7. augusta 2021

Ani obmedzené možnosti cestovania nebránia ľuďom vytvárať veľké množstvá fotografií. Či už sa snažia zachytiť dokonalý západ slnka, krajinu okolo, alebo vytvoriť skvelú fotku svojho dieťaťa na kajaku, turistike, prípadne na lodi, takmer všetci sa potykajú s rovnakými  výzvami – nastaviť správnu kompozíciu a nájsť dobré svetlo.

Vytváranie pekných fotografií v exteriéri si vyžaduje plánovanie, stratégiu a trochu odvahy. Svoje o tom vie aj jeden z najlepších exteriérových fotografov sveta, Američan Adam Barker. Ten sa špecializuje na exteriérové a cestovateľské fotografie, pričom sa stal známym vďaka fotografiám divokej horskej prírody vo svojom domovskom štáte Utah.

Potom však začal fotiť aj ďalšie miesta západnej časti USA a nakoniec sa vybral do odľahlejších častí sveta, ako sú juhovýchodná Ázia a Antarktída.

Adamova práca sa objavila na nespočetných obálkach časopisov a v článkoch z oblasti lyžovania, muškárenia a rôznych outdoorových žánrov. Akých je jeho päť tipov, ako vytvoriť lepšie exteriérové fotografie?

Načasovanie

Fotografujte skoro ráno alebo večer. Pravdepodobne ste počuli o „zlatej hodine“. Tá naozaj existuje. Vyhnite sa priveľkému kontrastu a všeobecne škaredému svetlu uprostred dňa a ponorte sa do sviežeho východu a západu slnka. Vaše fotografie budú vyzerať krajšie, keď budú zaliate zlatým svetlom.

Kompozícia

Fotografujte zdola. Drvivá väčšina ľudí fotografuje na úrovni očí, lebo je to najjednoduchší a najpriamejší spôsob, ako zachytiť obraz. Namiesto toho položte fotoaparát na zem alebo blízko zeme. Táto nová perspektíva zaujme oveľa pútavejším spôsobom ako klasický záber na úrovni očí.

Rôzne uhly

Fotografujte z výšky. Ľudia sa radi pozerajú von oknom z lietadla, lebo všetko vyzerá z vtáčej perspektívy úplne inak, oveľa jedinečnejšie. Použite dron. Existuje mnoho prenosných a dostupných dronov. Potom si vychutnajte nový spôsob fotografovania, nový pohľad.

Správne umiestnenie

Využite pravidlo tretín: vo fotografovaní existuje mnoho pravidiel, ale asi žiadne z nich nezmení váš život tak, ako pravidlo tretín. Jednoducho povedané, rozdelíte si obraz na tretiny, vertikálne aj horizontálne. Vyhnite sa umiestneniu horizontu do stredu obrazu, umiestnite ho do hornej alebo dolnej tretiny. Pri fotografovaní ľudí alebo zvierat ich skúste umiestniť v priesečníku tretín – alebo jednoduchšie povedané, v dolnej pravej a ľavej hornej časti obrazu.

Tip na záver

Bavte sa! Naozaj, zabudnite na to, čo možno robíte zle alebo ako dobre vaše fotografie vyzerajú oproti tým, ktoré vidíte na Instagrame. Jediný zaručený spôsob, ako vytvoriť viac fotografií, ktoré stoja za to, je stláčať spúšť. Vyhľadávajte miesta a témy, ktoré vás zaujímajú, a foťte. Všimnete si exponenciálne zlepšenie, keď si budete istejší technickými funkciami vášho fotoaparátu aj vašou kreatívnou víziou.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorom je prispievateľ Everett Potter.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?