3. augusta 2021

Chcete radu, ako byť úspešní? Bývalá manželka Elona Muska, spoluzakladateľa automobilky Tesla, spoločnosti SpaceX alebo PayPalu, sa rozhodla odpovedať na otázku na sociálnej sieti Quora: Ako byť rovnako úspešný ako Bill Gates, Steve Jobs, Elon Musk alebo Richard Branson?

Justine Musk žila so svojím mužom viac ako deväť rokov a po celý čas sledovala, ako sa jeden z najinovatívnejších podnikateľov našej doby vlastnými silami pripravil na slávu a bohatstvo. Hlavným predpokladom je podľa nej „extrémna osobnosť“ a určitý druh posadnutosti.

Akí sú podľa nej ľudia ako Elon?

„Títo ľudia sú často blázni a stratené existencie, ktoré boli nútené prejsť svetom po neobyčajne ťažkej ceste. Nerozmýšľajú tak ako ostatní ľudia. Vidia veci z uhlov, ktoré odomykajú nové myšlienky a pohľady. Iní ľudia ich považujú za trochu bláznivých,“ napísala Justine Musk.

Napriek tomu všetkým radí: „Buďte posadnutí. Buďte posadnutí. Buďte posadnutí.“ Ak nie ste, mali by ste podľa Justine Musk okamžite prestať robiť to, čo robíte, a začať hľadať niečo iné, čo vás pohltí. „Musíte veriť v niečo väčšie, ak chcete inšpirovať ľudí, ktorých potrebujete, aby vám pomohli (a nenechajte sa mýliť, budete ich potrebovať),“ vysvetľuje Muskova exmanžela.

To „niečo väčšie“ vám podľa nej zabráni prestať v okamihu, keď sa okolo vás zhluknú ľudia, ktorí vám začnú hovoriť, ako úžasný ste, aj keď nie ste, a aký úžasný je váš výtvor, aj keď nie je.

Reklama

Ľudia ako jej bývalý manžel alebo zakladateľ Microsoftu v sebe podľa nej kombinujú výnimočnosť a talent s až bolestne šialenou pracovnou morálkou. V prípade, že ich práca neuspokojí, hrozia veľké problémy – buď sa sami zrútia pod záťažou emócií a vyhoria, alebo ich zničia ich rovnako extrémni konkurenti.

Ako to všetko vydržať?

Určite by pomohla nadľudská energia, no ak ju nemáte, potom Justine Musk radí: „Snažte sa dostať svoje telo do najlepšej možnej kondície. Čakajú vás jet lagy, mentálna únava, nekonečné večierky, nezmyselné stretnutia, nespočetné množstvo nepodarených vecí, rodinné drámy, problémy s významnými ľuďmi, spoznáte temné zákutia svojej duše, stretnete sa s ľuďmi, ktorí vás budú nudiť a otravovať, budete málo spať, ešte menej, než si viete predstaviť,“ píše.

Dobrá fyzická i mentálna kondícia sa podľa nej preto skutočne vyplatí. A tiež to, že sa naučíte zvládať stres, ktorý by väčšinu ľudí položil.

Justine Musk tiež upozornila na to, že extrémne úspešní ľudia idú po vlastnej ceste a neopakujú to, čo už pred nimi niekto urobil. Ich úspech je podľa Justine úplne o niečom inom.

„Títo ľudia sú individualisti a jedným z dôvodov, prečo sa dali na podnikanie, je, že sa nedokážu začleniť do existujúcich štruktúr v akejkoľvek korporácii. Sú to dyslektici a autisti. Trpia poruchami pozornosti, smejú sa pravidlám, robia vlny… Ale dokážu tieto svoje slabosti pretvoriť na výhody a hľadajú ľudí, ktorí ich doplnia a dokážu to, čo oni nie.“

Úspešní ľudia sa taktiež podľa nej neboja neúspechu, respektíve sú ochotní riskovať. A aj keď neúspech nevyhnutne zažijú – a mnohokrát je to naozaj veľkolepý pád – tak sa vždy pozbierajú a skúšajú to znovu. Tak dlho, pokiaľ sa to nepodarí.

Čo čítajú úspešní?

A čo naozaj úspešní ľudia čítajú? Podľa Justine Musk rozhodne nie články, ako je ten jej. Radšej siahnu po knihe, v ktorej by mohli nájsť inšpiráciu (napríklad po životopise kohokoľvek, kto bol „veľký“ ako Alexander Macedónsky alebo ruská cárovná Katarína).

Prečo? Z jednoduchého dôvodu, úspešní ľudia si podľa Justine Musk uvedomujú, že internet je žrútom času – a keďže je ich čas extrémne cenný, tak si to nemôžu dovoliť.

Článok vyšiel na Forbes.cz.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?