24. októbra 2021

Výskum ohľadom pocitov šťastia naznačuje, že prichádzajú vtedy, keď sme štedrí, vďační a prepojení s ostatnými ľuďmi. Avšak ďalšou, menej známou cestou, ako pocítiť šťastie, je podľa výskumov práve učenie, rast a nové výzvy.

Súvisí to s myšlienkou osobného rastu, ktorý tiež skúmali mnohí odborníci. Prosperitu a rast zažívame vtedy, keď zažívame úspech, ale aj vtedy, keď neustále rozvíjame svoje schopnosti a zručnosti.

Prečo je učenie také dôležité pre šťastie a rast? Existuje viacero štúdií, ktoré poukazujú na vzťah medzi vzdelávaním a rastom a tieto nám môžu napovedať, čo máme robiť, aby sme zintenzívnili svoje pocity šťastia.

Učenie nám dáva kontrolu nad životom

Túžime po tom, aby sme mali na výber a chceme mať pocit, že nad svojimi životmi máme kontrolu. Niektoré pozície vo firmách možno vyžadujú určitý typ vedomostí a prirodzene aj štúdium, ale vzdelanie je často výsledkom toho, že sa venujeme svojim cieľom a tomu, čo nás baví.

Aj v situácii, keď sú určité predmety povinné, si svoju cestu môžete trochu prispôsobiť. Čokoľvek sa učíte, vždy existuje potenciál, že v danej oblasti nájdete niečo, čo vás špecificky zaujíma.

Reklama

Získavame viac sebavedomia

Učenie je tiež zdrojom sebavedomia i popularity. Ak ste vzdelaní, môžete svojím pohľadom prispieť do diskusie názormi, ktoré sa zakladajú na vašich vedomostiach. Štúdia univerzity v Oxforde zistila, že ak ľudia študujú na univerzite, ich popularita a obľúbenosť rastie, čo je tá správna ingrediencia pre budovanie pozitívnych vzťahov a posúvanie sa vpred v živote.

Učenie prispieva k odolnosti a motivácii

Učenie vám pomáha vybudovať si odolnosť, pretože si jednoducho vyžaduje, aby ste si uvedomili, že existujú veci, ktoré neviete a snažíte sa vyplniť si medzery vo vzdelaní.

Takzvané pravidlo 85 percent, ktoré potvrdil aj výskum Arizonskej Univerzity hovorí, že ak nikdy nezlyháte, nebudete motivovaní pokračovať a ak zlyháte príliš často, budete demotivovaní. Ideálnou situáciou pre motiváciu je 85 percent úspechu a 15 percent zlyhaní.

Fascinujúci výskum Kalifornskej Univerity ukázal, že zvedavosť nášmu mozgu pomáha zostať otvoreným ďalšiemu vzdelávaniu a táto otvorenosť nám pomáha učiť sa a zapamätať si nové a nové informácie.

Vzdelávanie nám rozširuje perspektívu

Keď sa učíte nové veci, rozširujete si rozhľad a máte širšiu perspektívu, ktorá opäť súvisí s prežívaním šťastia a radosti. Či už študujete dejiny, španielčinu alebo hru na gitare, získavate tak nové vedomosti o svete.

Depresia je zvyčajne typická krátkozrakou perspektívou pričom sa cítite ako uväznený vo vlastných okolnostiach. Naopak širší pohľad je zas spájaný s vyššou úrovňou šťastia.

Zlepšuje mentálne i fyzické zdravie

Benefity sebarozvoja a vzdelávania sú mnohoraké. Štúdia Oxfordskej univerzity a vzdelávacou asociáciou Workers Educational Association zistila, že keď sa ľudia zúčastňujú nejakých vzdelávacích kurzov mimo práce, zlepšuje sa im mentálne aj fyzické zdravie a sú spokojnejší so svojím životom.

Aj podľa štúdie Štátnej univerzity v San Francisco sú ľudia, ktorí sa kontinuálne vzdelávajú, vo všeobecnosti spokojnejší.

Skúste učenie zakomponovať do svojho každodenného rozvrhu. Možno nemáte dosť času na to, aby ste si o tom, čo vás baví, prečítali knihu, ale môžete sa na to pýtať ľudí okolo seba a môžete si spraviť rýchle vyhľadávanie na internete.

Učenie nám pomáha kariérne rásť

Pandémia spôsobila, že ľudia prehodnotili svoje kariérne zameranie a väčšina ľudí priradila kariérnemu úspechu vyššiu dôležitosť. Učenie vám môže pomôcť nájsť novú cestu a objaviť pre seba lepšiu budúcnosť.

A okrem toho sa viac zručností a rozvoj talentu oplatí aj z pohľadu vyššej šance, že vás povýšia alebo vám zvýšia plat. Lídri majú radi ľudí, ktorí sa neustále vzdelávajú a rastú. Podľa štúdie nadácie Lumina zamestnanci, ktorí si čerpali benefity na vzdelávacie programy zaznamenali až 43-percentný rast platov.

Robíme lepšie rozhodnutia

Učenie vám pomôže robiť lepšie rozhodnutia. Štúdia Cornellovej univerzity zistila, že ak sa ľudia zúčastňujú formálnych vzdelávacích programov, zvyčajne robia lepšie rozhodnutia, sú racionálnejší, a to obzvlášť, čo sa týka ekonomických úsudkov.

Buďte cieľavedomí a zamyslite sa nad tým, čo radi robíte. Podľa toho si hľadajte zamestnanie. Zúčastňujte sa vzdelávacích programov, školení a certifikácií, ktoré vám prinesú nové zručnosti, aby ste sa mohli venovať tomu, čo vás baví.

Vzdelávanie sa nás spája

Učenie je jedným z najefektívnejších spôsobov, ako si budovať sieť kontaktov. Keď spoločne s inými študentami sedíte v triede a učíte sa niečo nové, budujete si vzťahy a získavate zmysluplné kontakty. Keď pracujete so spolužiakmi na ťažkom zadaní, vytvárate si vzťah. Tieto kontakty vám môžu byť užitočné aj keď budete hľadať pracovné príležitosti.

Učenie prospieva aj rodinným vzťahom. Podľa štúdie Univerzity v Sussexe sú vo výhode deti rodičov, ktorí majú vyššie vzdelanie. Okrem toho Univerzita v Illinois poukázala aj na to, že vzdelanie sa zvykne prejaviť aj v dlhšom veku dožitia a vyššom ekonomickom úspechu jednotlivca.

Učenie ponúka ohromné benefity z pohľadu súčasných zručností, ale aj budúcich úspechov, ku ktorým sa určite radia aj pocity šťastia a naplnenia v živote. Buďte preto zvedaví, rozširujte si svoje vedomosti a nikdy sa neprestaňte učiť.

Autorkou článku je Tracy Bower z Forbes US.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?