30. augusta 2021

Či už radíte klientovi, aby niečo urobil, pokúšate sa vyhrať prípad pred súdom alebo chcete zmeniť verejnú mienku, musíte mať schopnosť ľudí presvedčiť. Tu sú tri tipy, ktoré vám pomôžu komunikovať presvedčivejšie.

1. Sústreďte sa na druhú osobu.

Slová, ktoré hovoríte, často znejú v ušiach druhých inak, ako ste zamýšľali. Nezáleží na tom, aký význam im pripisujete vy ako rečník, no dôležité je, ako znejú poslucháčovi.

Opýtajte sa sami seba: „Čo bude druhá osoba počuť alebo čítať?“ Aby bolo jasné, sústredenie sa na druhého človeka neznamená povedať mu to, čo si myslíte, že chce počuť. Byť presvedčivý je schopnosť komunikovať s druhou osobou o svojom uhle pohľadu spôsobom, ktorý im sadne.

Používajte slová ako „vy/ty“, čím zapojíte druhú osobu do dialógu. Neobviňujte ani nerozkazujte. Vyhnite sa slovným spojeniam ako „Mali by ste…“ alebo „Musíte…“. Ľudia nemajú radi, keď im niekto rozkazuje.

Reklama

Tí, ktorí vedia človeka presvedčiť, nikdy nerozkazujú. Naopak, umožňujú druhým rozhodnúť sa slobodne, čo im dáva pocit, že sú súčasťou konverzácie.

Byť presvedčivý je schopnosť zmeniť alebo posilniť myšlienky niekoho iného. Ak tak chcete urobiť, musíte sa začať sústrediť na druhú osobu.

2. Predstavte si svoj argument v bodoch.

Ak chcete, aby ľudia prijali váš uhol pohľadu, pozrite sa na to, čo chcete komunikovať, ako na argument, ktorý si podložíte viacerými bodmi. Položte si otázky:

  • Aký je hlavný bod môjho argumentu?
  • Aké sú moje dva, tri alebo štyri podporné body?
  • Aké údaje alebo skutočnosti mám na podporu týchto bodov?

Vysvetlite svoje dôvody. Čím logickejší bude váš prístup, tým lepšie bude druhá osoba rozumieť tomu, čo hovoríte, a tým skôr tomu uverí.

3. Vyberajte svoje slová účelne.

Po tom, čo ste zvážili celkový prístup a vytvorili ste si osnovu bodov, zamerajte sa na detaily. Sústreďte sa na slová, ktoré používate. Každé slovo má určitý význam. Používajte slová, ktoré sú v súlade s tým, čo chcete vyjadriť.

Nič nesiľte. Buďte disciplinovaní a zamyslite sa nad rozdielom vo význame slov. Ľudia si spájajú určité slová s určitými situáciami. Slová majú silu vyvolávať konkrétne pocity a obrazy. Napríklad slová, ktoré sa častejšie používajú v smutných situáciách, môžu čitateľa alebo poslucháča zarmútiť.

Ak ste právnik a chcete, aby bola porota voči vášmu súdenému klientovi empatickejšia, môže to byť dobrá voľba. Tieto pocity však určite nechcete vyvolať, ak sa pokúšate propagovať kvetinový parfum.

Ak chcete ľudí presvedčiť, sústreďte sa na druhú osobu, komunikujte podľa vopred pripravených bodov a vedome vyberajte vhodné slová.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je prispievateľka Avery Blank.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?