich hodnôt a toho:

  • čo dobíja našu energiu,
  • aký je náš talent
  • a čo má pozitívny vplyv, ktorý si ostatní vážia.

Neexistuje jediná cesta, ako objaviť svoj zmysel, ale keď sa ponoríte hlbšie do seba, nájdete odpovede, ktoré vás nasmerujú správnym smerom. Tu sú štyri otázky, ktoré vám v tom pomôžu:

Reklama
Zmysel nášho života je priesečníkom nášho talentu, energie, vplyvu a hodnôt. Foto: archív autorky

1. Čo vám dodáva energiu?

Slovo inšpirovať pochádza z latinčiny a znamená „vdýchnuť život“. Preto keď pracujete na veciach, ktoré vás inšpirujú, doslova sa cítite živší.

Keď hovorím o tom, čo vám dodá energiu, nemyslím tým ísť na dovolenku snov alebo sledovať, ako váš obľúbený tím hrá futbal (pokiaľ vás to neťahá ku kariére futbalového trénera alebo komentátora). Hovorím o posune od toho, čo bolo len o vás k niečomu väčšiemu ako ste vy. Ide o spojenie s niečím, čo vo vašom bruchu zapáli oheň (alebo aspoň malú iskru) a čo vám neuberá energiu, ale vám ju dodáva.

Nemusíte hneď vyhlásiť, že chcete vyriešiť klimatickú zmenu (aj keď by ste to mohli urobiť), ale skôr ide o to, aby ste sa zapojili do veci, ktorá je väčšia ako vy. Niečo, pri čom prekročíte tú neukojiteľnú potrebu ega byť na prvom mieste a napojíte sa tak na vyššiu potrebu – žiť život, vďaka ktorému sa budete cítiť plní energie.

2. Aký je váš talent a silné stránky?

Sir Ken Robinson v The Element hovorí, že náš živel je bod, v ktorom sa prirodzený talent a zručnosť stretávajú s osobnou vášňou. Keď sú ľudia vo svojom živle, nie sú len produktívnejší, ale prinášajú väčšiu hodnotu a tešia sa z osobného a profesijného naplnenia. Preto je to tiež často miesto, kde majú tendenciu zarábať viac peňazí.

Vašou úlohou je teda identifikovať tie veci, v ktorých ste boli vždy prirodzene dobrí (možno tie veci, nad ktorými ste sa často čudovali, prečo sa ostatným zdajú byť ťažké).

  • Aké silné stránky u vás v uplynulom roku najviac vynikli?
  • Dokážete v zložitosti vidieť vzorce a príležitosti?
  • Ste kreatívni a ľahko prichádzate s nekonvenčnými riešeniami?
  • Ste prirodzenými rečníkmi, diplomatmi alebo nositeľmi zmien?

Dôverujte svojmu talentu a robte viac toho, čo robíte najlepšie. Ako hovorí Marcus Buckingham: „Nikdy nevyniknete tým, že napravíte svoje slabé stránky.“

3. V čom môžete mať najväčší vplyv?

Albert Einstein kedysi povedal, že by sme sa nemali snažiť byť len úspešnou osobou, ale hodnotnou osobou. Príliš často podceňujeme schopnosti a odbornosť, ktorú postupom času prirodzene získavame. Položte si otázku, aké problémy alebo potreby môžete so svojou expertízou riešiť.

  • Akým ľuďom môžete najlepšie pomôcť?
  • Na riešenie akých problémov máte schopnosti?
  • Akú jedinečnú kombináciu zručností, silných stránok a informácií prinášate?

4. Aké sú vaše hodnoty?

Zmysluplný život vyžaduje nasmerovanie vašej pozornosti a energie na veci, na ktorých vám najviac záleží. A to, čo si ľudia neuvedomujú je, že to najdôležitejšie sú len málokedy materiálne veci.

Aby ste si ujasnili, ako chcete merať svoj život, predstavte si seba na jeho konci a ohliadnite sa späť. Ak by ľudia povedali, že váš život odráža vaše najhlbšie hodnoty, aké hodnoty by ste chceli, aby vo vás videli?

Rodina? Integrita? Komunita? Viera? Vernosť? Láskavosť? Tvrdá práca? Kreativita? Smelosť? Odpustenie? Seba-vyjadrenie? Pravda? Sociálna spravodlivosť? Zástanca slabších? Inovátor? Mierotvorca? Dobrý človek?

Žijeme v kultúre, ktorá plodí narcizmus a vo svete, ktorý podporuje povrchnosť. Robiť viac to, čo vás dobíja energiou, neznamená, že by ste mali odísť z práce alebo vymeniť svoj šatník za odevy ako nosil Gándhi. Nasledovanie peňazí a nasledovanie srdca sa navzájom nevylučujú.

Ak nemôžete zmeniť to, čo práve robíte, začnite tým, že zmeníte to, ako to robíte. Zamerajte pozornosť nie na to, čo z činnosti môžete získať, ale na to, ako cez ňu môžete dávať. Ak nie ste typom človeka, s ktorým by ste radi pracovali, začnite tam. Ľudské spojenia sú jedným z najbohatších zdrojov zmyslu života.

Každý z nás môže svet zanechať o niečo lepší, než aký ho našiel. Ak si teda stále nie ste istí, čo je vaším zmyslom, vyskúšajte toto: Zistite, ako môžete dnes najviac pomôcť ľuďom okolo vás. A zajtra to zopakujte.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka .

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?