23. septembra 2018

Andrea Čvapková a Dana Becová sú dve mamy, ktoré sa rovnako ako mnohí rodičia trápili s tým, ako deti priviesť k športu. Snažili sa nájsť pre ne ten vhodný, ktorý ich bude baviť, a zároveň sa chceli aspoň čiastočne zbaviť povinnosti robiť deťom na každý tréning „taxikára“. Dnes ich občianske združenie Beni klub organizuje pod značkou Benitim pohybové aktivity priamo v základných školách či v škôlkach, a to na 30 tréningových miestach v Bratislave.

Deťom ponúkajú nielen množstvo pohybových aktivít či výučbu anglického jazyka, ale aj možnosť pre rodičov otestovať si dieťa tak, aby zistili, na ktorý šport má osobnostné predpoklady. V roku 2016 za svoje aktivity a metodiku, podľa ktorej pracujú, získali mimoriadnu cenu Nadácie Orange.

Andrea Čvapková a Dana Becová sú dve mamy, ktoré založili športovú klub pre deti.
Andrea Čvapková a Dana Becová založili Beni klub, aby pomohli deťom nájsť šport, ktorý ich bude naozaj baviť. Foto: archív Beni klub

Kto sú tieto dve mamy a ako prišli na nápad založiť Beni klub? Andrea Čvapková je ekonómka a predtým, ako založila Beni klub, pracovala ako manažérka v oblasti HR. Dana Becová je zas vyštudovaná novinárka, pracovala v médiách a reklame. Životy im ale zmenili deti, a tak počas materských dovoleniek obe založili materské centrá.

Myšlienka založiť Beni klub vznikla pri ich vlastných deťoch a deťoch ich známych. „Ako veľa iných rodičov, aj my sme chceli, aby boli naše deti aktívne a športovali. Vyskúšali sme profi športové kluby, ale tento systém bol pre nás i naše deti náročný – fyzicky, psychicky aj časovo. To isté sme počúvali aj od iných ľudí. Uvedomili sme si, že nám chýbajú také tréningy pre deti, ktoré by neboli viazané na výkon, kde by sa trénovalo pre radosť z pohybu, ktoré by boli pestré, vyvážené v záujme zdravého vývoja dieťaťa a hlavne, aby sme pre ne nemuseli neustále ´taxikárčiť´,“ hovorí Andrea Čvapková.

Kamaráti z FitKids radia: Chcete mať aktívne deti? Hýbať sa musíte aj vy

Tak vznikla myšlienka ponúkať športové aktivity pre deti priamo v školách či v materských škôlkach. Ich cieľom je, aby si deti vyskúšali rôzne športové aj tanečné aktivity, aby sa následne samy rozhodli, na aký šport by sa chceli a mohli v budúcnosti zamerať.

Deti z Beni klubu pri športovej aktivite.
Beni klub ponúka rôzne športové aktivity, zároveň testuje vlastnosti detí. Foto: archív Beni klub

Ako dodáva Andrea Čvapková, kondícia mnohých detí je v súčasnosti veľmi slabá, za čo môže viacero faktorov, najmä však chýbajúci pohyb. „Mnohé dnešné deti sú veľmi krehké, ľahko sa zrania, nemajú kondíciu, ťažšie zvládajú aj stredne náročnú turistiku. Okrem hodín telesnej výchovy nemajú žiadnu fyzickú aktivitu. Väčšina príde domov, sadne si k počítaču, voľný čas trávi s mobilom v ruke. Deťom chýba prirodzený pohyb vonku. Žiaľ, štatistiky neklamú – aj bez presného merania vidíme, že neúmerne pribúda obéznych detí. A nám ide o to – prilákať ich k športu čo najviac.“

Jeho klientmi boli Šatan či Cibulková.
Maroš Molnár o tom, čo musí robiť každý dobrý tréner

Aktuálne nájdu rodičia a deti Beni klub na vyše 30-tich tréningových miestach v Bratislave. Zakladateľky sa postupne snažia svoje aktivity rozšíriť do všetkých bratislavských mestských častí. „Chýba nám Rača a Devínska Nová Ves a dostať sa tam nie je jednoduché, keďže telocviční je málo a sú obsadené. To nás brzdí najviac. Radi by sme v najbližšej budúcnosti náš projekt ukázali aj deťom z iných slovenských miest,“ dodáva Čvapková.

Na školách deťom ponúkajú kurz ŠPORTmaniak, v rámci ktorého si deti vyskúšajú gymnastiku, atletiku, loptové športy, šerm, kin-ball, tenis, bedminton, florbal, bojové umenie či frisbee. V tanečnom kurze si zas (väčšinou) dievčatá vyskúšajú rôzne druhy tanca – klasiku, moderný tanec, hip hop, latino, orient, cheerleading. Ako dodáva Čvapková, medzi deťmi vo veku 9 – 10 rokov je aktuálne najobľúbenejší parkour: „To je v súčasnosti „topka”, ktorou dokážeme tínedžerov nadchnúť pre pohyb.”

Ktorý šport je ten pravý?

Na tréningoch s deťmi mali tréneri Beni klubu možnosť vidieť aj to, že sa dieťa odlišne správa pri vykonávaní rôznych športov. Začali sa preto zaoberať tým, čo spôsobuje, že jedno dieťa bavia viac dlhodobé športy a iné krátkodobé alebo prečo niekoho bavia kolektívne a iné dieťa je zase viac naklonené individuálnym športom.

V spolupráci so psychológmi preto vyvinuli takzvaný ŠPORT test, čo je testovanie vlastností dieťaťa, ktoré ho predurčujú na výkon určitých športov. „Výsledky testu rodičovi povedia, ktoré športy budú dieťa dlhodobo tešiť, a to bez toho, aby rodič s dieťaťom obiehal športové kluby a skúšal, ktorý šport je pre ratolesť ten pravý,“ hovorí Andrea Čvapková.

Športovať sa oplatí

Všetky aktivity prebiehajú pod dozorom zhruba 60 trénerov, učiteľov a študentov fakulty telesnej výchovy a športu či tanečných škôl. Súčasťou tímu je aj špeciálna pedagogička, ktorá pomáha riešiť v skupinách rôzne zložité situácie, pretože prišli na to, že aj drobné nezhody v tíme dokážu deti odradiť od športovania.

Nielen pre deti, ale aj pre dospelých platí, že pohyb prispieva k duševnej rovnováhe a pri deťoch zároveň aj k zdravému fyzickému vývoju.

„Športujúce deti majú lepšie výsledky v škole a vyrastajú z nich komplexnejšie osobnosti. Fyzicky dochádza u dieťaťa k pravidelnej práci svalov, tým sa stáva pevnejšie, silnejšie, má správne držanie tela, neukladá sa mu tuk. Ak si dieťa v detstve vybuduje návyk k športovaniu, pohyb sa mu stane prirodzeným aj v dospelosti,“ uzatvára Andrea Čvapková.

Hlavné foto: archív Beni klub/Braňo Molnár