26. decembra 2020

Viete o tom, že aj váš dom či byt môže byť obrovským zdrojom emisií? Ak zvýšime teplotu v miestnosti iba o jeden stupeň Celzia, napumpujeme do atmosféry 350 kg oxidu uhličitého za rok. Vynásobte to miliónmi domácností a rozsah problému je jasný.

Pokiaľ ide o vykurovanie, brať ohľad na ekologickosť znamená spotrebovať menej energie, nájsť čo najefektívnejší systém vykurovania a prejsť na elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov.

Pomôže zníženie teploty aj lepšia izolácia

Spôsoby, ako minimalizovať vplyv vykurovania našich domovov, možno rozčleniť na tri hlavné oblasti.

Nastavenie termostatu o jeden alebo dva stupne drasticky zvyšuje spotrebu energie v priebehu roka.
  • Ak môžete, využívajte obnoviteľné zdroje energie. Uhlie a plyn, ale aj iné fosílne palivá, nie sú nikdy ekologické – mnohé krajiny, napríklad Holandsko, ich používanie v nových domácnostiach zakázali, ale výmena vykurovacieho systému v už existujúcich domoch je pre mnohých ľudí príliš nákladná. Ak tam, kde bývate, existuje možnosť prechodu k dodávateľovi ekologickej energie, zvážte ju. Tieto spoločnosti vyrovnajú množstvo elektriny, ktoré odoberáte zo štátneho zdroja, rovnakým množstvom čistej a obnoviteľnej energie, čo znamená, že čím viac budú mať odberateľov, tým väčšie bude percento obnoviteľnej energie v rámci siete.
  • Vykurujte efektívnejšie. Tepelné čerpadlá patria medzi energeticky najúčinnejšie spôsoby vykurovania – prenášajú teplo zo zeme, zo vzduchu alebo z vody do domu. Prevádzka je lacná a emisie nízke – inštalácia je však drahá. Moderné kachle na drevo sú takmer rovnako efektívne, ale výskum ukázal, že dym, ktorý sa spaľovaním dreva v nich vytvorí, významne prispieva k znečisteniu ovzdušia. Kotly na biomasu sú v podstate high-tech kachle na drevo. Spaľujú drevené pelety a výsledný popol sa môže využiť ako kompost.
  • Počas vykurovania sa snažte spotrebovať menej energie. Znížením teploty v dome či v byte iba o jeden stupeň môžete ušetriť prekvapivé množstvo energie. Skúste vykurovať iba miestnosti, ktoré používate – v ostatných vypnite radiátory. Systémy ovládania na diaľku vám umožnia efektívnejšie regulovať teploty v jednotlivých miestnostiach, čím sa spotreba energie môže znížiť až o päť percent. Izolácia je nevyhnutnosťou. To však znamená viac ako okná s dvojitým zasklením: oblasti medzi podlahami, stenami a stropmi, ale aj priestory pod strechou sa takmer určite dajú lepšie izolovať. Dokonca dostať kúpiť izolačnú farbu. Úrady v mnohých krajinách asistujú pri znižovaní nákladov prostredníctvom mechanizmov na modernizáciu izolácie v domácnostiach.

 

Každodenné ekodilemy

Kniha Žijeme zodpovedne? prináša jasné odpovede na ekologické dilemy, ktorým každodenne čelíme vo svojej snahe o udržateľný život. Dokopy ponúka viac ako 140 rád, vďaka ktorým sa budete môcť pustiť do postupnej zmeny svojich zvyklostí. Knihu si môžete kúpiť cez náš e-shop.

Reklama

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?