31. mája 2021

Ak sa chcete stať najlepším vodcom svojej éry, buďte ako Filopoimen. Nikdy ste o ňom nepočuli? Ja tiež nie, až do záhadného stretnutia v madridskom Múzeu Prado. Neskôr som sa dozvedel o jeho úžasných vodcovských schopnostiach (a popri tom objavil aj dosť krvavú historku).

Najskôr krátky úvod o Filopoimenovi (zomrel 183 p. n. l). Tento neobyčajný generál bol osemkrát zvolený za vodcu armády Achájskeho spolku, čo bola aliancia gréckych štátov. Osemkrát? Nuž, títo Gréci neboli práve zástancami dlhodobých zmlúv so štedrým odstupným. Vyberali si svojich top generálov len na jeden rok dopredu. Fakt, že sa naňho opakovane obracali, svedčí o jeho odvahe a schopnostiach.

A niet divu. Antický kronikár Plutarchos opisuje bitku, kde „obe (Filopoimenove) stehná boli prepichnuté“ dvojhrotovým oštepom. Obe stehná prepichnuté jedným oštepom? Tomu sa hovorí nešťastie, to je skoro ako na seba vyliať kávu tesne pred dôležitým stretnutím.

Keď jeho vystrašené jednotky od hrôzy zamrzli pri pohľade na príšerné zranenie, generál „šúchajúc nohami dopredu a dozadu zlomil oštep na polovicu a prikázal každú časť zbrane vytiahnuť z nohy zvlášť“. Presne to, čo by ste vy alebo ja v tejto situácii spravili, však? Filopoimenove odvážne „schopnosti riešiť problémy“ a „vodcovská guráž“ inšpirovali jeho vojská, aby porazili nepriateľa.

Čo môže naučiť moderných lídrov?

Toľko ku krvavému hrdinstvu. Jeho skutočné lekcie vodcovstva sú však o tom, ako fungoval mimo bojových situácií. Jeden z príkladov opisuje Plutarchos. Kedykoľvek pochodoval s vojakmi, generál zvykol byť vždy na čele, keď odchádzali, a posledný, keď sa vracali späť.

Reklama

Preložené pre dnešných manažérov: Buďte vpredu, keď vás tam váš tím potrebuje, napríklad keď je cesta vpred obzvlášť neistá a odstrašujúca.

A naopak, buďte líder, ktorý vie, kedy a ako veliť „zozadu“. Čo to znamená? Dajte talentovaným členom tímu príležitosti si občas otestovať a rozvíjať ich vodcovské schopnosti. Sprevádzajte váš tím dostatočne pozorne, aby ste vnímali, kto zaostáva a potrebuje povzbudenie alebo jasnejší smer.

A ubezpečte vašich ľudí, že im kryjete chrbát, buďte ostražití k firemným intrigám a organizačným nezmyslom, ktoré môžu tím rozhodiť.

Vzácny hosť a slávny generál Filopoimen rúbe drevo na obraze Rubensa a Snydersa. Foto: Museo del Prado

Nepovyšujte sa

No najväčšia generálova vodcovská lekcia vychádza z obrazu flámskych majstrov Petra Paula Rubensa (zomrel v r. 1640) a Fransa Snydersa (zomrel v  r. 1657). Na obraze je zmätený pár, ktorý s úžasom hľadí na svalnatého sedliaka rúbajúceho drevo. Sluha zrejme pomáha pripravovať veľkolepé hody, súdiac podľa barokovo honosného stola zapĺňajúceho plátno. 

Bol som zmätený zmäteným párom, keď som sa prvýkrát túlal okolo tohto obrazu Spoznanie Filopoimena v Prade. Prečo sa pozerajú na obyčajného sluhu s takým nepokojom?

Tu je príbeh, ako ho zaznamenali kroniky: generál, ktorého si mali uctiť veľkou hostinou, dorazil skôr a pre jeho jednoduchý odev si ho pomýlili so sluhom a poslali ho rúbať drevo. Neprotestoval a ich žiadosti vyhovel. Obraz zachytáva moment, keď si zdesení hostitelia uvedomia, že svojho čestného hosťa poslali robiť pomocné práce.

Aké z toho plynie ponaučenie pre moderných lídrov? V ére, kde príliš veľa vodcov pracuje na svojej sláve a uznaní, skutočne veľký vodca robí svoju prácu. Praví lídri nie sú pohoršení, keď si ich niekto zamení za „niekoho obyčajného“. Pretože si uvedomujú, že sú obyčajní ľudia, akurát boli povolaní v istom čase robiť mimoriadne veci ako tímoví lídri či výkonní riaditelia. 

Našťastie už bez oštepov

Počas svojho života bol Filopoimen „neobyčajne milovaný“, tvrdí Plutarchos. A po smrti bol oslavovaný ako „posledný z Grékov“, čo malo naznačovať, že sa už nikdy neobjaví žiadny generál hodný takého obdivu.

Dobrá správa pre vás a pre mňa? Aj keď sú dnešné pracoviská bezpochyby náročné, nemusíme si trhať oštepy zo stehien, aby sme boli oceňovaní ako vodcovia.

Na členov nášho tímu skôr zapôsobí, keď budeme viesť v čele, ak si to situácia vyžaduje, a zvyšok času im kryť chrbát, pričom prejavíme pokoru a ochotu pracovať spolu s tímom na splnení cieľov.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autor Chris Lowney pre americký Forbes píše o vedení, rozhodovaní a budovaní skvelých tímov.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?