16. marca 2021

Málokedy sa stane, že sa nejaký podnikateľ stane počas dvoch dní celorepublikovou populárnou osobnosťou. A skoro nikdy sa to nestane kvôli inzerátu, navyše takému, v ktorom sa zveruje so svojím podnikateľským „prešľapom“.

Českému podnikateľovi Pavlovi Svobodovi ml. sa to však podarilo.

Syn majiteľa juhočeskej poľnohospodárskej firmy Agro Svoboda, s. r. o, z Dolného Dvořišťa, ktorá zamestnáva 25 ľudí a hospodári na piatich farmách v Českej republike, sa verejne zveril so svojím podnikateľským zlyhaním v chove somárov, oviec a predovšetkým stáda kôz, z ktorých chcel na jednej z fariem vytvoriť malú zoo pre rodiny s deťmi. Urobil tak prostredníctvom inzerátu, cez ktorý sa chce zvierat rýchlo zbaviť.

Namiesto idylického miesta, kde sa mestské deti zoznamujú so zvieratami, totiž prišla čistá pohroma.

Práve o nešťastných okolnostiach zdanlivo jednoduchého chovateľského pokusu Pavel Svoboda napísal svoj inzerát. Urobil tak na obľúbenej webstránke Bazoš.cz.

Reklama

A pretože vtipnosť autora príspevku žiadny novinársky opis neprekoná, nechajme rozprávať celý príbeh jeho slovami v plnom znení inzerátu, ku ktorého publikovaniu dal Pavel Svoboda súhlas. Za ostrejší slovník sa citlivým čitateľom ospravedlňujeme, určite však rozhorčenie nespokojného podnikateľa pochopia.

Príbeh nespokojného podnikateľa:

„Niekedy asi roku Pána 2014 som si hovoril, čo urobiť s jedným naším statkom, a osvietila ma myšlienka (spätne ju hodnotím ako vcelku naivnú), že je to len kúsok od mesta Kaplice, tak tam urobíme minizoo a budú tam chodiť zástupy mamičiek s deťmi a zájazdy zo škôl a pozerať sa na to, ako koza žerie seno, krava dáva mlieko a tak podobne.

Začali sme tým, že sme zadovážili somára, osem oviec a podobný počet kôz. Naša naivita sa objavila vo chvíli, keď sa ukázalo, že somár, ktorý práve pohlavne dospel v žrebca, rovnako ako väčšina mladých mužov, začal objavovať svoju vlastnú sexualitu. Bohužiaľ, nie nad katalógom spodnej bielizne, ale jeho cieľom sa stali ovce. Takže týmto sa ospravedlňujem mamičkám s deťmi a školským zájazdom z Mostecka, ktoré to museli vidieť a odvtedy sa im deti zajakávajú.

Ďalším klincom do rakvy projektu minizoo boli inzerované kozy, ktoré skrátka zožerú všetko, a keby zavetrili popínavú ružu na pobreží sanfranciského zálivu, utiekli by aj z Alcatrazu. Pokúšal som sa ich ponúknuť Väzenskej službe ČR ako pokusné králiky na testovanie nových technológií na zabezpečenie väzenských objektov s vidinou dostať sa tak do rebríčka magazínu Forbes 30 pod 30, no namiesto toho sa ma ministerský radca iba zdvorilo opýtal na moje zdravie. Sú to najgeniálnejší „mastermindi“ úteku odkiaľkoľvek a už z diaľky počujete tie ich „pidimozočky“ šrotovať, čo vás zase akurát naserie.

Long story short, somár p*cal ovce a tie sku*vené kozy zožrali všetkým susedom v rádiuse 10 kilometrov čokoľvek mali v záhrade vrátane rýľa a záhradného trpaslíka.

Tým sa rozplynul náš sen o minizoo.

Somár je preč, ovce tiež, zostávajú kozy.

Za odvoz ponúkam všetkých tých hajzlov na priloženom obrázku, z ktorého je zrejmé, že majú zase niečo za lubom.

Inak si už mäsiar brúsi nôž, nemám na nich náladu. Naposledy zospodu a zozadu rozhrýzli štós balíkov sena v stodole a ten sa potom zrútil na traktor.

Opakujem – ZA ODVOZ.“

Foto: Bazoš/Pavel Svoboda

Inzerát Pavla Svobodu sa cez noc stal vôbec najčítanejším príspevkom na populárnej českej inzertnej platforme Bazoš.cz a získal stovky zdieľaní na českých sociálnych sieťach.

Ako sa to skončilo?

„Priznám sa, že som vôbec nepočítal s niečím takým,“ uviedol Pavel Svoboda v sobotu ráno (13. marca) pre český Forbes. Ten totiž priamo oslovil nešťastného chovateľa kôz, keďže v dnešných časoch človeka pobaví len máloktorá správa. A ako píšu naši kolegovia z českého Forbesu, „kozy od pána Svobodu si žiaľ zobrať nemôžeme, no ponúkli sme mu v redakcii, že mu splníme aspoň ten druhý sen a napíšeme o ňom do Forbesu. Aj keď to nebude v rebríčku 30 pod 30.“

Pavla Svobodu zámer českej redakcie pobavil. „Chcem len predať tých ‚šmejdov‘ a od včera (12. marca) mi chodí jeden e-mail za druhým, v ktorých mi ľudia píšu svoje veľmi podobné a komické zážitky s kozami, aj keď o tie moje nemajú záujem, lebo si prešli podobnou traumou. Pár ich napísalo SMS a jeden pán aj zavolal. Som rád, že ste sa pobavili a, samozrejme, som veľmi polichotený vašou ponukou,“ konštatoval v sobotu Pavel Svoboda mladší.

Nakoniec obrovský záujem o vtipný inzerát priniesol svoje ovocie. Pavel sa svojich kozích trápení šťastne zbavil. Ako napísal českému Forbesu: „Kozy si dnes o 10.03 všetky odviezol jeden pán. Vôbec som nerátal s takým ohlasom, neustále mi chodia SMS a e-maily o tom, koho a ako som pobavil a ľudia aj zdieľajú vlastné skúsenosti, prevažne úplne totožné. Keďže už niekoľko rokov mám zrušený Facebook a Instagram a som teda ‚asociálny‘, nemám vôbec predstavu o dosahu môjho príspevku na Bazoši. Ďakujem.“

Pôvodný článok vyšiel na českom Forbese, autorkou je Irena Cápová

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?