10. decembra 2020

Životné šťastie nie je závislé od vonkajších faktorov a udalostí, napríklad od úspechov v práci. To, či sme šťastní, záleží len od toho, ako premýšľame, hovorí Shawn Achor, autor jednej z najpopulárnejších TED prednášok. 

Dokonca si myslí, že vonkajšie udalosti, ako napríklad to, či nás povýšia v práci, majú na našu spokojnosť len desaťpercentný vplyv. Čo ten zvyšok? Za ten si môžeme sami.

Väčšina ľudí si podľa Achora myslí, že ak budú viac pracovať, budú úspešnejší. A keď budú úspešnejší, budú aj šťastnejší. Ibaže takto rovnica spokojnosti nefunguje.

Podľa známeho výskumníka šťastia až 75 percent nášho pracovného úspechu závisí od našej miery optimizmu, od podpory okolia a od schopnosti vnímať záťaž nie ako hrozbu, ale ako výzvu. Skúste sa nad tým zamyslieť.

Ak sa nám podarí v niečom uspieť, posúvame si tým hranice toho, čo pre nás vlastne znamená byť úspešný. Keď nás povýšia a zvýšia nám plat, zákonite príde moment, kedy sa nám aj to bude zdať málo. Prirodzene budeme chcieť ešte viac.

Reklama

Pokiaľ je šťastie v takomto nastavení mysle podriadené úspechu, je pre nás v nedohľadne. Prečo? Pretože sa dostaneme do bludného kruhu a budeme si myslieť, že neustále môže byť náš život lepší. A lepší. A úspešnejší.

Ako sa vymaniť z pasce

Šťastie však spočíva v úplne inom nastavení. A aby sme naň dosiahli, musíme celkom zmeniť to, ako na svoj život nazeráme. Len čo sa namiesto úspechu zameriame na šťastie, uvidíme benefity aj v ďalších oblastiach. Zvýši sa nám energia, intelekt aj kreativita.

Vďaka pozitívnemu mysleniu je náš mozog až o 31 percent produktívnejší a dopamín, ktorý mozog vyplavuje do tela, nás robí šťastnejšími. Pomáha nám nájsť motiváciu na to, aby sme sa púšťali do ďalších aktivít, a tiež plánovať pohyb a športové aktivity.

Na to, aby ste vnímali veci pozitívnejšie, môžete svoj mozog aj vycvičiť. Počas 21 dní, čo je doba, počas ktorej si vytvoríme na niečo návyk, si každý deň zapíšte, za čo ste vďační. Tým sa naučíte namiesto negatívnych správ vyhľadávať najprv tie pozitívne.

Postupne to už budete robiť aj podvedome. Výsledok je teda jasný: budete myslieť pozitívne a váš mozog bude nadšený! Najprv dosiahnete šťastie, potom príde sám od seba aj úspech.

Článok pôvodne vyšiel na Forbes.cz v rubrike Ako byť lepší.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?